Ασθένειες Κουτσουλια budgie

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Dtse
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Dtse

PB New Member
Εγγραφή
22 Δεκ 2015
Μηνύματα
199
Ηθελα να ρωτησω μερικες φορες εχω παρατηρήσει οτι το budgie οταν κανει την 《αναγκη》του η κουτσουλια δεν πεφτει κατω αλλα κρεμεται πισω. (Ωραια περιγραφη κανω)🙂 Αν κανει καποιο πεταγμα πεφτει, η αν κανει καποιο ακροβατικο κολλαει στα σιδερα του κλουβιου. Τι κανω με αυτο;
 
Πιθανών έχει πλούσιο φτερωμα γύρω από την περιοχή και ισως κολλάει στα πουπουλακια του. Και λογικά με το τιναγμα αποκολλαται. Θα σου πρότεινα να του βάζεις συχνά μια μπανιέρα να κάνει το μπάνιο του και να περιποιειται το φτερωτο του διατηρώντας το καθαρό.
 
Οκ του βαζω αλλα σπανια την τιμαει. Μπορει επειδη ειναι νωρις.. Οπως καο να εχει θα συνεχιζω να την βαζω!
 
Οκ του βαζω αλλα σπανια την τιμαει. Μπορει επειδη ειναι νωρις.. Οπως καο να εχει θα συνεχιζω να την βαζω!
Μπορεις να δοκιμασεις να του δινεις λιγο περισσοτερα χορταρικα. Τα μπατζι δεν φημιζονται για το πολυ νερο που πινουν και ισως η ελλειψη νεερου το... Δυσκολευει.
 
Συνήθως τους αρέσει πολύ το μπάνιο.. Πλατσουριζουν σαν παπάκια! Είναι μέχρι να το μάθει. Βάζεις του καθημερινά μπανιέρα γύρω στις 10 το πρωί εφόσον το έχεις μεσα στο σπίτι. Αν του βαλεις αρκετές μέρες και δεις ότι δεν μπαίνει καθόλου, δοκίμασε να τον καταβρεξεις λίγο λίγο με ενα βαποριζατερ με το νερό να βγαίνει σαν απαλό σύννεφο. Δοκίμασε το και πες μας τις αντιδράσεις του.
 
Αυτά που σου είπαν η Τζωρτζίνα και η Μιράντα, τήρησέ τα.
Παρακολούθησέ το όμως σχολαστικά γιατί κανονικά οι κουτσουλιές πρέπει να είναι σφιχτές και να πέφτουν.
Τι τροφή του δίνεις και γενικά τι διατροφή του παρέχεις;
Επίσης πόσον καιρό το έχεις γιατί δεν θυμάμαι; Αρσενικό ή θηλυκό;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Ειναι αρσενικο και το εχω περιπου 6 μερες. Προς το παρων τροφη συσκευασμενη και του εχω βαλει και μιλλετ που ομως δεν το εχει δοκιμασει ακομα. Τωρα δεν του αρεσει; Δεν το ξερει και επειδη εχει σπορους δεν το προτιμαει; Δεν εχω ιδεα!
 
Εντάξει είναι μικρό το διάστημα. Ακολούθησε τις συμβουλές των κοριτσιών πιο πάνω και παρακολούθηση. Ακόμα είναι στο στρες αλλαγής περιβάλλοντος.
 
Το στρες απο την αλλαγη περιβαλλοντος ποτε παιρναει; Εχω διαβασει 2 εβδομαδες το λιγοτερο. ισχυει; Τι εχετε διαπιστώσει;
 
Το στρες απο την αλλαγη περιβαλλοντος ποτε παιρναει; Εχω διαβασει 2 εβδομαδες το λιγοτερο. ισχυει;
Κάθε οργανισμός αντιδρά διαφορετικά.
Και τα πουλιά δεν αποτελούν εξαίρεση.
Θα χρειαστείς χρόνο... όσο χρόνο πρέπει.
Και το πρέπει θα το αποφασίσουν τα φιλαράκια μας.
Εσύ απλά κάνεις υπομονή.
 
Εξαρτάται κατά πολύ και από τον χαρακτήρα, ψυχισμό του πουλιού. Άλλα σε δυο τρεις μέρες έχουν "βολευτεί" στο νέο περιβάλλον, άλλα πιο φοβικά καθυστερούν περισσότερο.
Εφόσον βλέπεις κάτι στις κουτσουλιές, πέρα από την τοπική καθαριότητα που το προφυλάσσει από πιθανές μολύνσεις, ακολουθείς τροφή μόνο με σπόρους και νερό για καμιά δεκαριά μέρες και σχολαστική παρατήρηση.
Ιδιαίτερα κοιτάς αν φουσκώνει, αν κοιμάται συχνά κατά την διάρκεια της ημέρας.
Μπορεί και η αλλαγή της τροφής να του δημιούργησε κάποιο θεματάκι, γιατί φυσικά κάτι άλλο θα έτρωγε στο μαγαζί.
Χωρίς να ανησυχείς, παρατηρείς. Ελπίζω σύντομα να είναι καλά.
Μακριά από ρεύματα αέρα https://community.petbirds.gr/threads/Επιλογή-θέσης-κλουβιού-στο-σπίτι.25549/
 
Για το μιλλετ που ουτε καν το αγγιζει; Η πλακα ειναι οτι το εχω βαλει 3 χιλιοστα που λεει ο λογος απο την ταιστρα που προτιμαει. Οταν σηκωνεται αφου εχει παρει σπορους ειναι ακριβως διπλα στο προσωπο του το μιλλετ αλλα το αγνοει! Σημερα το πρωι λιγο το πλησιασε περισσοτερο αλλα προτιμαει σπορους! Γελαγα οταν τον εβλεπα! Σαν σκυλακι εκανε που μυρίζει!
 
Τρίψε το millet στην αυγοθήκη. Και εμένα το καναρίνι το φοβότανε και δεν το πλησίαζε. Μέσα στην αυγοθήκη το τσάκιζε
 
Συνήθως τους αρέσει πολύ το μπάνιο.. Πλατσουριζουν σαν παπάκια! Είναι μέχρι να το μάθει. Βάζεις του καθημερινά μπανιέρα γύρω στις 10 το πρωί εφόσον το έχεις μεσα στο σπίτι. Αν του βαλεις αρκετές μέρες και δεις ότι δεν μπαίνει καθόλου, δοκίμασε να τον καταβρεξεις λίγο λίγο με ενα βαποριζατερ με το νερό να βγαίνει σαν απαλό σύννεφο. Δοκίμασε το και πες μας τις αντιδράσεις του.
Να ρωτησω; Με τον ορο μπανιερα τι εννοειτε; εγω του γεμισσα αυτο το μπολ με νερο αλλα τιποτα δεν πλησιασε καν
 

Συνημμένα

  • 12674217_10208789654203612_50569665_n.webp
    12674217_10208789654203612_50569665_n.webp
    28,1 KB · Προβολές: 45
Να ρωτησω; Με τον ορο μπανιερα τι εννοειτε; εγω του γεμισσα αυτο το μπολ με νερο αλλα τιποτα δεν πλησιασε καν
Με τον όρο μπανιέρα εννοούμε αυτό:
karderines.gr/shop/Πτηνά/Εξοπλισμός-Πτηνών/Μπανιέρες
Αυτό που του έβαλες είναι πολύ βαθύ..
 
Ναι όπως σου είπε και η Αλίκη αυτή έχει βάθος και δεν είναι ευρύχωρη.
Χρησιμοποίησε αυτή την μικρή απλή από τον σύνδεσμο που σου έδωσε karderines.gr/shop/%CE%A0%CF%84%CE%B7%CE%BD%CE%AC/%CE%95%CE%BE%CE%BF%CF%80%CE%BB%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82-%CE%A0%CF%84%CE%B7%CE%BD%CF%8E%CE%BD/%CE%9C%CF%80%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%AD%CF%81%CE%B5%CF%82/%CE%9C%CF%80%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%AD%CF%81%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%80%CF%84%CE%B7%CE%BD%CE%AC-%CE%95%CF%83%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%BA%CF%81%CE%B5%CE%BC%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%AE , βάζοντας λίγο νερό μέσα όχι γεμάτο μέχρι πάνω.
Γενικά τα budgies, (τα περισσότερα) δεν κάνουν εύκολα μπάνιο αν δεν πιάσει καλοκαίρι. Μετά συνηθίζουν και το τιμούν που και που.
 
Back
Top