Ασθένειες Κουτσουλιες στην ουρα του καναρινιου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ariadnh
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ariadnh

PB Known Member
Εγγραφή
1 Απρ 2014
Μηνύματα
3.046
Πόλη
Κύπρος
Ενα καναρινι μου, το βρηκα φουσκωμενο και γεματο κουτσουλιες στην ουρα.. Το πηρα και το εφερα στο σπιτι.. Ειμαι στην διαδικασια κατασκευης κλουβιου- δωματιου για να μπουν εκει ολα τα κλουβια μου για καλυτερη προστασια απο το κρυο..

Ποια η επομενη κινηση; Για να μην πεθανει; Δεν τρωει, δεν πινει.
image.webp
Φωτογραφια του.. Ποναει..
 
Αριάδνη να τα πάρεις και να το βάλεις σε ένα χώρο με αρκετή ζέστη, κοντά σε σώμα - πηγή θερμότητα, ασφαλώς όχι να "καεί" αλλά να έχει αρκετή ζέστη.
Να δώσεις με μια σύριγγα έστω και με το ζόρι να φάει... ίσως λίγη κρέμα ταΐσματος των νεοσσών αν δεν τρώει μόνο του (μου φαίνεται και πιθανό) και να δώσεις νερό με ηλεκτρολύτες (φακελάκι almora) από φαρμακείο.
Ακόμη να φροντίσεις να βρεις κάποιο γιατρό... Πτηνίατροι, Ειδικευμένοι στα Πτηνά Κτηνίατροι | PetBirds και να το πας.
Ελπίζω να ανακάμψει γρήγορα... Θα περιμένω νέα σου.
 
Τον εχω βαλει καπου και ζεσταινεται.. Του εχω δωσει ηλεκτρολυτες απο το στομα (το ειχα διαβασει παλια απο το φορουμ).. Αλλα τιποτα.. Η κοιλια του απο κατω είναι μαυρη. Τωρα για πτηνιατρο στην Κυπρο ειναι λιγο δυσκολο. Ποναει πολυ, τα ματια με δυσκολια τα ανοιγει. Εχω μια αντιβιωση που λεει πως ειναι για διαρροια. Λεγεται Sivotine - beaphor. Να την βαλω; Δεν το βλεπω να αντεχει για πολυ.
 
Τον εχω βαλει καπου και ζεσταινεται.. Του εχω δωσει ηλεκτρολυτες απο το στομα (το ειχα διαβασει παλια απο το φορουμ).. Αλλα τιποτα.. Η κοιλια του απο κατω είναι μαυρη. Τωρα για πτηνιατρο στην Κυπρο ειναι λιγο δυσκολο. Ποναει πολυ, τα ματια με δυσκολια τα ανοιγει. Εχω μια αντιβιωση που λεει πως ειναι για διαρροια. Λεγεται Sivotine - beaphor. Να την βαλω; Δεν το βλεπω να αντεχει για πολυ.
Αν θες την άποψή μου δύσκολα θα βγάλει τη σημερινή βραδιά... λυπάμαι που το λέω αλλά δείχνει σε πολύ κακή κατάσταση. Δεν ξέρω αν μπορεί να έχει επαναφορά χωρίς γιατρό.
Αφήνοντας κάθε αναστολή μου λόγω της επικινδυνότητας της κατάστασης και μια και δεν υπάρχει γιατρός ας του δώσεις γενική αντιβίωση (και η Sivotine είναι μια από αυτές) και να παρακαλάμε να έχει στις ενδείξεις της, αυτή την άγνωστη ασθένεια που βασανίζει το πτηνό...
 
Αν έχει βουλωσει η έξοδος του από της κουτσουλιές πιάσε τον και κάνε τον μπάνιο (εκεί που έχει τις κουτσουλιές) γιατί αλλιώς δεν θα ξεβουλωσει και ο δικός μου το πάθαινε
 
Απο κατω ειναι καθαρος. Μονο η ουρα του ειναι λερωμενη. Δεν θελω να του βαλω νερο πανω.. Μην κρυωσει περισσοτερο. Μολις αλλαξει λιγο ο καιρος αυτο γινεται.. Μακαρι να ζησει.
 
Οκ νόμιζα πως είναι λερωμενος από κάτω... Ελπίζω να τα καταφερει :)
 
Μακάρι όλα να πάνε καλά και να μας διαψεύσει γιατί είναι σε πολύ επικίνδυνη κατάσταση ☹
 
Διαβασα το θεμα απο τους πρωτους αλλα δεν εχω καναρινια.σχεδον ετσι γινεται σχεδον σε ολλες αυτες τις περιπτωσεις.λιπάμαι πολυ
 
Εγω να δεις ποσο λυπαμαι.. Με τα καναρινια δεν το χω... Ελπιζω το δωματιο - κλουβι που φτιαχνουμε να εχει αποτελεσματα.. Να στε καλα ολοι
 
Αααχχχ βρε Αριάδνη μου λυπάμαι πολύ! ☹

Δεν είχε δείξει καθόλου δείγματα ότι είναι άρρωστο;
 
Κρίμα πολύ... Τώρα δεν είναι ούτε κουρασμένο ούτε τίποτα. Και το δικό μου σήμερα έφυγε. Πραγματικά λυπάμαι.
 
Αααχχχ βρε Αριάδνη μου λυπάμαι πολύ! ☹

Δεν είχε δείξει καθόλου δείγματα ότι είναι άρρωστο;


Αλικη μου, οχι.. Ισως να μην τα παρατηρω το ιδιο με πριν. Ισως να ειχε συμπτωματα και να μην τα προσεξα. Παλια καθομουν με τις ωρες και τα εβλεπα να πετανε μεσα στο κλουβι.. Με ηρεμα ολο αυτο. Τωρα δεν εχω τον χρονο, βρεχει κ. Α.

Εβαλα ηλεκτρολυτες στο κλουβι που ειναι και τα αλλα.. Καθησα και λιγο και τα εβλεπα. Δεν ειδα καποιο να μην φαινεται καλα.. Ελπιζω να εχω δικαιο.
 
Εφόσον ζουν σε μεγάλη κλούβα είναι λογικό να κρύβουν μέχρι τελικής τις ασθένειές τους. Ίσως γι' αυτό δεν σου έδωσε την ευκαιρία να παρατηρήσεις κάποια σοβαρή αλλαγή συμπεριφοράς.
 
Back
Top