Φροντίδα Κούρνιασμα λόγω κοψίματος νυχιών

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ouzo
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

ouzo

PB New Member
Εγγραφή
7 Απρ 2017
Μηνύματα
248
Πόλη
Izmir
Μια γνώμη παρακαλώ γιατί φοβάμαι θα την πάθω όπως ο @Pavlos Kiriakou .
Είχαν μεγαλώσει ήδη αρκετά τα νύχια του καναρινιού και σήμερα το πρωί έκανα να τα κόψω. Αν και πρόσεχα καλά και είμαι σίγουρος ότι δεν έκοψα αγγείο, σε ένα από τα νύχια βγήκε πολύ ελάχιστο αιματάκι, ίσα το κεφάλι της καρφίτσας. Δεν τρέχει πια.
Απλώς αυτό που με ανησυχεί είναι ότι κούρνιασε στο κλαρί και κάθεται με την κοιλιά. Μόνο όταν πάω κοντά σηκώνεται και πηγαίνει από κλαρί σε κλαρί.
Το θέμα είναι ότι σε μία ώρα έχω ταξίδι και θα επιστρέψω το βράδυ. Να ανησυχώ;
 
Για να βγηκε αιμα σημαινει οτι κοπηκε (ευτυχως ελαφρως στην περιπτωση σου)το αγγειο του νυχιου.
Απο την στιγμη που εχει σταματησει η αιμορραγία και δεν χαθηκε μεγαλη ποσοτητα αιματος,τοτε το πουλακι θα επανελθει.
 
Σκέφτομαι να πεταχτώ στο φαρμακείο να πάρω μια κρέμα betadin. Δεν του έβαλα τίποτα από τη στιγμή που δεν υπήρξε ροή. Από την άλλη όμως δεν θέλω να το ξαναστρεσάρω αν δεν είναι απαραίτητο. Να το αφήσω να ηρεμήσει έτσι;
 
κούρνιασε στο κλαρί και κάθεται με την κοιλιά
Ίσως πονάει λιγάκι και σε συνδυασμό με το στρες που του προκάλεσε η διαδικασία, να αντιδρά έτσι. Πιστεύω ότι σε μερικές ώρες θα είναι εντάξει.

Σκέφτομαι να πεταχτώ στο φαρμακείο να πάρω μια κρέμα betadin. Δεν του έβαλα τίποτα από τη στιγμή που δεν υπήρξε ροή
Εφόσον δεν υπάρχει αιμορραγία, πιστεύω κι εγώ ότι είναι καλύτερα να το αφήσεις στην ησυχία του να ηρεμήσει.
 
Πάντως παιδιά λίγο προσοχή... Είναι κρίμα να δημιουργούμε από το πουθενά πρόβλημα σ'ένα υγιές πουλάκι.
Δεν ξέρω καν αν αξίζει το όποιο ρίσκο (αιμορραγία ή στρεσάρισμα) προκειμένου να κόψουμε τα νύχια.
 
Δεν νομίζω πως θα έχεις κάποιο πρόβλημα! Κουρνιάζει γιατί έχει στρεσαριστεί και έχει πονέσει αλλά μην ανησυχείς, θα γίνει καλά! Εγώ είχα μια πολύ πιο τραυματική εμπειρία από κόψιμο νυχιών από κτηνίατρο και μετά από λίγες ώρες το πουλάκι ήταν καλά!
Καλό θα ήταν να το παρατηρείς βέβαια γιατί κάθε πουλάκι αντιδρά διαφορετικά...
 
Όλα καλά! Σήμερα το βλέπω ολοζώντανο και ζωηρό λες και δεν συνέβη τίποτα εχθές.
[automerge]1569649380[/automerge]
Δεν νομίζω πως θα έχεις κάποιο πρόβλημα! Κουρνιάζει γιατί έχει στρεσαριστεί και έχει πονέσει αλλά μην ανησυχείς, θα γίνει καλά! Εγώ είχα μια πολύ πιο τραυματική εμπειρία από κόψιμο νυχιών από κτηνίατρο και μετά από λίγες ώρες το πουλάκι ήταν καλά!
Καλό θα ήταν να το παρατηρείς βέβαια γιατί κάθε πουλάκι αντιδρά διαφορετικά...
Σε ευχαριστώ. Η δική σου η περίπτωση ήταν από τα πρώτα posts που διάβασα για να δω τι θα κάνω και με τη δική μου.
 
Πάντως παιδιά λίγο προσοχή... Είναι κρίμα να δημιουργούμε από το πουθενά πρόβλημα σ'ένα υγιές πουλάκι.
Δεν ξέρω καν αν αξίζει το όποιο ρίσκο (αιμορραγία ή στρεσάρισμα) προκειμένου να κόψουμε τα νύχια.
Δηλαδή τι προτείνεις;
[automerge]1569730795[/automerge]
Μπράβο Παύλο τέλος καλό όλα καλά.
[automerge]1569730953[/automerge]
Δεν θά σού πο να προσέχεις για την επόμενη φορά πήρες το μάθημα σου φίλε.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Σε ευχαριστώ. Η δική σου η περίπτωση ήταν από τα πρώτα posts που διάβασα για να δω τι θα κάνω και με τη δική μου.
Χαίρομαι πραγματικά που είναι καλά, και που βοήθησε το post! Έχουν μεγάλη δύναμη τελικά!
 
Back
Top