Γενικά Κράξιμο και μαύρο χρώμα στο ράμφος

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stefania
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Stefania

PB New Member
Εγγραφή
2 Αυγ 2016
Μηνύματα
36
Πόλη
Νέα Ιωνία
Καλημέρα και πάλι σε όλα τα μέλη του φόρουμ μας :)
Σαν νέα μαμά, είμαι γεμάτη απορίες και για αυτό απευθύνομαι στους ειδικούς.
Για όσους από εσάς δεν γνωρίζετε την ιστορία μας μέχρι "σήμερα" μπορείτε να την διαβάσετε εδώ.

To ράμφος μας δεν έχει ακόμα καταλήξει στο τελικό του χρώμα αφού όπως θα δείτε παρακάτω έχει επάνω ακόμα αρκετό μαύρο.

13933050_892466690864865_527097476_n (1).webp

Ερωτώ λοιπόν τους ειδικούς μου φίλους. :) Πότε θα δούμε περίπου το τελικό χρώμα του ράμφους;
Επίσης, αρχίσαμε "σιγά σιγά", τρόπος του λέγειν βέβαια να ακουγόμαστε. κράζοντας. Το κράξιμο μας λοιπόν, αναρωτιέμαι, είναι κλάμα ή απλά ένας πρώιμος τρόπος επικοινωνίας.

Ευχαριστώ πολύ :D
 
Το χρώμα αυτό το μαυριδερο είναι το βρεφικό του. Σε κανένα μήνα θα είναι το τελικό του.
Το κράξιμο είναι τρόπος επικοινωνίας. Τι λέει εξαρτάται από τις ανάγκες του της στιγμής.
Αναλυτικά από σταθερό υπολιστή αργότερα :)
 
Όπως σου είπε και η Μαρία το μαύρο στο ραμφος είναι φυσιολογικό.
Όμως προσωπικά δεν νομίζω ότι είναι indian ringneck γιατί έχουν κόκκινο ραμφος ακομα και στην ηλικία του δικού σου.
Δεν ξέρω μου φαίνεται πολύ περίεργο το ραμφος του μιας και πριν κάνα μήνα ήταν γεμάτο το φεισμπουκ από αγγελίες με μωρά ρινγκνεκ από εκτροφεις και κανένα δεν είχε τέτοιο ραμφος.

Προσοχή, δεν λέω ότι έχει κάποιο θέμα υγείας όμως με παραξενεύει πολύ.

Μήπως είναι αφρικανικο ρινγκνεκ?

*Λοιπόν ναι είναι σίγουρα αφρικανικο, έψαξα στο γκουγκλ και έχει ένα μωράκι με τέτοιο ραμφος :)

https://www.google.gr/search?q=baby...AUIBygB&biw=360&bih=560#imgrc=SK6BPZGntlnvbM:

Το κράξιμο μην σε αγχώνει είναι φυσιολογικό όπως θα είναι και οι κραυγές που θα βγάζει αργότερα 😀 :)
 

Σχετικά θέματα

Back
Top