Γενικά Κράξιμο παπαγάλων

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης JohnP
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

JohnP

PB New Member
Εγγραφή
10 Μαϊ 2014
Μηνύματα
154
Πόλη
Γιαννιτσά
ë κραξιμο

Μερικοί παπαγάλοι "κράζουν" από ενθουσιασμό, κατά τη διάρκεια ενός διαστήματος "φλυαρίας", ή σε μία προσπάθεια να επιδειχθεί η κυριαρχία τους πάνω στους φτερωτούς τους συγκάτοικους, αν έχουν, ή σε άλλα πουλιά στο σπίτι σας.

Σας παρέθεσα μια ερμηνεία σχετική με το κράξιμο των παπαγάλων, χωρίς να σημαίνει ότι ισχύει πάντα σε όλες τις περιπτώσεις. Διαβάζοντας και ρωτώντας πας στην πόλη λένε, γι'αυτό και ψάχνω να βρω λύσεις στα προβλήματα που συναντώ καθημερινά σαν νέος ιδιοκτήτης μεγάλου παπαγάλου.
Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω τις τελευταίες δύο μέρες είναι ότι ο παπαγάλος κράζει συνεχώς, ενώ μόνο μιλούσε έως τώρα. Κράζει, σταματάει και μιλάει για 1-2 λεπτά και μετά πάλι ίδιο. Υπέθεσα ότι ίσως η αλλαγή του καιρού και η πτώση της θερμοκρασίας να τον επηρέασαν, αν και σύμφωνα με τις παραπάνω ερμηνείες δεν θα πρέπει να ισχύει. Πριν απο λίγες ώρες σκέπασα το μισό κλουβί (αφήνοντας τον μέρος για να βλέπει) και έχει σταματήσει να κράζει. Έχετε αντιμετωπίσει κάτι αντίστοιχο; Υπάρχει περίπτωση να έκραζε λόγο του ότι κρύωνε ή καμία σχέση, απλά σύμπτωση;
 
Γιαννη, οταν εχεις μονιμα το πουλι εξω και ακουει κραυγες-φωνες αλλων πουλιων θα κραζει παραπανω. Κι οταν ειναι μονο του παλι μπορει να κραζει φωναζοντας τα κοντινοτερα του ατομα, σε αυτην την περιπτωση καποιον ανθρωπο. Ολοι οι παπαγαλοι κραζουν κατα την ανατολη και τη δυση του ηλιου επικοινωνοντας με τα συγγενικα τους ατομα-σμηνος.

Αφου βρηκες τροπο με το μερικο σκεπασμα του κλουβιου για λιγη ωρα εφαρμοσε το τις ωρες κοινης ησυχιας. Αλλα γιατι τον εχεις μονιμα εξω, πηρες ενα πουλακι για παρεα, ετσι δεν ειναι; Μην εχεις την εικονα του καναρινιου στο μπαλκονι καθως προκειται για πολυ διαφορετικα ζωα. Ενα σταθερο σημειο μεσα στο σπιτι οπου μπορει να ειναι μεσα στην κινηση και τον κοσμο ειναι αυτο που θελει ενας παπαγαλος κι οχι καλη θεα στο μπαλκονι. 😉

Απο που πηρες το παραπανω αποσπασμα που παρεθεσες; Οταν παραθετουμε κατι που δεν ειναι δικο μας καλο ειναι να αναφερουμε και την πηγη. :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: Zelda
Για να φτάσει στο σημείο να σε κάνει παρέα θα πρέπει να είναι σε θέση να μείνει εκτός κλουβιού.
Τον έχω έξω, γιατί το κλουβί που τον παρέλαβα έχει τα κακά του χάλια και στο επόμενο διάστημα θα το αντικαταστήσω. Μέχρι να γίνει αυτό και να στεριώσει η σχέση μας δεν θα ήταν καλύτερα να γίνει η εκπαίδευση του έξω μια και έχει πολύ καλό καιρό εάν εξαιρέσεις τις δυο τελευταίες μέρες; Το πρωί έχει παρέα έξω όλη τη γειτονιά μιας και γίνετε πανικός απο κίνηση και απο το μεσημέρι μετά την δουλειά και μετά ασχολούμαι μαζί του μέχρι να βρούμε την χρυσή τομή. Με βρίσκεις πολύ φάουλ στην προσέγγιση του;
 
Πολυ φαουλ δεν μπορω να σε κρινω αλλα θεωρω πως εντος σπιτιου θα εκανες καλυτερη και ποιοτερικοτερη προσεγγιση one to one χωρις τον χαμο που περιγραφεις που δεν βοηθαει σε καμια περιπτωση. Αφου εχει τοσους ηχους και φασαρια εκει που μενεις ειναι λογικο το πουλι να συμμετεχει σε ολο αυτο οσο πιο ηχηρα μπορει. :)
 
Καλησπερα σας! Μολις διαβασα το συγκεκριμενο θεμα και οφειλω να ομολογησω οτι προβληματιστηκα λιγακι. Εδω και λιγες μερες που ανοιξε ο καιρος εχω κι εγω το παπαγαλακι μου εξω. Σκεφτομουν να σας γραψω κι εγω αν κατα ποσο αυτο κανει καλο και στο παπαγαλακι μου αλλα και στη σχεση μας αλλα ολο το ανεβαλα! Εμενα βεβαια δεν με προβληματιζει το κραξιμο του και δεν ξερω αν υπαρχει κατι κοινο στο κραξιμο ενος μεγαλου παπαγαλου και ενος μικρου μπατζι σαν του δικου μου, αλλα η ερωτηση μου ειναι ποσο επιτρεπεται να το εχω εξω. Το αφηνω ολη μερα γιατι οταν το αγορασα πριν ενα μηνα μου ειπαν οτι δεν κανει μια μεσα μια εξω αλλα ενα απο τα δυο.
 
Βικυ, οτι ισχυει για τον παπαγαλο του Γιαννη ισχυει περιπου και για το δικο σου, αφου μαλιστα το εχεις μονο του χωρις ταιρι. Δεν μιλαμε σαφως για ιδια επιπεδα θορυβου αλλα αν θελεις το πουλακι για συντροφια, του αρκουν 3-4 φορες την εβδομαδα απο 15 λεπτα στο ηλιο σε ωρα που δεν εχει πολυ ζεστη οπως νωρις το πρωι. Κατα τ'αλλα μπορει το πουλακι να μενει μεσα μαζι σας και να μοιραζεται την καθημερινοτητα σας.
 
Καλημερα Φοιβο. Ξεχασα να πω οτι ναι μεν την ειχα εξω αλλα ημουν συνεχεια εκει. Ειναι ετσι το μερος που την εχω που με βλεπει και υην βλεπω απο παντου. Εγω φοβηθηκα γιατι σκεφτομουν να μην μου την αρπαξει μεγαλυτερο πουλι καιεπειδη παρατηρησα οτι ξαναεβγαλε κατι διπλα απο το ραμφος της που σιγουρα ειναι ακαρεα. Αλλα ναι θα κανω ο,τι μου ειπες βγαζοντας την για λιγο στο μπαλκονι.
 
Εγώ τον έχω μόνιμα μέσα πλέον στο δωμάτιο του τις ώρες που λείπουμε και όταν είμαστε σπίτι, βρίσκετε σε κοινόχρηστο χώρο μαζί μας. Έχει μειωθεί αισθητά η φασαρία που κάνει, για να είμαι ειλικρινής δεν κράζει καθόλου! Το πρόβλημα είναι ότι εάν αντιληφθεί ότι είμαστε σπίτι και δεν είναι στο ίδιο χώρο με μας, κλαίει συνέχεια. Με τον που τον φέρεις δίπλα μας, όλα ηρεμούν, μιλάμε παίζει με τα φτερά και τα παιχνίδια του και πραγματικά πολλές φορές αισθάνομαι ότι δεν υπάρχει κι'όλας.
 
Back
Top