Διατροφή Κρέμες νεοσσών, αποτελέσματα χρήσης

Εγγραφή
14 Απρ 2017
Μηνύματα
238
Πόλη
Ανάβυσσος
Αν καποιοι μπορουν να ειναι ησυχοι για προιοντα διατροφης πτηνων, ειναι αυτοι που ταιζουν κρεμα νεοσσων.
Προσπαθωντας καποιος να παραξει ενα προιον που προοριζεται για νεοσσους, σιγουρα δεν θα κανει εκπτωση ουτε στην ερευνα, ουτε στην ποιοτητα των πρωτων υλων, ουτε στο κοστος συντηρησης του προιοντος.
Κατοπιν και εχοντας κανει μια τοσο καλη δουλεια, θα παρουσιασει το προιον του με καμαρικαι θα αναδειξει ολα τα προτερηματα του προιοντος με λεπτομερη χημικη αναλυση μη εχοντας τιποτα να φοβηθει, διοτι εχει ενα προιον που αντεχει στην πιο σκληρη κριτικη.


Εδω θα γραψουμε σχολια, παραπονα αν υπαρχουν και τα αποτελεσματα χρησης απο οσους μεγαλωσαν νεοσσους κανοντας σωστη χρηση κρεμας.

Το θεμα εχει κοντα ποδια,
δεν θα ακουστουν προβληματα μεγαλα, ουτε αιφνιδιοι θανατοι, αντιθετα μονον καλα σχολιακαι καλα αποτελεσματα.
Αρα μπουσουλας υπαρχει, γιατι δεν εφαρμοζετε και αλλου για να μην εχουν να λενε οι κακες οι γλωσσες σαν την δικη μου.
Τα σχολια σας.
 
Πήρα λοιπόν μία από τις γνωστές, διάβασα σχετικά με το τι έχει μέσα... Πουθενά δεν είδα συντηρητικά και δεν μπορώ να καταλάβω πως συντηρείται ενάμισι χρόνο... και από τα πουλιά του ταισα έχασα ένα. Τι συμπέρασμα να βγάλω...ή μήπως αν πάρω άλλη θα είμαι σίγουρος ότι είναι καλύτερη...
Αυτό που θέλω δηλ να πω είναι ότι δεν είναι εύκολο ο καθένας που έχει 2, 3 ή 5 πουλιά να έχει γνώσεις τέτοιες ώστε να κάνει συγκρίσεις, αναλύσεις κλπ και να βγάζει ασφαλή συμπεράσματα. Όσοι έχετε αυτές τις γνώσεις καλύτερα είναι να δίνετε απλές πρακτικές συμβουλές ώστε να είναι χρήσιμες.
 
πουθενά δεν είδα συντηρητικά

Θετικο αυτο δε νομιζεις

δεν μπορώ να καταλάβω πως συντηρείται ενάμισι χρόνο...
Ειναι πολυ καλη η συσκευσια

και από τα πουλιά του ταισα έχασα ένα
Δεν ετρωγε την κρεμα, η το εχασες για αλλους λογους

ή μήπως αν πάρω άλλη θα είμαι σίγουρος ότι είναι καλύτερη...
Ποια πηρες και γιατι δεν σε ικανοποιει

Αυτό που θέλω δηλ να πω είναι ότι δεν είναι εύκολο ο καθένας που έχει 2, 3 ή 5 πουλιά να έχει γνώσεις τέτοιες ώστε να κάνει συγκρίσεις, αναλύσεις κλπ και να βγάζει ασφαλή συμπεράσματα. Όσοι έχετε αυτές τις γνώσεις καλύτερα είναι να δίνετε απλές πρακτικές συμβουλές ώστε να είναι χρήσιμες.

Απλη πρακτικη συμβουλη
οτι ταιζεις συσκευασμενο χωρις σαφη αναλυση και αναφορα πρωτων υλων,το ταιζεις υπ΄ευθυνη σου.


ΥΓ Ενα προιον που εγω γνωριζω και πληρει τις πιο πανω προυποθεσεις ειναι η κρεμα νεοσσων KAYTEE
 
Νίκο KAYTEE χρησιμοποίησα... Οταν έγραψα ότι...αν πάρω άλλη θα είμαι σίγουρος ότι είναι καλύτερη.... Εννοούσα ότι εγώ δεν έχω την δυνατότητα ανάλυσης ώστε να μπορώ να βγάλω συμπέρασμα...

Ground Corn, Ground Wheat, Corn Gluten Meal, Ground Oat Groats, Wheat Middlings, Soybean Oil, Dried Whole Egg, Soy Protein Isolate, Dried Molasses Beet Pulp, Soybean Meal, Ground Flax Seed (Source of Omega-3), Dicalcium Phosphate, Calcium Carbonate, L-Lysine, Wheat Germ Meal, Brewers Dried Yeast, Vitamin A Supplement, Salt, L-Arginine, Fructooligosaccharide, Choline Chloride, DL-Methionine, Potassium Chloride, Yeast Extract, Propionic Acid (Preservative), Vitamin E Supplement, Vitamin B12 Supplement, Riboflavin Supplement, Mixed Tocopherols (Preservative), L-Ascorbyl-2-Polyphosphate (Source of Vitamin C), Manganese Proteinate, Copper Proteinate, Ferrous Sulfate, Zinc Oxide, Manganous Oxide, Menadione Sodium Bisulfite Complex (Source of Vitamin K activity), Niacin, Rosemary Extract, Citric Acid, Ethoxyquin (Preservative), Calcium Pantothenate, Copper Sulfate, Pyridoxine Hydrochloride, Thiamine Mononitrate, Cholecalciferol (Source of Vitamin D3), Folic Acid, Beta-Carotene, Calcium Iodate, Biotin, Cobalt Carbonate, Sodium Selenite, Dried Aspergillus oryzae Fermentation Extract, Dried Bacillus subtilis Fermentation Extract, Dried Bacillus licheniformis Fermentation Product, Dried Bacillus subtilis Fermentation Product

Crude Protein (min.) 22.0%
Crude Fat (min.) 9.0%
Crude Fiber (max.) 5.0%
Moisture (max.) 10.0%
Omega-3 Fatty Acids (min.) 0.5%
Total Bacillus Species (min.) 250,000 CFU/g
(B. licheniformis, B. subtilis) CFU - Colony Forming Units

, απότι μου είπαν τα πουλιά που τάισα όολα αυτά υπήρχαν και στις σωστες αναλογίες!:D

... Κάτι που έγραψες και το προσπέρασα...
Εδω θα γραψουμε σχολια, παραπονα αν υπαρχουν και τα αποτελεσματα χρησης απο οσους μεγαλωσαν νεοσσους κανοντας σωστη χρηση κρεμας.
η τήρηση των οδηγιών χρήσης και γενικότερα αυτά που πρέπει να εφαρμόσουμε κατά την διάρκεια που ταίζουμε έχουν κατά την γνώμη μου πολύ μεγαλύτερη σημασία από το αν η πρωτεΐνη της κρέμας είναι 20, 22 ή 24%.
 
η τήρηση των οδηγιών χρήσης και γενικότερα αυτά που πρέπει να εφαρμόσουμε κατά την διάρκεια που ταίζουμε έχουν κατά την γνώμη μου πολύ μεγαλύτερη σημασία από το αν η πρωτεΐνη της κρέμας είναι 20, 22 ή 24%.

Ταυτίζομαι με την παραπάνω διατύπωση του Δημήτρη. Νομίζω αυτό είναι το "μυστικό" ! Θέλει πάντα φρέσκια, σωστή δοσολογία ανάλογα την ηλικία του νεοσσού, σωστή θερμοκρασία και πρόγραμμα.
 
απότι μου είπαν τα πουλιά που τάισα όολα αυτά υπήρχαν και στις σωστες αναλογίες

Συμπερασμα εισαι απολυτα ικανοποιημενος και εσυ οπως και εγω και τα πουλακια οπως αναφαιρεις.
Θα ηθελες φανταζομαι οπως και εγω ενα αναλογο σε ποιοτητα και εμπιστοσυνη προιον σε αυγοτροφη.

Νομίζω αυτό είναι το "μυστικό" ! Θέλει πάντα φρέσκια, σωστή δοσολογία ανάλογα την ηλικία του νεοσσού, σωστή θερμοκρασία και πρόγραμμα.

Και να προσθεσω, σποραδικο ταισμα σε μικρες δοσεις (ολα απο λιγο και παλι) οπως θα ταιζαν οι γονεις,
και για το προγραμμα οχι απολυτο συν πλην 10 -20 λεπτα.
Κανονας η σωστη θερμοκρασια.
 
Νίκο επειδή η συγκεκριμένη δεν αναφέρει συντηρητικά δεν σημαίνει ότι είμαι και απόλυτα σίγουρος ότι δεν έχει, αλλά αφου τα μικρά έζησαν και μεγάλωσαν. Οκ καλή είναι! Αυγοτροφή μόνο ιδιοκατασκευή και ας μην είμαι σίγουρος ότι είναι πλήρης.
 
αφου τα μικρά έζησαν και μεγάλωσαν... Οκ καλή είναι!
. Αυγοτροφή... Μόνο ιδιοκατασκευή και ας μην είμαι σίγουρος ότι είναι πλήρης
Γιατί το διαχωρίζεις για την αυγοτροφή Δημήτρη; Τόσο εκτροφείς, τόσα πουλιά επίσης ζουν τρώγοντας αυγοτροφές εμπορίου. Γιατί δεν ισχύει η ίδια λογική;
 
Γιατί το διαχωρίζεις για την αυγοτροφή Δημήτρη; Τόσο εκτροφείς, τόσα πουλιά επίσης ζουν τρώγοντας αυγοτροφές εμπορίου. Γιατί δεν ισχύει η ίδια λογική;
άποψη εντελώς προσωπική, αφού μπορώ να φτιάξω μια αυγοτροφή στην οποία βάζω ακριβώς ότι εγώ θεωρώ χρήσιμο και η οποία βλέπω στην πράξη ότι δουλευει, γιατί να πάρω την έτοιμη που δεν ξέρω τι έχει μέσα;
 
γιατί να πάρω την έτοιμη που δεν ξέρω τι έχει μέσα;
Παρακολουθώντας τα θέματα που ανοίγει ο Νίκος (Δημητριάδης), διαπιστώνω ότι τον απασχολεί το θέμα σε αυτήν τη βάση, αλλά από διαφορετική οπτική.

Το γενικό θέμα δηλαδή βασίζεται στην εύλογη απορία, "γιατί να πάρω ένα προϊόν που δεν ξέρω τι περιέχει". Η ουσία του θέματος όμως, βρίσκεται στο γεγονός ότι η παραπάνω ανησυχία μας, μας οδηγεί στην παρασκευή μιας τροφής η οποία δεν λύνει το πρόβλημα. Δηλαδή, ενώ μπορεί να ξέρουμε τι περιέχει, είναι αδύνατο να είμαστε σίγουροι αν αυτό που περιέχει είναι αρκετό για αυτό που χρειάζονται τα πουλιά μας. Δυστυχώς ή ευτυχώς, αυτά τα θέματα δεν λύνονται με βάση το συμπέρασμα που προκύπτει από την αποδοχή που έχει η τροφή από τα πουλιά, ούτε από το γεγονός ότι παρασκευάσαμε την τροφή με μια συνταγή βασισμένη σε απόλυτες αναλογίες υλικών, μιας πολύ καλής διατροφής που απευθύνεται σε ανθρώπους.

Κακά τα ψέματα, οι περισσότερες πληροφορίες που υπάρχουν αφορούν στην ανθρώπινη διατροφή ή σε παράγωγα της που βασίζονται στην αναλογία που ανέφερα.

Όπως είπα, παρακολουθώ με ενδιαφέρον τα θέματα του Νίκου επειδή τα ερωτήματα και οι προβληματισμοί που εγείρει είναι εύλογα και λογικά. Αυτό που θα είχε όμως μεγαλύτερο ενδιαφέρον για μένα, θα ήταν οι εναλλακτικές που θα μπορούσαμε να έχουμε στη διάθεσή μας, πάνω στα ζητήματα που αμφισβητούνται μέσα από τη συζήτηση.

Παρόλο που εμένα προσωπικά μου αρέσει πολύ η ανάλυση των θεμάτων σε βάθος, οι αναγνώστες μας χρειάζονται απλώς το αποτέλεσμα και βλέποντας τα θέματα με αυτή τη ματιά, φοβάμαι ότι απλά σκάβουμε.
 
Παρακολουθώντας τα θέματα που ανοίγει ο Νίκος (Δημητριάδης), διαπιστώνω ότι τον απασχολεί το θέμα σε αυτήν τη βάση, αλλά από διαφορετική οπτική.

Το γενικό θέμα δηλαδή βασίζεται στην εύλογη απορία, "γιατί να πάρω ένα προϊόν που δεν ξέρω τι περιέχει". Η ουσία του θέματος όμως, βρίσκεται στο γεγονός ότι η παραπάνω ανησυχία μας, μας οδηγεί στην παρασκευή μιας τροφής η οποία δεν λύνει το πρόβλημα. Δηλαδή, ενώ μπορεί να ξέρουμε τι περιέχει, είναι αδύνατο να είμαστε σίγουροι αν αυτό που περιέχει είναι αρκετό για αυτό που χρειάζονται τα πουλιά μας. Δυστυχώς ή ευτυχώς, αυτά τα θέματα δεν λύνονται με βάση το συμπέρασμα της αποδοχής που έχει η τροφή από τα πουλιά, ούτε από το γεγονός ότι παρασκευάσαμε την τροφή με μια συνταγή βασισμένη σε απόλυτες αναλογίες υλικών, μιας διατροφής που απευθύνεται σε ανθρώπους. Γιατί κακά τα ψέματα, περισσότερες πληροφορίες που υπάρχουν αφορούν στην ανθρώπινη διατροφή ή σε παράγωγα της που βασίζονται στην αναλογία που ανέφερα.

Παρακολουθώ με ενδιαφέρον τα θέματα του Νίκου. Τα ερωτήματα και οι προβληματισμοί που εγείρει είναι εύλογα και λογικά. Αυτό που θα είχε όμως μεγαλύτερο ενδιαφέρον για μένα, θα ήταν οι εναλλακτικές που θα μπορούσαμε να έχουμε στη διάθεσή μας, πάνω στα ζητήματα που αμφισβητούνται μέσα από τη συζήτηση.

Παρόλο που εμένα προσωπικά μου αρέσει πολύ η ανάλυση των θεμάτων σε βάθος, οι αναγνώστες μας χρειάζονται απλώς το αποτέλεσμα και βλέποντας τα θέματα με αυτή τη ματιά, φοβάμαι ότι απλά σκάβουμε.

Σταύρο εγώ συμφωνώ με αυτά που έγραψες και γιαυτό στο ποστ 2 έγραψα...
Αυτό που θέλω δηλ να πω είναι ότι δεν είναι εύκολο ο καθένας που έχει 2, 3 ή 5 πουλιά να έχει γνώσεις τέτοιες ώστε να κάνει συγκρίσεις, αναλύσεις κλπ και να βγάζει ασφαλή συμπεράσματα. Όσοι έχετε αυτές τις γνώσεις καλύτερα είναι να δίνετε απλές πρακτικές συμβουλές ώστε να είναι χρήσιμες.
για την φράση μου που επισύναψες... Να την κάνω πιό λιανά, σήμερα γουστάρω να φάω ένα αυγουλάκι και έχω στην διαθεσή μου αυγά φρέσκα από τις κότες μου και αποξηραμένο σε σκόνη... Τι να προτιμήσω;:D
 
καλύτερα είναι να δίνετε απλές πρακτικές συμβουλές ώστε να είναι χρήσιμες.

Νίκο επειδή η συγκεκριμένη δεν αναφέρει συντηρητικά δεν σημαίνει ότι είμαι και απόλυτα σίγουρος ότι δεν έχει,

Τωρα εγω με τι τροπο να απαντησω :)
Πρακτικα ειμαι απολυτα σιγουρος οτι δεν εχει συντηρητικα.

αλλά αφου τα μικρά έζησαν και μεγάλωσαν. Οκ καλή είναι!
Περα απο αυτη την εξισωση αρχιζει το ενδιαφερον ερευνητικα για τα ιθαγενει.:)

θα ήταν οι εναλλακτικές που θα μπορούσαμε να έχουμε στη διάθεσή μας,
Εναλακτικες Σταυρο..
Οι παλαιοτεροι ταιζαμε κεχρι καναβουρι, και κροκο βραστου αυγου με νερο και λαδακι αντι κρεμας τους νεοσσους και με την οδοντογλυφιδα.
Η προοδος, η ταση των ανθρωπων προς τα ζωα αυξησαν το ποσοτικο και οικονομικο ενδιαφερον, και δημιουργησαν εναλακτικες με βαση την ευκολιακαι την ταχυτητα χωρις να αυξησουν ταυτοχρονα και την "ηθικη" των προιοντων αυτων.
Μεριδιο σε αυτη την εξελιξη ειχα και εγω και αν θελεις με την εμμονη μου στη διατροφη, ετσι αναπαυω λιγο τις ενοχες μου.
Σημερα ειμαι ενα μικρο κατι μπροστα στο μεγεθος αυτων που παρασκευαζουν και διακινουν κωδικους για την διατροφη πτηνων συντροφιας, αλλα εχω και την τεχνογνωσιακαι την εμπειρια να στρεψω οσο μπορω καποιους που αναζητουν λιγο περισσοτερο ηθικη σε προιοντα διατροφης για πουλακια.
Σαν εναλακτικη μπορω να προτεινω το ενα μικρο εμμονικο κατι, να γινει μια μεγαλη απαιτητικη κοινοτητα.
 
Να ρωτήσω δύο πράγματα ακόμη...

Μπορεί να γίνει μια τροφή για νεοσσούς από τον καθένα, με βάση τα συστατικά ή αντίστοιχα τους σε αναλογία των "καλών" κρεμών του εμπορίου; Δεν ξέρω κατά πόσο είναι πρακτικά χρήσιμο και αν αξίζει να κάνει κανείς κάτι τέτοιο, αλλά θεωρητικά τουλάχιστον, θα μπορούσε να υπάρξει μια συνταγή για ένα αξιόπιστο προϊόν;

Επίσης, αν βάλουμε δύο επώνυμες κρέμες δίπλα δίπλα, ποια είναι τα στοιχεία που πρέπει να βάλουμε απέναντι προς σύγκριση; Μιλώ κυριολεκτικά, δύο ετικέτες με τα όποια συστατικά αναγράφουν για να μελετήσουμε τα στοιχεία τους, πλεονεκτήματα, μειονεκτήματα και ελλείψεις.
 
Τωρα εγω με τι τροπο να απαντησω :)
Πρακτικα ειμαι απολυτα σιγουρος οτι δεν εχει συντηρητικα.
Νίκο εσύ ξέρεις καλύτερα από μένα όμως αυτό Ethoxyquin (Preservative) δεν νομίζω ότι είναι αθώο, δεν είναι πάντως και απαραίτητο και να μου το εξηγήσεις...
 
Νίκο εσύ ξέρεις καλύτερα από μένα όμως αυτό Ethoxyquin (Preservative) δεν νομίζω ότι είναι αθώο, δεν είναι πάντως και απαραίτητο και να μου το εξηγήσεις...


Αν και η ερωτηση δεν ειναι δικη σου, σου απαντω οτι το προιον ειναι υδατοδιαλυτο και η βιταμινη Ε που θα μπορουσε να αντικαταστησει την Ethoxyquin ειναι λιποδιαλυτη.
Η ποσοτητα που εχει το προιον την καθοριζει ως ισορροπιστη και οχι ως κρυμενο συντηρητικο.

Βλεπω επαψες να επιμενεις στις πρακτικες συμβουλες :)

ΥΓ Αναφερω την Ε σαν ποιο γνωστη
Η επομενη ερωτηση θα ειναι για το προπιονικο ασβεστιο φανταζομαι
 
  • Like
Αντιδράσεις: adreas
Αν και η ερωτηση δεν ειναι δικη σου, σου απαντω οτι το προιον ειναι υδατοδιαλυτο και η βιταμινη Ε που θα μπορουσε να αντικαταστησει την Ethoxyquin ειναι λιποδιαλυτη.
Η ποσοτητα που εχει το προιον την καθοριζει ως ισορροπιστη και οχι ως κρυμενο συντηρητικο.

Βλεπω επαψες να επιμενεις στις πρακτικες συμβουλες :)

ΥΓ Αναφερω την Ε σαν ποιο γνωστη
Η επομενη ερωτηση θα ειναι για το προπιονικο ασβεστιο φανταζομαι
Νίκο δεν τα γνωρίζω αυτά τα χημικά - διατροφικά... Και να μου τα εξηγήσεις δεν θα καταλάβω τίποτα. Τα συστατικά της ΚΑΥΤΕΕ τα έβαλα με αυτοσαρκαστική διάθεση και γιαυτό έγραψα
, απότι μου είπαν τα πουλιά που τάισα όολα αυτά υπήρχαν και στις σωστες αναλογίες!:D
Για την Ethoxyquin είχα δει κάποτε ότι την ενοχοποιούσαν για καρκίνο σε σκύλους. Απλές πρακτικές συμβουλές και προτάσεις βεβαίως και τις θέλω.
Ο Σταυρος έθεσε ένα θέμα... Αν μπορεί κάποιος να φτιάξει μια κρεμα μόνος του που να είναι ισοδύναμη με αυτές του εμπορίου, αυτό είναι το σημαντικότερο.
 
Fermentation Product
Αυτη η σημανση κατω απο την φορμουλα του περιεχομενου της κρεμας, κλεινει το θεμα των συντηρητικων.
Τα πνευματικα δικαιωματα της φορμουλας αυτης, η οποια δινει την συγκεκριμενη χημικη αναλυση σε ποσοστα επι τις % πιθανον να ειναι ενας λογος για τον οποιο μονοπολουσε σχεδον μεχρι πριν 2-3 χρονιακαι ισως αυτος ειναι ενας λογος που το νεο ανταγωνιστικο προιον ειναι πιο ακριβο (αν και ευρωπαικο).

Επίσης, αν βάλουμε δύο επώνυμες κρέμες δίπλα δίπλα, ποια είναι τα στοιχεία που πρέπει να βάλουμε απέναντι προς σύγκριση; Μιλώ κυριολεκτικά, δύο ετικέτες με τα όποια συστατικά αναγράφουν για να μελετήσουμε τα στοιχεία τους, πλεονεκτήματα, μειονεκτήματα και ελλείψεις.

Εδω νομιζω δινετε και η απαντηση στο ερωτημα του Σταυρου.
 
ως νέο ανταγωνιστικό προϊόν εννοείς την sirinus; αν ναι μπορείς να μας πεις λίγα πράγματα σχετικά... Δηλ kaytee vs sirinus;
H sirinus για αγριοπούλια λέει 32% πρωτείνη... Τι σημαίνει, ότι κλαρώνουν σε μιά βδομάδα;😛
 
ως νέο ανταγωνιστικό προϊόν εννοείς την sirinus?
Οχι αυτην εννοω Handmix

Τουλάχιστον στην όψη την υφή και την διαχείριση απο άποψη συμπεριφοράς της σκόνης στο νερό, η Serinus είναι πολύ πιο κοντά στην Kaytee . Δεν παραγνωρίζω οτι η ORLUX έχει βγάλει στο κλαρί μια " ολόκληρη γενιά " , αλλά μου φαίνεται οτι αποτελεί το παλιό πλέον 😉
 
Back
Top