Φροντίδα Κρίνεται σκόπιμο το χώρισμα των νεοσσών;

TZANNSPY

PB Member
Εγγραφή
25 Σεπ 2016
Μηνύματα
1.707
Πόλη
Άγιος Δημήτριος
Οι περίπου 45 ημερών νεοσσοί μου, μετά την σταδιακή τους απομάκρυνση από τους γονείς τους στην ηλικία των περίπου 33 ημερών, βρίσκονται ανά δύο (αδέλφια/γέννα) σε 60άρα ζευγαρώστρα, ακόμα και ένα "μοναχοπαίδι" που έχω είναι και αυτό μόνο του σε 40αρι κλουβάκι, μέχρι να τα βάλω όλα μαζί σε ηλικία 2 μηνών+ σε μεγάλη κλούβα πτήσης, αν το κάνω τελικά...
Όλα καλά αλλά το ένα ζευγάρι αδελφάκια τσακώνονται σχεδόν συνέχεια με καρατιές, αερομαχίες και απειλητικά τσιρίγματα, τι να κάνω; Τα χωρίζω με συρμάτινο πλέγμα, με αδιαφανές, σε άλλο κλουβί ή καθόλου;
Εννοείται πως "επαφή" δεν έχει ύπαρξει, τουλάχιστον όχι ακόμα...
Φυσικά έχουν όλα και τα πάντα διπλά μέσα στην ζευγαρώστρα.
Το ένα από αυτά, μικρότερο την έπεφτε και στον πατέρα του χωρίς ευτυχώς εκείνος να απαντήσει ποτέ στις προκλήσεις του.
Για πείτε...
 
Οι μάχες στην κοινόβια ζωή είναι αναπόφευκτες.
Αν είναι απλές χωρίς πολλά πολλά... εγώ τις αγνοώ
Αν όμως είναι επικές καλύτερα να τα χωρίσεις.
Δοκίμασες να κάνεις διαφορετικό συνδυασμό μικρών στα κλουβιά;
Δε θα με παραξενέψει αν οι δύο "μονομάχοι" γίνουν αρνάκια αν μπουν με διαφορετικά πουλιά μέσα στο κλουβί.
 
αλλά όπως γράφω είναι χωρίς επαφή.
Αυτές τότε δεν είναι μάχες.
Αγνόησέ τες...
Είναι σαν τις περιπτώσεις που μαλώνουν τα παιδιά με το "θα δεις του θα σου κάνω" και "έχω θείο αστυνομικό".
 
Οταν τελειώσουν με την αλλαγή του πτερώματος, ΟΛΑ στην μεγάλη κλούβα. Αφοβα! Απο τον Οκτώβριο και μετά, απομόνωση των αρσενικών σε ατομικά. Αντε καλή συνέχεια Σπύρο.
 
Λοιπόν...
Μερικά από αυτά που χάθηκαν στη "διόρθωση" είναι:

Ο διαχωρισμός έγινε έτσι όπως γράφω γιατί μεταξύ άλλων είναι της ίδιας ράτσας, τα εν θέματι αδελφάκια είναι αχάτες κ. Μ. ενώ όλα τα υπόλοιπα είναι τιμπραντάκια και ακολουθούν ελαφρά διαφορετική διατροφή όπως κρόκος αυγού και φρούτα/λαχανικά που βάφουν...
Επίσης, δύο ενήλικα θηλυκά τα οποία έχουν τελειώσει από γέννες και νεοσσούς δεν τα έβαλα μαζί στην κλούβα γιατί τσακώνονται από πέρισυ...
Το ένα είναι αχάτης τοπάζιο κ. Μ. και το άλλο τιμπράντο.
Πέρισυ δεν έκαναν μαζί και τα είχα χώρια, μόνο του το ένα το διαφορετικό, μαζί με άλλα τιμπράντο θηλυκά το άλλο.
Δοκίμασα και εφέτος αλλά έγινε χαμός και τα ξαναχώρισα...

Μιας και έγινε αναφορά σε κοινόβια και κλούβες πτήσης...
Πιστεύετε πως είναι απαραίτητο;
Αν υποθέσουμε πως δεν υπάρχει πρόβλημα με εξοπλισμό και χώρο...
Είναι καλύτερα πχ 10 νεοσσοί σε 5 εξηντάρες ανά δύο ή και μόνα τους ή όλα μαζί σε μεγάλη κλούβα πτήσης.
Η ίδια ερώτηση ισχύει και για τα ενήλικα θηλυκά.
Κάποιο από τα αντεπιχειρήματα είναι πως ακόμη και σε μεγάλη κλούβα τα πουλιά δεν πετάνε περισσότερο αφού προσπαθούν να διασφαλίσουν την προνομιακή θέση που έπιασαν κτλ...
Αντίθετα ένα επιχείρημα είναι πως έτσι κοινωνικοποιούνται καλύτερα...
Εσείς τι λέτε;
 
Αυτές τότε δεν είναι μάχες.
Αγνόησέ τες...
Είναι σαν τις περιπτώσεις που μαλώνουν τα παιδιά με το "θα δεις του θα σου κάνω" και "έχω θείο αστυνομικό".
Τι έχει γράψει το άτομο... Έλιωσα στα γέλια
 
H μεγάλη κλούβα "φτιάχνει" τα πουλιά. Αν υπάρχει δυνατότητα, αυτή είναι η σωστή επιλογή. Οταν δείς την συμπεριφορά τους εκεί, θα ζυγίσεις την δόση αληθείας που έχει το...
ακόμη και σε μεγάλη κλούβα τα πουλιά δεν πετάνε περισσότερο αφού προσπαθούν να διασφαλίσουν την προνομιακή θέση που έπιασαν κτλ..

Οσο για την διατροφή τους δεν έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα. Μπορείς κάλλιστα να ταΐζεις τα Τιμπράδος σαν κίτρινα μωσαϊκά.
 
Οταν τελειώσουν με την αλλαγή του πτερώματος, ΟΛΑ στην μεγάλη κλούβα.
Άρα είναι προτιμότερο να περάσουν πτερόρροια έτσι όπως τα έχω τώρα και μετά να μπουν στην κλούβα;
Είχα διαβάσει πως την περίοδο της πτερόρροιας λόγω σωματικής & ψυχολογικής καταπόνησης ούτε τα θηλυκά ούτε τα αρσενικά τσακώνονται και φιλονικούν οπότε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα στην ειρηνική συνύπαρξή τους σε ευρύχωρες κλούβες.
 
Τα πουλιά αυτής της ηλικίας δεν χρειάζονται υπερβολές. Οι ζευγαρώστρες είναι ο κατάλληλος ενδιάμεσος χώρος γι' αυτή την περίοδο. Οταν περάσει η καταπόνηση της πτερόρροιας και ολοκληρωθεί η ανάπτυξή τους είναι έτοιμα για τις "μεγάλες" πτήσεις.
 
Back
Top