Γενικά Κριτήρια για συμμετοχή σε έκθεση καναρινιών χρώματος

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης George98
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

George98

PB Known Member
Εγγραφή
19 Μαϊ 2015
Μηνύματα
2.599
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Ποια κριτήρια πρέπει να τηρεί ένα πουλί για συμμετέχει σε μια έκθεση καναρινιών χρώματος;
Εκτός απο τα κλασικά χρώματα (κόκκινο - κίτρινο) επιτρέπονται και π.χ. τα πορτοκαλί ή τα λευκά κυρίαρχα (για παράδειγμα στα λιποχρωμικά); γενικά εκτός απο κριτήρια χρώματος τι άλλο πρέπει να έχει κάποιος για να συμμετέχει σε μια έκθεση;
 
Γιώργο τα κριτήρια για τη συμμετοχή των πουλιών στις εκθέσεις αφορούν αποκλειστικά τα standards της κάθε ράτσας ή τύπου ή μετάλλαξης.
Υπάρχουν πλέον πολλές εκατοντάδες καναρίνια χρώματος και τύπου και πολύ συχνά στον κατάλογο εντάσσονται κι άλλα.
Βοήθεια θα βρεις στους συλλόγους, που σημειωτέον δεν είναι απαραίτητο να είσαι μέλος για να σε βοηθήσουν.
τι άλλο πρέπει να έχει κάποιος για να συμμετέχει σε μια έκθεση;
Χρειάζεται να έχεις μερικά από τις εκατοντάδες τύπους πουλιών που συμμετέχουν.
Να έχουν κλειστό δαχτυλίδι.
Και να είναι όλα πουλιά (για τα καναρίνια) της χρονιάς που τελειώνει.
 
Και να είναι όλα πουλιά (για τα καναρίνια) της χρονιάς που τελειώνει.
Γιάννη αυτό δεν το γνώριζα.
Ισχύει ακόμη και για τα μωσσαικά;
Μου ανέβαλες πολλά σχέδια, να ξέρεις😛
 
Μου ανέβαλες πολλά σχέδια, να ξέρεις!
Λυπάμαι αλλά τα καναρίνια που θα συμμετέχουν στις εκθέσεις το χειμώνα θα πρέπει να έχουν γεννηθεί το 2016.

Εκτός απο τα κλασικά χρώματα (κόκκινο - κίτρινο) επιτρέπονται και π.χ. τα πορτοκαλί ή τα λευκά κυρίαρχα (για παράδειγμα στα λιποχρωμικά);
Μπορούμε να διαβάσουμε των αριθμό των διαφορετικών "τύπων" και μεταλλάξεων των πουλιών που συμμετείχαν στην παναττική έκθεση το 2015 στο σύνδεσμο https://community.petbirds.gr/threads/1η-Παναττική-Έκθεση-Πτηνών-Συντροφιάς.36306/
Κι όπως θα διαπιστώσετε είναι ένας κατάλογος 29 σελίδων...
 
Να έχουν κλειστό δαχτυλίδι.
ευχαριστώ για την απάντηση, το κλειστό σημαίνει και συλλόγου ή κάνει και αυτό με αριθμό εκτροφέα 00 που πουλάνε στα petshop (που είναι πανομοιότυπο)
 
Πρέπει να έχεις πουλάκια που θα φέρουν δακτυλίδια, με κωδικό αναγνωρισμένο απο την Εθνική αλλά και Παγκόσμια Ομοσπονδία. Αυτό στο εξασφαλίζει η εγγραφή σε σύλλογο.
 
Πρέπει να έχεις πουλάκια με κωδικό αναγνωρισμένο απο την Εθνική αλλά και Παγκόσμια Ομοσπονδία. Αυτό στο εξασφαλίζει η εγγραφή σε σύλλογο.
αα μάλιστα... ευχαριστώ... με απλό δαχτυλίδι δεν υπάρχει ούτε φιλική συμμετοχή; έτσι για την εμπειρία; 🙄
 
Την φιλική εμπειρία την έχεις με 30 ευρώ ετησίως 😉. Νομίζω οτι δεν αποτελεί ιδιαίτερο βάρος.
 
Την φιλική εμπειρία την έχεις με 30 ευρώ ετησίως 😉. Νομίζω οτι δεν αποτελεί ιδιαίτερο βάρος.
έχω σκοπό να γραφτώ σε σύλλογο αλλά έλεγα για φέτος να δω πως είναι "απο μέσα" αλλά no problem, δαχτυλίδια και δικαίωμα συμμετοχής μπορώ να έχω μονο σε διοργανώσεις που διοργανώνει ο σύλλογος που θα είμαι γραμμένος ή σε ένα ευρύτερο κύκλο εκθέσεων;
 
Όλες οι εκθέσεις διοργανώνονται από συλλόγους, οπότε τα ίδια ισχύουν παντού αφού και οι σύλλογοι ακολουθούν τους ίδιους κανόνες.
 
έχω σκοπό να γραφτώ σε σύλλογο αλλά έλεγα για φέτος να δω πως είναι "απο μέσα" αλλά no problem, δαχτυλίδια και δικαίωμα συμμετοχής μπορώ να έχω μονο σε διοργανώσεις που διοργανώνει ο σύλλογος που θα είμαι γραμμένος ή σε ένα ευρύτερο κύκλο εκθέσεων;

Να έλθεις να με βρείς 22-23-24 Νοεμβρίου, στο Χολείδιο Αχαρνών (σε κάποια απο αυτές τις ημερομηνίες πρωινές ώρες), ώστε να σε ξεναγήσω στην Παναττική και να σου εξηγήσω απο κοντά την όλη σειρά της διαδικασίας. Κάποιες εκθέσεις είναι ανοικτές για όλους τους εκτροφείς και κάποιες κλειστές συλλόγων. Η Πανναττική είναι Πανελλαδικής εμβέλειας.
 
Να έλθεις να με βρείς 22-23-24 Νοεμβρίου, στο Χολείδιο Αχαρνών (σε κάποια απο αυτές τις ημερομηνίες πρωινές ώρες), ώστε να σε ξεναγήσω στην Παναττική και να σου εξηγήσω απο κοντά την όλη σειρά της διαδικασίας. Κάποιες εκθέσεις είναι ανοικτές για όλους τους εκτροφείς και κάποιες κλειστές συλλόγων. Η Πανναττική είναι Πανελλαδικής εμβέλειας.
Ευχαριστώ πολύ κ. Μάκη! αν και είναι μακρινή η απόσταση Θεσσαλονίκη - Αθήνα θα προσπαθήσω να έρθω (βέβαια δεν μπορώ να πω το "ναι" με βεβαιότητα καθώς έχουμε ακόμα καιρό)
Επίσης στην Θεσσαλονίκη που μένω απο ότι είδα έχει 2 συλλόγους, έναν σύλλογο για καναρίνια φωνής (ΣΥ. Κ.Β. Ε.) και έναν για άγρια (Σύλλογος Φίλων Ωδικών Πτηνών Πυλαίας Θεσσαλονίκης) (με ειδική άδεια μάλιστα να πιάνει άγρια πουλιά απο ότι είδα)
Αυτό με φρενάρει στο να ασχοληθώ με το χρώμα ή δεν έχει σημασία η κύρια τοποθέτηση του συλλόγου; ή η απόσταση [αν π.χ. Γραφτώ σε σύλλογο της Αθήνας ή και της Αλεξανδρούπολης)
 
Αν μπορείς, ακόμη και σε νέο θέμα να μη χαλάμε αυτό, να μας φέρρεις πληροφορίες γι αυτό
με ειδική άδεια μάλιστα να πιάνει άγρια πουλιά απο ότι είδα
 
Αν μπορείς, ακόμη και σε νέο θέμα να μη χαλάμε αυτό, να μας φέρρεις πληροφορίες γι αυτό
Μην πάει το μυαλό σας στο κακό : sifiodptpith.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=119&Itemid=126
 
Μην πάει το μυαλό σας στο κακό
Το βρίσκω πολύ ρεαλιστικό και προχωρημένο και σωστά δομημένο ώστε να μπουν οι προϋποθέσεις για δημιουργία σωστών εκτροφών.
Άλλο βέβαια αυτό, η οργανωμένη συλλογή με πρωτόκολλα και καταγραφές και κυρίως επιστροφές στην φύση και άλλο ο κάθε πουλοπιάστης.
 
Το βρίσκω πολύ ρεαλιστικό και προχωρημένο και σωστά δομημένο ώστε να μπουν οι προϋποθέσεις για δημιουργία σωστών εκτροφών.
Άλλο βέβαια αυτό, η οργανωμένη συλλογή με πρωτόκολλα και καταγραφές και κυρίως επιστροφές στην φύση και άλλο ο κάθε πουλοπιάστης.
διαβάστε και αυτό : sifiodptpith.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=107&Itemid=54
*ίσος θα ήταν καλό να μεταφερθεί σε άλλο θέμα αλλά δεν πειράζει
 
Back
Top