Διατροφή Κροκέτες για παπαγάλους

Εγγραφή
27 Ιουλ 2016
Μηνύματα
2.409
Πόλη
Χαλάνδρι
Τελευταία ψωνίζουμε για τον Ερνέστο απ' το Pet Stop στην Κηφισιά. Εκεί λοιπόν ήταν ένα απ' τα αρκετά πετ-σοπ που τους ζητήσαμε εάν ήταν δυνατόν να μας φέρουν φαγητό σε μορφή κροκέτας για παπαγάλους, μετά από μια συζήτηση που είχαμε με την Δρ. Γκρει που μας είχε πει πως είναι ο καλύτερος τρόπος να μην "επιλέγει" σπόρους το πουλί εφ'οσον δεν τρώει πχ τα λαχανικά ή τα φρούτα του, κι έτσι μέσω της συμπυκνωμένης μορφής της κροκέτας να λαμβάνει όλα τα απαραίτητα συστατικά που είναι αναγκαία για την υγεία και την ανάπτυξή του.

Τελικά τα παιδιά στο πετ-σοπ ανταποκρίθηκαν και μέσα σε 1 εβδομάδα είχαν φέρει τις κροκέτες. Να παρατηρήσω πως δε βρισκω τις συγκεκριμένες πουθενά, και θα ήθελα και τη γνώμη σας ή τις όποιες παρατηρήσεις επ' αυτού, καθώς όπως μου έλεγαν "δε τις ζητάει κανείς ποτέ".
Είχαμε ζητήσει τις κροκέτες της Exrta Premium της beaphar αλλά τελικά τα παιδιά βρήκαν και μας έφεραν μια επίσης καλή επιλογή, Psittacus Formula Mini
psittacus-formula-mini.jpg

Ο Ερνέστο είχε ξαναφάει κροκέτα (με δυσκολία είναι αλήθεια ως αληθινός τζαναμπέτης) πριν κανένα χρόνο, οπότε δε χρειάστηκαν παρά λίγα "παρακάλια" για να την δοκιμάσει. Ενθαρρυντικά για πρώτη φορά αλλά θα δούμε στη συνέχεια.

Θα ήθελα και τη δική σας γνώμη, όσοι τουλάχιστον έχετε δοκιμάσει να δώσετε κροκέτα στα πουλάκια σας.
 
οι δικοί μου τις κροκέτες τις τρώνε μόνο εάν τις δώσω με το χέρι.
(δεν ξέρω ποιες μάρκες είναι. Μου τις έχει φέρει ο Ζαχαρίας μήπως και τις μάθαιναν.)
αν και δεν έχω επισκεφτεί την Πατρίσια για ιατρικούς λόγους, την έχω παρακολουθήσει σε δυο σεμινάρια και μεταξύ άλλων έχει αναφέρει αυτό που λέει ο Διονύσης για τις κροκέτες.
ο Ρόμπυ εκτός από μπρόκολο και πρασινάδες δεν τρώει άλλα λαχανικά-φρούτα και θα ήθελα να τις μάθουν.
 
View attachment 52992 δινω αυτες! Αλλα περισσοτερο παιζουν παρα το τρωνε!

Κι εγώ έδωσα κάποτε απ' αυτές στον Ερνέστο αλλά δε με "εμπνέει" ούτε η μυρωδιά ούτε τα χρώματα να σου πω την αλήθεια. Τα πολύ "εντονα" χρώματα στην κροκέτα απλά με ανυσηχούν για μια "επέμβαση" στη διαδικασία δημιουργίας της που ίσως να μην ήταν "αναγκαία". Τις συγκεκριμένες που που αναφέρω παραπάνω τις είχα πάρει πρώτη φορά απ' την δρ. Γκρέι αλλά δεν τις είχα ξαναβρει πουθενά.

οι δικοί μου τις κροκέτες τις τρώνε μόνο εάν τις δώσω με το χέρι.
(δεν ξέρω ποιες μάρκες είναι. Μου τις έχει φέρει ο Ζαχαρίας μήπως και τις μάθαιναν.)
αν και δεν έχω επισκεφτεί την Πατρίσια για ιατρικούς λόγους, την έχω παρακολουθήσει σε δυο σεμινάρια και μεταξύ άλλων έχει αναφέρει αυτό που λέει ο Διονύσης για τις κροκέτες.
ο Ρόμπυ εκτός από μπρόκολο και πρασινάδες δεν τρώει άλλα λαχανικά-φρούτα και θα ήθελα να τις μάθουν.

Κι εμείς παιδευόμαστε για να φαει την κροκέτα, αλλά το παράξενο είναι οτι αφού τη φάει του αρέσει 😛
Για να την φάει την "θρυμματίζουμε" αλλά και κάποιες φορές την κάνουμε σκόνη στο μπλεντεράκι, ετσι τη δέχεται πιο εύκολα, τουλάχιστον ο δικός μας.
 
Εγώ κάποτε (πριν διαβάσω σε ξένα φόρουμς πως οι κροκέτες στις μεταλλάξεις ενδέχεται να δημιουργούν προβλήματα υγείας), αγόραζα τα ZuPreem FruitBlend Medium - Complete Food for Cockatiels από Αγγλία του Μάριου, τα έκανα σκόνη στο μίξερ και ζύμωνα μια μικρή ποσότητα με φρέσκο χυμό πορτοκαλιού (μόνο έτσι τα έτρωγε).

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Μετά όμως όταν πρήστηκε το ποδαράκι του, σταμάτησα να του δίνω και :Dεμπνεύστηκα τα μαριομακαρονάκια .

Η Λήδα από μωρό έτρωγε (σκέτα-ολόκληρα) τα nutribird b14 και πάντα τις τα έχω στο κλουβί, αν και πάει χρόνος που δεν τ΄αγγίζει, τρελαίνεται και αυτή με τα μαριομακάρονα:D
 
Βάσια μου τα χρώματα και εμένα με ξενίζουν, αλλά και τα άλλα που αγόραζα παλιά χρωματιστά ήταν. Της Λήδας της τα βάζω και στο τέλος τα πετάω, δεν τα τρώει πια. Δεν σου κρύβω πως αν αγόραζα ξανά θα προτιμούσα τα Harrisson's αλλά δεν γνωρίζω αν τα φέρνουν στην Ελλάδα, ο Ηλίας (Tropical bird farm) κάνει κάποιες εισαγωγές αλλά δεν γνωρίζω περισσότερα.
 
Διονύση, ποιο είναι αυτό;
Aυτό Σταύρο. http://www.petstop.gr/
Εχει δύο καταστήματα, το κεντρικό στην Τατοΐου στην Ν. Ερυθραία και αλλο ένα στην Κηφισίας και Σαρανταπόρου στην Κηφισιά
 
Aυτό Σταύρο. http://www.petstop.gr/
Εχει δύο καταστήματα, το κεντρικό στην Τατοΐου στην Ν. Ερυθραία και αλλο ένα στην Κηφισίας και Σαρανταπόρου στην Κηφισιά
Το επί της Τατοΐου πολύ καλό κατάστημα και με καλό προσωπικό...
 
Το επί της Τατοΐου πολύ καλό κατάστημα και με καλό προσωπικό...
Θα συμφωνήσω. Ευγενέστατοι, πρόθυμοι να σε εξυπηρετήσουν και απόλυτα καταρτισμένοι για τα προϊόντα που προσφέρουν.
 
Σε ενημέρωση απ' το πρώτο ποστ του θέματος, αυτή τη στιγμή ο μικρός τρώει την αλεσμένη του κροκέτα με όρεξη αραγμένος στον ήλιο που μας έκανε τη χάρη να βγει για λίγα λεπτά. Πείραμα επιτυχές :D
 
Βάσια μου τα χρώματα και εμένα με ξενίζουν, αλλά και τα άλλα που αγόραζα παλιά χρωματιστά ήταν. Της Λήδας της τα βάζω και στο τέλος τα πετάω, δεν τα τρώει πια. Δεν σου κρύβω πως αν αγόραζα ξανά θα προτιμούσα τα Harrisson's αλλά δεν γνωρίζω αν τα φέρνουν στην Ελλάδα, ο Ηλίας (Tropical bird farm) κάνει κάποιες εισαγωγές αλλά δεν γνωρίζω περισσότερα.

O Ηλίας φέρνει τα Zupreem αλλά δεν νομίζω ότι φέρνει το τόσο μικρό μέγεθος. Σίσσυ τα Harrisson's τα φέρνει ο Καλόφας.
 
Προσωπικα χρησιμοποιω τα συγκεκριμενα και γω Διονυση της psittacus! Ειμαι πολυ ευχαριστημενος! Τα πουλια μου τα τρωνε πολυ ευκολα! Εχουν μαθει πλεον! Προσωπικα τα βαζω μαζι την ετοιμη αυγοτροφη που τους εχω και τα τσακιζουν κατευθειαν!Βεβαια ειμαι της αποψης οτι πρεπει να τρωνε απο ολα και σπορια και φρουτα και λαχανικα! Για τα κοκατιλ και γενικα για τους μικρους σε μεγεθος παπαγαλους ειναι μια χαρα τα συγκεκριμενα!
 
Λίγο καιρό μετά ως "αξιολόγηση" της κροκέτας Psittacus που πήραμε, ο Ερνεστο την έφαγε εύκολα και ευχάριστα στην αρχή. Τώρα τρώει λιγότερο (πάντα προτιμαει τα σποράκια του) αλλά δεν την αφήνει και παραπονεμένη. Είμαι ικανοποιημένος απ την τροφή και θα τη συνεχίσουμε ώστε να προσλαμβάνει και όποιες βιταμίνες δεν παίρνει από φαγητά που δεν δοκιμάζει.
 
Σχεδόν ενάμιση μήνα μετά κάνω μια ακόμα αξιολόγηση, καθώς η κροκέτα έχει ενταχθεί κανονικότατα στο ημερήσιο μενού του Ερνέστο.
Η αποδοχή της καταπληκτική. Τόσο που όταν χρειάστηκε να του δώσουμε φαρμακάκι σε σκόνη, όταν το σκορπίζαμε πάνω στην κροκέτα το κατάπινε αμάσητο. Πλέον αποτελεί το 40% περίπου της ημερήσιας τροφής του, με το υπόλοιπο να το καλύπτουν το μείγμα σπόρων του τα φρούτα και τα λαχανικά.
Θα συνεχίσω φυσικά να την παίρνω, και στην πορεία θα προσπαθώ να βλέπω τις "επιδράσεις" της και την αποδοχή της στον Ερνεστάκο, καθώς και να σας ενημερώνω.
Προτίθεμαι φυσικά εν καιρώ να δοκιμάσω κι άλλες κροκέτες.
 
Διονυση μου και Εγω για τα χαρισονς θα σου ελεγα όπως είπε πιο πάνω η σιση έχω ακούσει τα καλύτερα Κ μου τα πρότεινε μ ο εκτροφέας μας ως συμπλήρωμα. Ακομα δεν τα έχω δοκιμάσει όμως
 
Αξίζει τον κόπο Ελένη μου γιατί τα διαολάκια μας δεν τρώνε τα πάντα. Η κροκέτα έχει συμπυκνωμένα όσα χρειάζονται και δεν παίρνουν από αλλου. Φυσικά θα πρέπει να είναι καλή.
 
Back
Top