Ασθένειες Κρυωμενο Caique

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης melagio80
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

melagio80

PB Member
Εγγραφή
20 Οκτ 2008
Μηνύματα
1.993
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα παιδιά.
Αυτές τις μέρες είμαι εκτός Αθήνας λόγω δουλειάς και σήμερα με ενημέρωσαν πως ο Πριμο μου δεν είναι καλά. Γενικά τις τελευταίες μέρες φτερνιζεται έντονα, μια μέρα μάλιστα μου έβγαλε μυξουλα. Χθες λοιπόν μου είπαν πως ήταν τρομερά κακόκεφος, ρουθουνιζε όπως κάνουμε όταν έχουμε βουλωμενη μυτη-χωρις να έχει εκκρισεις-τον ενοχλουσαν όλα ακόμα και το φαγητό του. Του έβαλαν λοιπόν ένα μπαλάκι με τα παλιά σπορακια του-τον έχω ξεκινήσει να τρώει πελετς-και έπεσε με τα μουτρα. Σήμερα το βράδυ μου είπαν πως είχε ανασηκωμενα τα πούπουλα του-οχι ότι ήταν όμως φουσκωμενος αλλά παρόλα αυτά όλη τη μέρα είχε την κανονική του διάθεση. Τι μπορούμε να κάνουμε; Εννοώντας αύριο είναι Κυριακή και εγώ είμαι εκτός... Σε λίγες μέρες κλείνει τα 5.
 
Εύχομαι να είναι επιπόλαιο κρυωματάκι και να περάσει γρήγορα!
Αν δεν τον δει γιατρός, δύσκολα να πούμε εμείς. Απλά πράγματα, ζεστό μέρος, να τρώει καλά, ας επιστρέψει σε ό,τι τον ευχαριστεί, και κάποιο αφέψημα από χαμομήλι ή ρίγανη ή θυμάρι ή και τα τρία μαζί
Πότε θα γυρίσεις; Σκοπεύεις τότε να το πας γιατρό;
 
Εγώ γυρίζω αύριο αργά το βράδυ αλλά πραγματικά δεν ξέρω που να τον πάω. Ο λόγος είναι ότι σε αυτά τα θέματα δεν έχω εμπιστοσύνη ύστερα από το χαμό του Παπιου...
 
Ελπιζω να μην ειναι σοβαρο. Εγω στην θεση σου θα ξεκινουσα τα τηλεφωνα στους πτηνιατρους. Ολοι δεχονται αν ειναι Αθηνα εκτατως κ σαββατοκυριακο. Τα ονοματα αυτων που θεωρουνται οι πιο ειδικοι φανταζομαι ταξερεις κ κατα την ταπεινη μ γνωμη δεν εχει νοημα να αναλωθουμε σε συζητηση ποιος ειναι καλυτερος. Διαλεξε αυτον που αισθανεσαι εσυ καλυτερα. Επισης μονο κλινικες ζωων παιζει να εφημερευουν πχ. Αττικο νοσ. ζωων που μπορει να τυχει να ειναι ο πτηνιατρος αυτος π εχει εφημερια.
Επειδη σε καταλαβαινω απολυτα αν δεν εχεις ανθρωπο να το παει το πουλι στον γιατρο κ να ξερει κ αυτος καποια πραγματα απο παπαγαλους θα στο παω εγω αν θες.
Ελπιζω γ το καλυτερο.
 
Επειδη σε καταλαβαινω απολυτα αν δεν εχεις ανθρωπο να το παει το πουλι στον γιατρο θα στο παω εγω αν θες.
Ελπιζω γ το καλυτερο.
Σε ευχαριστώ πολύ μέσα από την καρδιά μου για την βοήθεια σου,το ενδιαφέρον σου και τη σκέψη σου αυτή!
Μίλησα ξανά με τους δικούς μου και ταυτόχρονα με την κυρία Patricia Grey. Μου είπε πως πρέπει να τον δει, στην περίπτωση που αύριο είναι χάλια να της τον πάω σαν έκτακτο, αν όμως είναι και δείχνει καλά, να τον πάω από Δευτέρα. Είπα στον αδερφό μου ο οποίος τελικά αύριο δε δουλεύει να τον δει το πρωί και να κρίνει, αλλιώς θα κλείσω ραντεβού για Δευτέρα που θα ειμαι και εγώ σπίτι.
Ταυτόχρονα ο αδερφός μου μου είπε πως δεν είναι του θανατα. Χθες δεν είχε διάθεση, η οποία μπορεί να οφείλεται στο ότι λείπω ίσως,όμως σήμερα ήταν και πάλι ο ίδιος Πριμο. Έφαγε κανονικά. Και για το αναπουπουλιασμα μου είπε πως ίσως να ήταν επειδή νυσταζε.

Δεν ξέρω αν πρέπει να αρχίσω να απαριθμω γιατρούς, ο ένας μάλιστα έχει καλές συστάσεις, όμως κανένας από τους 2 που τον είχα παει δεν ενδιαφερθηκε να του βγάλει έστω μια ακτινογραφία. Αυτό μου το έκαναν στο Νοσοκομείο ζώων στο Πικερμι. Τελικά πέθανε ή από πνευμονια ή από καρκίνο στους πνευμονες
 
Σε ευχαριστώ πολύ μέσα από την καρδιά μου για την βοήθεια σου,το ενδιαφέρον σου και τη σκέψη σου αυτή!
Μίλησα ξανά με τους δικούς μου και ταυτόχρονα με την κυρία Patricia Grey. Μου είπε πως πρέπει να τον δει, στην περίπτωση που αύριο είναι χάλια να της τον πάω σαν έκτακτο, αν όμως είναι και δείχνει καλά, να τον πάω από Δευτέρα. Είπα στον αδερφό μου ο οποίος τελικά αύριο δε δουλεύει να τον δει το πρωί και να κρίνει, αλλιώς θα κλείσω ραντεβού για Δευτέρα που θα ειμαι και εγώ σπίτι.
Ταυτόχρονα ο αδερφός μου μου είπε πως δεν είναι του θανατα. Χθες δεν είχε διάθεση, η οποία μπορεί να οφείλεται στο ότι λείπω ίσως,όμως σήμερα ήταν και πάλι ο ίδιος Πριμο. Έφαγε κανονικά. Και για το αναπουπουλιασμα μου είπε πως ίσως να ήταν επειδή νυσταζε.
Δεν κανει τπτ. Αυτα π εγραψες μ ακουγονται πιο καθησυχαστικα. Μακαρι ολα να πανε καλα :)
 
Μακάρι, αύριο θα έχω νέα και φυσικά θα τον δω αργά το βράδυ όταν επιστρέψω. Θα σας ενημερώσω εάν όλα είναι καλά!
(περιμένω κι ολας όταν επιστρέψουν σπίτι οι δικοί μου να μου πουν εάν έχει μπει στη φωλιτσα του για ύπνο)
 
Δεν ξέρω αν πρέπει να αρχίσω να απαριθμω γιατρούς, ο ένας μάλιστα έχει καλές συστάσεις, όμως κανένας από τους 2 που τον είχα παει δεν ενδιαφερθηκε να του βγάλει έστω μια ακτινογραφία. Αυτό μου το έκαναν στο Νοσοκομείο ζώων στο Πικερμι. Τελικά πέθανε ή από πνευμονια ή *από καρκίνο στους πνευμονες
πιστεύω πως επιβάλλεται να λέμε και τα καλά και τα κακά των γιατρών, η συζήτηση βοηθάει όλους μας να ξεκαθαρίζουμε πράγματα και καταστάσεις, στο κάτω κάτω άνθρωποι είναι κι αυτοί με τα καλά και τα λάθη τους...
Σχόλια για το θέμα των Πτηνιάτρων
*αν είχε καρκίνο στους πνεύμονες δεν θα μπορούσαν να είχαν κάνει κάτι φαντάζομαι...
Και πάλι θα πω πως θεωρώ απαραίτητες τις νεκροψίες ώστε να μαθαίνουν οι γιατροί αλλά και εμείς επίσης...
Περαστικά στον Πριμούλη εύχομαι να μην είναι κάτι ανησυχητικό, θα περιμένουμε νέα σας.

... Επειδη σε καταλαβαινω απολυτα αν δεν εχεις ανθρωπο να το παει το πουλι στον γιατρο κ να ξερει κ αυτος καποια πραγματα απο παπαγαλους θα στο παω εγω αν θες.
Ελπιζω γ το καλυτερο.
Συγκινητική και ουσιαστική η προσφορά σου Αλέξανδρε, μπράβο!
 
Επειδη σε καταλαβαινω απολυτα αν δεν εχεις ανθρωπο να το παει το πουλι στον γιατρο κ να ξερει κ αυτος καποια πραγματα απο παπαγαλους θα στο παω εγω αν θες.
Αν ο άνθρωπος είναι ψυχάρα! 👍
 
Update για την κατάσταση του Πριμο...
Τον βλέπω πολύ καλά. Παίζει, τρώει όλα καλά! Απλά φτερνιζεται,όχι όμως συχνά. Μήπως βρε παιδιά φταίει η κουρνια που του εχω; Γιστιοδρομία βλέπω πως τη σκαβει και αυτή και βγάζω χνουδακια κάθε μέρα.
 
😀 συγνώμη για όλο αυτό, φυσικά φταίει το κινητό!
Γιατί ήθελα να γράψω! Γιατί τη "σκαβει" και βγάζει χνουδακια.
 
Βγάλε την τότε ώστε να αποκλειστεί η αλλεργική αντίδραση και βλέπουμε...
Ξέρεις τι μου κάνεις τωρα;!
Και που θα κοιμηθεί το σουργελακι;!
Φυσικά όμως δεν θα τον αφήσω έτσι, πέρα από τη φωλιά και την πιθανή αλλεργία. Θα κλείσω ραντεβού στο γιατρό να τον δουνε
 
Λέτε να γίνονται τεστ αλλεργίας σε παπαγάλους; Στην Αμερική ίσως και να έχει προχωρήσει τόσο η επιστήμη! 😛
 
Back
Top