Γενικά Κρύβεται κάτω από τους καναπέδες

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Antigoni
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Antigoni

PB New Member
Εγγραφή
16 Ιουλ 2008
Μηνύματα
31
Πόλη
Αθήνα
Έχω θέμα... Ο Κορνήλιος σήμερα απο το πρωί πάει κάτω απο τους καναπέδες... Μοιάζει σα να μη θέλει φως! Τον πήρα και τον κράτησα λίγο στα χέρια μου και έκρυψε το κεφάλι του στο μπράτσο μου. Τον έβαλα πάλι στο κλουβί του και κατέβασα τα πατζούρια να δω αν θα κάτσει... Τον ταΪσα λίγο(δε μπορώ να πω οτι είχε και τρελή όρεξη) και μετά ξανα βγήκε και ξαναπήγε κάτω απο τον καναπέ... Ελπίζω να είναι καλά ☹
 
Μια χαρα ειναι! 🙂 Μην τον αφηνεις να κρυβεται πολυ ωρα! Το σκοταδι ισως του θυμιζει τη φωλια που κανουνε σε κουφαλες δεντρων οι παπαγαλοι και γι αυτο ισως κρυβεται εκει. Δε θελεις να γινει ντροπαλος...

Βγαινει ευκολα οταν πας κοντα του και τον φωναξεις;
 
Αν του δείξω κάποιο παιχνίδι και έχει όρεξη θα βγεί αλλιώς θα ΄πρέπει να τον πιάσω εγώ! Τις περισσότερες φορές τον αφήνω... Δε τον ενοχλώ! Δε νομίζω να του αρέσει πολύ το κλουβί😎 αλλά όταν πινάσει ή θέλει να κάνει την ανάγκη του(όταν ξυπνάει δηλαδή), πάει κοντά απο μόνος του και τον βάζω εγώ μέσα! Να ρωτήσω και κάτι ακόμα;Είναι 10 εβδομάδων... Πότε θα αρχίσει να τρώει κανονικά;Γιατί μόνο τη κρέμα τρώει...
 
Aντιγονη απο το μαγαζι τι σου ειπανε; 😕

Εγω απ'οτι ξερω και απότι εχω διαβασει στις 12-14 εβδομαδες οι γκρι αφρικανικοι τρωνε κανονικα τροφη. Αυτο σημαινει οτι πρεπει να βαλεις ηδη μεσα στο κλουβι του την τροφη να τη βλεπει και σιγα σιγα μειωνεις το ταισμα με τη φορμουλα. Τι τροφη θα τον ταισεις; Πρεπει να την εχεις στο σπιτι σου και παρε ενα τηλεφωνο στο μαγαζι απ'οπου τον πηρες να σου πουνε αυτοι ποιο προγραμμα ακριβως και ποιες δοσεις να ακολουθησεις ωστε να μειωσεις σταδιακα το ταισμα με τη συριγγα. :)
 
μπορει να το βρισκει ως παιχνιδι και να κρυβεται εκει, δεν ειναι τιποτα.. Εγω στη θεση σου θα τον ειχα στο κλουβι μονο για να κοιμηθει και για τιποτα αλλο.. Καλο θα ηταν να παρεις ενα stand για να συνηθησει απο τωρα
 
pellets θα του δώσω, αυτός μου είπε να του δίνω τη κρέμα 1 μήνα ακόμα τουλάχιστον. Εχω μπερδευτεί! Του δίνω και λίγο μήλο αλλα δε μπορώ να πω οτι το τρώει κανονικά... Πιο πολύ το ξεζουμίζει και το πετάει. Ο κύριος που το πήρα δε νομίζω γενικά να έχει πολλές γνώσεις.Ισως απλά να πάρω τα pellets και να δοκιμάσω
 
pellets θα του δώσω...

Αντιγόνη τώρα που ο παπαγάλος σου είναι μικρός πρέπει να τον μάθεις να ακολουθεί μια ισορροπημένη διατροφή.
Καλά είναι και τα pellets αλλά όλα χρειάζονται. Να του δίνεις επίσης και διάφορους σπόρους, φρούτα και λαχανικά και κάνε και μια βόλτα σε ένα pet shop, θα βρεις πολλές συμπληρωματικές τροφές ώστε να υπάρχει μια ποικιλία στη δίαιτά του
Επειδή είναι όμως μικρός ακόμα μην τα αρχίσεις όλα μαζί, σιγά σιγά γιατί λογικό είναι ότι δεν θα τα φάει όλα!

Του δίνω και λίγο μήλο αλλα δε μπορώ να πω οτι το τρώει κανονικά... Πιο πολύ το ξεζουμίζει και το πετάει.
Έτσι κάνει και η ροζέλα μου... Μην ανησυχείς! Ξέρουν αυτά τι κάνουν, παίρνουν τις ουσίες που χρειάζονται κι ας μην το τρώνε ολόκληρο. 😉
 
Και που ξεζουμιζει το μηλο καλα ειναι! Να του δινεις να δοκιμαζει λιγο λιγο απ'ολες τις γευσεις, διαφορα φρουτα και λαχανικα. Παρατηρησε για ποιες ξετρελαινεται για να τις χρησιμοποιησεις στην εκπαιδευση του. 😉 Βαλε τα pellets λοιπον σε ενα μπολ να βρισκονται μεσα στο κουβι του και να παιρνεις μερικα στο χερι σου να κανεις οτι τα τρως κανοντας ηχο οπως "μμμμ" "πολυ ωραιο" (αυτο με ολες τις νεες γευσεις και αν δεν του αρεσει κατι με την πρωτη δεν πειραζει εσυ θα επιμενεις οτι ειναι ωραιο). Μπορεις επισης να απλωσεις μερικα πανω στο τραπεζι και μετα να κανεις με το νυχι σου ηχο πανω στο τραπεζι "τακ-τακ..." και ηχο οτι σου αρεσουνε πολυ. Ετσι θα τον παρακινησεις να τα πιασει εστω να δοκιμασει... Να το επαναλαμβανεις καθε τοσο αυτο διοτι τα πουλια ετσι μαθαινουνε να τρωνε κατι παρατηρωντας τους γονεις τους η στην προκειμενη εσενα που εχεις αναλαβει το ρολο αυτο.. :)


δες λιγο κι αυτο... https://community.petbirds.gr/threads/Τι-διατροφή-ακολουθούν-οι-παπαγάλοι-μας.4000/
 
Back
Top