Διατροφή Κυριοτερες λιχουδιες

Πόπη Μπού

PB Member
Εγγραφή
25 Μαϊ 2008
Μηνύματα
748
Πόλη
Γλυφάδα
Απο τα φρουτα και τα λαχανικα τα πιο καταλληλα ειναι
μήλα κομμένα σε φετες
αγγουρι η καροτο
και ποτε-ποτε ενα φυλλο απο πρασινο σαλατικο.
πολλα καναρινια προτιμουν να ραμφιζουν μονα τους μικρα κοματακια απο κομμενο αγγουρι η καροτο. Εκτος απο αυτα μπορειτε να δωδετε στο καναρινι και μαραθο,ραπανι, φραγκοσταφυλα, βατομουρα, χαρουπια, κερασια, πεπονι, ακτινιδια, μανταρινια και σταφυλια. Εννοειτε ολα φρεσκα πλυμενα και οχι ραντισμενα.
 
απο οτι θυμαμαι σε ενα βιβλιο που ειχα παρει απο την δημοτικη βιβλιοθηκη της καλλιθεας ελεγε οτι το κερασι και μερικα αλλα φρουτα απογορευονται. Δεν ξερω αμα ισχυει. Εδω στο σιτε καποια μελοι ειπαν οτι απαγορευετε το κερασι και καποια οτι επιτρεπετε.
 
Απο τα φρουτα και τα λαχανικα τα πιο καταλληλα ειναι
μήλα κομμένα σε φετες
αγγουρι η καροτο
και ποτε-ποτε ενα φυλλο απο πρασινο σαλατικο.
πολλα καναρινια προτιμουν να ραμφιζουν μονα τους μικρα κοματακια απο κομμενο αγγουρι η καροτο. Εκτος απο αυτα μπορειτε να δωδετε στο καναρινι και μαραθο,ραπανι, φραγκοσταφυλα, βατομουρα, χαρουπια, κερασια, πεπονι, ακτινιδια, μανταρινια και σταφυλια. Εννοειτε ολα φρεσκα πλυμενα και οχι ραντισμενα.

Προς τί αυτό το πόστ,όταν υπάρχει ολόκληρο αρθρο
που δίνει εμπεριστατομένα την εικόνα της σωστής διατροφής;
πρόσθεσε κάτι νέο;
-Δεν είναι καλύτερα να τιμάτε με την προσοχή σας, τα άρθρα που
με κόπο ετοιμάσθηκαν και που πράγματι προσφέρουν σφαιρική γνώση
του θέματος;
Η Διατροφή και η συμβολή της στην καλή υγεία των πουλιών
 
Καμια αντιρηση..σου περασε ομως απο το μυαλο οτι μπορει να μη το ειδαμε. Τιμαμε τα αρθρα και σεβομαστε το κοπο σας. Ειμαστε ομως νεα μελη και θελουμε και λιγο χρονο να προσαρμοστουμε! Επισης μπορει να διαφωνουμε.
φιλικα
 
αφου εισαι νεο μελος και απο οτι ειχα δει ειχες παρει και καποια αρνητικη αξιολογιση θα πρεπει να μην βιαζεσε πριν γραψεις κατι και καταλαβαινω απολυτα τι εννοεις γιατι και εγω πριν καιρο ειχα δεχτοι αρκετες αρνητικες αξιολογισεις αλλα καθε αρνητικη που επερνα ειχε και το δικιο της.
 
Αρη μου δεν διαφωνω με κανεναν, αφου ομως εσυ εισαι πιο παλιος θα επρεπε να με κατευθυνεις εκει που με κατευθυνε ο Μακης. Και αν ειχες και εσυ διαβασει το αρθρο που μου προτεινε ο Μακης (σαν παλιοτερος και σοφοτερος )θα ηξερες οτι τα κερασια επιτρεπονται και δεν θα μου απαντουσες. Οσο για το Μακη του απαντησα γιατι το μηνυμα του αφησε υπονοουμενα οτι δεν σεβομαι και δεν τιμω τα αρθρα και το κοπο που κανουν. Θα μπορουσε να με κατευθυνει χωρις υπαινιγμους. Οσο για σενα φιλε μου και σου μιλω παρα πολυ φιλικα, δεν θα πρεπει να κρινεις τους αλλους με τοσο εριστικο τροπο. Το θεμα δε σε αφορα αναφερθηκα στο Μακη.:)

 
Καμια αντιρηση..σου περασε ομως απο το μυαλο οτι μπορει να μη το ειδαμε. Τιμαμε τα αρθρα και σεβομαστε το κοπο σας. Ειμαστε ομως νεα μελη και θελουμε και λιγο χρονο να προσαρμοστουμε! Επισης μπορει να διαφωνουμε.
φιλικα

Ο κανόνας ευγενείας, διαβάζω πρώτα και μετά συμμετέχω,ισχύει πάντα.
Ακόμα και άν πρόκειται να εκφράσω την διαφωνία μου(πολύ περισσότερο τότε).
Προσωπικά η μεγαλύτερη μου ικανοποίηση είναι όταν υπάρχει διαφωνία
πάνω σ' ένα θέμα. Τότε είναι σίγουρο οτι με την συζήτηση και με
τίς αντιγνωμίες θα γίνει ενδιαφέρον και θα φωτιστούν όλες οι πλευρές του.
Αλλά πώς, και σε τί, να διαφωνήσει κάποιος που δεν έχει διαβάσει
ούτε τα θέματα που βρήσκονται ΣΤΗΝ ΑΡΧΙΚΗ ΣΕΛΙΔΑ;

Υ. Γ Φυσικά ο Lisard δεν είχε θέση στην συζήτηση μας
 
και εγω φιλικα σου απαντησα γιατι δεν ειμαι παρα πολυ καιρο και εγω στο σιτε για να μην σου πω οτι μου ριχνεις και 10 χρονια στην ηλικια απλα στο ειπα σαν συμβουλη εγω δεν θα ξαναμιλησω και δεν θα ξανακρινω κανεναν για να μην φαινομαι εγω ο κακος.
 
Νομιζω πως οτι έγινε, έγινε και θα πρέπει να κλείσει το θέμα εδώ. Δεν είναι καλό να συνεχιστεί αυτη η συζήτηση γιατί δεν οδηγεί πουθενά.
 
Μακη ΔΕΝ ΔΙΑΦΩΝΩ μαζι σου, δεν εχω λογο αλωστε να το κανω! αυτο που δεν καταλαβα ειναι η αναφορα περι σεβασμου και τιμης. Για πιο λογο οι υπαινιγμοι; Μπορεις να μου απαντησεις;το οτι εκανα καποια σφαλματα στην αρχη αυτο σημαινει οτι δεν σεβομαι και δεν τιμω τη δουλεια των μελων.. Πως αφηνεις ετσι υπονοουμενα; Και για ονομα του θεου προς τι η ειρωνια; Τιμω και σεβομαι ολους σας...
 
-Δεν είναι καλύτερα να τιμάτε με την προσοχή σας, τα άρθρα που
με κόπο ετοιμάσθηκαν και που πράγματι προσφέρουν σφαιρική γνώση
του θέματος;

ΕΛΕΟΣ . ΠΟΥ ΤΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ;

Προσπάθησα να βρώ τον ευγενέστερο τρόπο για να σου επισημάνω
την αστοχία σου. Δεν το βλέπεις;

ΤΕΛΟΣ.-
 
Ρε παιδια σταματηστε την διαμαχη.
Και οι δυο δικαιο εχετε.

Η erina καλα λεει μπορει καποια νεα μελη να μην εχουν δει το αρθρο για την διατροφη.

Και ο Κυριος Μακης εχει δικαιο για τα αρθρα που εχουνε ετοιμαστει και πρεπει να τα διαβαζουμε.

Και οπως λεει ο Γιωργος οτι εγινε εγινε και θα πρεπει να κλεισει το θεμα εδω.
 
Παιδιά ας είμαστε πιο διαλεκτικοί. Κι εμένα μου πήρε πολλές μέρες να προσαρμοστώ στο forum και να καταλάβω που βρισκεται το ένα και τ΄αλλο. Κι ακόμα μαθαίνω. Ας πούμε τι είναι η αρνητική αξιολόγηση; Οταν διαφωνούμε με κάποιον και τσεκάρουμε το "διαφωνώ";
 
Nομιζω οτι η ερινα εχει δικιο...
θα μπορουσε να βοηθησει τα παιδια χωρις τι γνωμη του.. Και εγω καινουρια ειμαι και αν δεν εβλεπα το post της ερινας... Ισως μα μην ειχα δει και αυτο που προτεινε ο ΜΑΚΗΣ
 
Back
Top