Διατροφή Κόκαλα σουπιάς στα καναρίνια

kostasnio

PB Member
Εγγραφή
12 Δεκ 2007
Μηνύματα
98
Πόλη
Νέο Ηράκλειο
Mου έφεραν μερικά κόκαλα σουπιάς που μαζεύτηκαν από παραλία μήπως κάποιος φίλος ξέρει αν με κάποια επεξεργασία μπορώ να τα βάλω στα καναρίνια μου.
Εξ όψεως φαίνετε(όλα) μια χαρά.
 
Καλησπέρα πως μαζεύτηκαν τα ξέβρασε η θαλασσα; Αν σου τα δώσανε ψαράδες τότε όλα καλά μπορείς να τα βάλεις με ενα μανταλάκι στα κλουβάκια αν είναι αρκετά μεγάλα μπορείς να τα σπάσεις στην μέση και κάτι άλλο καλό το κόκκαλο αλλά δεν είναι το μόνο που χρειάζονται τα πουλιά για το ασβέστιο μάλλον δεν είναι αρκετό...
 
Ξέβγαλέ τα καλά με πολύ γλυκό νερό να φύγει το αλάτι της θάλασσας.
 
Εγω δεν τα βραζω, απλα οπως τα παιρνω απο το ιχθυοπωλειο,τα πλενω καλα και τα κρεμαω στ κλουβι
 
Θα τα βάλεις κανά 2 μέρες σε νερό, αλλάζοντάς το 3-4 φορές.
Έπειτα βράστα & άστα σε καθαρό μέρος να στεγνώσουν καλά.

Στο νερό πρόσθεσε και ξύδι.
 
Το καλοκαίρι μαζεύω τα σουπιοκοκαλα που βρίσκω στην παραλία, τα βράζω καλά τα αφήνω στον ήλιο να στεγνώσουν και μετά τα κάνω σκόνη στο μπλέντερ και την παρέχω με την αυγοτροφη μου όλο το χρόνο.
Βέβαια δεν το προσφέρω στα πουλιά σαν μόνη πηγή ασβεστίου αλλά πιστεύω ότι είναι ένας τρόπος άμεσης και εύκολης λύσης.
 
παιδια μην ξεχνατε κατι το σουπιοκοκκαλο δεν το δινουμε για το ασβεστιο του αλλα για τα μεταλλικα στοιχεια που εχει οποτε ειναι περριτο να λεμε συνεχεια για το ασβεστιο μεσω του σουπιοκοκκαλου
 
μακη ναι συμφωνω αλλα οχι και να περιμενουμε μονο απο το σουπιοκοκκαλο να δωσει ασβεστιο στα πουλια μας;υπερβολικο δεν ειναι;
 
Back
Top