Κόκκινα σημάδια από δάκρυα σε μαλτέζ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mioannou
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mioannou

PB New Member
Εγγραφή
19 Νοε 2018
Μηνύματα
163
Πόλη
Αθήνα
Γεια σας! Το σκυλάκι μου έχει κάτω από τα μάτια του κόκκινα σημάδια από τα δάκρυα. Η κτηνίατρος μου είπε πως είναι φυσιολογικό και ότι δεν συντρέχει λόγος ανησυχίας. Μου πρότεινε να καθαρίζω τοπικά την περιοχή με βαμβάκι και νερό κάθε μέρα. Το πρόβλημα όμως παραμένει. Έχετε κάποια άλλη λύση;
 
Είναι όντως φυσιολογικό. Μπορείς να πάρεις ένα καλό επαγγελματικό σαμπουάν για λευκό τρίχωμα (τα χρησιμοποιούν κυρίως εκτροφείς) και θα βοηθήσει να σβήσει η κοκκινίλα ανάλογα με το πόσο συχνά το κάνεις μπάνιο. Υπάρχουν κι ένα σωρό άλλα προϊόντα γι'αυτή τη δουλειά που μπορείς να δοκιμάσεις. Αν γκουγκλαρεις "tear stain remover dogs" θα δεις διάφορα. 🙂
 
Καλησπερα! Μην ανυσηχεις ειναι φυσιολογικο! Δεν εχω δοκιμασει προιοντα του εμποριου γι αυτην την δουλεια οποτε δεν μπορω να σου πω την γνωμη μου!απο την δικια μου κλαψιαρα σκυλιτσα οταν ειχα ρωτησει τον κτηνιατρο, μου λεει οτι και να κανεις παντα θα ξαναεμφανιζονται!ακολουθησα την συμβουλη του και εχουμε περιορισει καπως τα κοκκινα σημαδια μετα απο 7 χρονια! Λοιπον καλο καθαρισμα στα ματια γυρω γυρω εννοω κοψιμο του τριχωματος (αν τα κοβεις εσυ παρε ψαλιδακι που ειναι στρογγυλο μπροστα και οταν θα το κανεις η φορά του ψαλιδιου να ειναι προς τα κατω δηλαδη διαγωνια προς την μυτη του σκυλιου ποτε μα ποτε η μυτη του ψαλιδιου προς τα πανω δηλαδη προς το ματι ειτε το ψαλιδι ειναι μυτερο ή στρογγυλο)! Πρεπει να κοβονται συχνα γιατι εκει μεγαλωνουν γρηγορα οι τριχες (λες και τους βαζεις κοπρια 🤣 και μεγαλωνουν τοσο γρηγορα)! Εφοσον το κανεις,μετα μπανακι με οποιο σαμπουαν εχεις επιλεξει (μην χρησιμοποιεις σαμπουαν με αρωματα αυτα δηλαδη που μυριζουν μηλο, τσιχλοφουσκα κτλ) βρες ενα που να περιεχει aloe vera κανει και το τριχωμα πιο μαλακο! Καλο τριψιμο κατω απο τα ματακια του!απο πριν θα φτιαξεις ενα τσαγακι (κρυο) και θα στιψεις μισο λεμονι μεσα! Οπως ειναι βρεγμενο το σκυλακι θα παρεις ενα μπαμπακι ή απο αυτα τα ντεμακιγιαζ και θα βουτας το μπαμπακι μεσα και θα του το βαζεις εκει που εχει τα κοκκινα σημαδια το αφηνεις μετρας μεχρι το 10 αργα και μετα τριβεις στο σημειο απο πανω προς τα κατω και παλι απο πανω προς τα κατω το κανεις οπως παει το ματι!αυτο με το τσαι το κανεις 1-2 φορες την εβδομαδα! Μην νομιζεις οτι θα φυγει τελειως απλως θα το ελαττωσει! Προσοχη μην παει στα ματια και μετα το σκυλακι κανει τον Flash με το λεμονι 🤣 κρατα το αγκαλιτσα 10 λεπτα (οσο μπορει να κατσει ησυχο) και μετα το στεγνωνεις και γινεται αυτη η χνουδωτη μπαλιτσα! Πρεπει να εχει συχνη περιποιηση στα ματακια του λογω των κοκκινων σημαδιων!αμα παντως θελεις να επιχειρησεις με σκευασματα του εμποριου μπορεις να το κανεις!απλως σου ειπα τι μου ειχε πει τοτε ο κτηνιατρος!αυτα τα λιγα! Οποτε μπορεσεις και αν θελεις βαλε παλι μια φωτογραφια... 😍
 
@Φοίβος @Elli Ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια! @Elli Απ'οτι κατάλαβα έχεις και εσύ μαλτεζάκι, χρόνια τώρα, οπότε ίσως χρειαστώ τις συμβουλές σου και στο μέλλον...θα τα δοκιμάσω αυτα! Προσπαθώ να βρω φωτογραφία που να την δέχεται λόγω όγκου
 
Back
Top