Διατροφή Κόκκινες καυτερές πιπεριές στην τροφή του ringneck μου

vaggelis12345

PB New Member
Εγγραφή
10 Ιαν 2015
Μηνύματα
85
Πόλη
Πειραιάς
Παιδια στην τροφη του ρινγνεκ μου εχει πολλες κοκινες καυτες πιπεριες. Εινε φισιολογικο
 
Καλό κάνουν Βαγγέλη. Ποια μάρκα είναι;
Α εγω νομιζα δεν κανουν να τρωνε και τα εβγαζα. Δεν εχει μαρκα εινε διαφανεισ σακουλα με σπορακια.
Το ρινγνεκ τρωει καθε μερα ενα σορο φρουτα. Ενω το κοκατιλ κανενα.
 
Δεν εχει μαρκα εινε διαφανεισ σακουλα με σπορακια.
Ωχ μην ταίζεις τα πουλιά σου χύμα. Είναι καταστροφή. Πόσα πουλιά έχεις συνολικά; Μήπως να ψάξεις για κάποιο οικονομικό τσουβάλι αν θέλεις να μειώσεις το κόστος;
 
Κατι αλλο το ρινκνεκ μια χαρα καθεται στο χερι δεν τσιμπαει.Αλλα την επομενη μερα (μολις κιμομαστε και σικονομαστε)γινετε αλλο πουλι. Δεν αφινει καν να το πλησιασεις. Θελει κανα μισαωρο για να σινελθει καθε μερα. Γιατη αυτο;
 
Κατι αλλο το ρινκνεκ μια χαρα καθεται στο χερι δεν τσιμπαει.Αλλα την επομενη μερα (μολις κιμομαστε και σικονομαστε)γινετε αλλο πουλι. Δεν αφινει καν να το πλησιασεις. Θελει κανα μισαωρο για να σινελθει καθε μερα. Γιατη αυτο;
Και εγω θελω κανα μισαωρο οταν ξυπναω μεχρι να πιω τον καφε μου.. Μπορει να θελει καποια ωρα να συνελθει απο τον υπνο!
 
Ναι αν το δεις πως κανει ομως. Δεν μπορεις να πλισιασεις καν
Και μετα απο ποση ωρα η απο τι ακριβως συνερχεται;

(γελαω γιατι σκεφτομαι τα δικα μου μουτρα και τις αντιδρασεις μου το πρωι...)
 
Δηλαδη οταν πας να ασχοληθεις μαζι του το πρωι αρχιζει τις δυστροπιες η πριν ασχοληθεις;
 
Τοτε μαζευομαι, καθως δεν γνωριζω πολλα απο παπαγαλους.. Θα σκεφτομουν αφελωςπιθανοτατα οτι προσπαθει να σου τραβηξει την προσοχη αλλα μαλλον κατι τετοιο δεν ισχυει.. Μπορει να υπαρχει κατι που τον ενοχλει μονο το πρωι; θορυβος, κινηση, μυρωδια; δεν εχω ιδεα, μη σε αποπροσανατολισω αλλα προσπαθω να σκεφτω κατι λογικο!
 
Τοτε μαζευομαι, καθως δεν γνωριζω πολλα απο παπαγαλους.. Θα σκεφτομουν αφελωςπιθανοτατα οτι προσπαθει να σου τραβηξει την προσοχη αλλα μαλλον κατι τετοιο δεν ισχυει.. Μπορει να υπαρχει κατι που τον ενοχλει μονο το πρωι; θορυβος, κινηση, μυρωδια; δεν εχω ιδεα, μη σε αποπροσανατολισω αλλα προσπαθω να σκεφτω κατι λογικο!
Οχι δεν εχει τπτ.
Μερικες φορες σκεφτομαι οτι του σβινεται η μηνημη :π
 
Αυτό σκέφτηκα κι εγώ :)
Βαγγέλη όταν τον βάζεις στο κλουβί το βράδυ μπαίνει κανονικά ή δυσανασχετεί; Γιατί σκέφτομαι μήπως είναι θυμός από τον εγκλεισμό και συν τω χρόνω συνέρχεται.
 
Αυτό σκέφτηκα κι εγώ :)
Βαγγέλη όταν τον βάζεις στο κλουβί το βράδυ μπαίνει κανονικά ή δυσανασχετεί; Γιατί σκέφτομαι μήπως είναι θυμός από τον εγκλεισμό και συν τω χρόνω συνέρχεται.
Με το ζορι τον βαζω στο κλουβι μονο το βραδυ. Της αλλες ωρες εινε στο σταντ.Αλλα ειμε αναγκασμενοσ να τον βαλω διοτι το βραδυ οταν κοιμωμαστε παει και τραβαει οτι καλωδιο βρει
 
Αυτός είναι ο λόγος τότε που το πρωί είναι θυμωμένος. Δεν θέλει το κλουβί. Θα συνηθίσει. Ίσως να του δημιουργούσες ένα κίνητρο να μπαίνει. Κάποια λιχουδιά, κάποιο παιχνίδι κτλ. Και μην τον βάζεις στο παρά πέντε που πάτε για ύπνο. Να μπαίνει νωρίτερα, να μάθει να περνάει και λίγο χρόνο μόνος του με δημιουργικά παιχνίδια.
 
Αυτός είναι ο λόγος τότε που το πρωί είναι θυμωμένος. Δεν θέλει το κλουβί. Θα συνηθίσει. Ίσως να του δημιουργούσες ένα κίνητρο να μπαίνει. Κάποια λιχουδιά, κάποιο παιχνίδι κτλ. Και μην τον βάζεις στο παρά πέντε που πάτε για ύπνο. Να μπαίνει νωρίτερα, να μάθει να περνάει και λίγο χρόνο μόνος του με δημιουργικά παιχνίδια.
Ταχω δοκιμασει ολα. Τπτ δεν γινετε. Το βαζω με το ζορι μεσα. Και το πρωι που μασ βλεπει κραζει παρα πολυ δινατα για να του ανηξο την πορτα
 
Back
Top