Αναπαραγωγή Κόκκινος αχάτης μωσαϊκό τοπάζιο διασταύρωση

Apostolos1983

PB New Member
Εγγραφή
31 Μαϊ 2014
Μηνύματα
111
Καλησπέρα
Εχω έναν Κόκκινο Αχάτη Μωσαικό Τοπάζιο.
Δυστυχώς εδώ που βρίσκομαι (Αγγλία) η μόνη θυληκιά που μπορώ να βρω είναι Κόκκινο Αχάτης Μωσαικό Οπαλ
Επομένως η διασταυρωση θα ειναι
Red Agate Mosaic Topaz x Red Agate Mosaic Opal
Ξέρει κανείς τι θα περιμένω στους απογονους;
Τοπαζιο, Οπαλ η κάτι διαφορετικό που δε θα είναι ούτε το ένα ούτε το άλλο;
Συγγνω΄μη για το πολύ εξειδικευμένο ποστ απλά ελπίζω πως κάποιοι ίσως έχουν τις γνώσεις να μου ξεκαθαρίσουν λίγο την κατάσταση.
Ευχαριστώ
 
Red Agate Mosaic Topaz x Red Agate Mosaic Opal
Ξέρει κανείς τι θα περιμένω στους απογονους;
Τοπαζιο, Οπαλ η κάτι διαφορετικό που δε θα είναι ούτε το ένα ούτε το άλλο;
Θα πάρεις Αχάτες Κόκκινους Μωσαικού φορείς τοπάζιο και φορείς οπάλ, δηλαδή τα πουλιά θα φέρουν αλλά δεν θα εκφράζουν και τις δυο αυτές μεταλλάξεις.Αυτό συμβαίνει γιατί και η Τοπάζιο και η Οπάλ είναι αυτοσωμικές υπολειπόμενες μεταλλάξεις και για να εκφραστούν θέλουν η κάθε μία την ομοζυγωτία της. (ενώ εσύ θα έχεις ετεροζυγωτίες).

Στον φαινότυπο τα πουλιά αυτά θα δείχνουν σαν αχάτες κόκκινου μωσαικού... Και ενδέχεται να είναι και καλοί, χωρίς φαιομελανίνη.

Του χρόνου αν αυτά τα πουλιά μπουν με κανονική μετάλλαξη ή τοπάζιο ή οπάλ, πιστεύω δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα.

Αν δεν έχεις τι να κάνεις τόσο περίπλοκους απογόνους, ψάξε μήπως βρεις απλούς αχάτες κοκκινου μωσαικού ή στην τελική μαύρο κοκκινο μωσαικό ΄(ή το ίδιο σε τοπάζιο) για ταίρι.

Υπήρχε παλιά το παρακάτω φόρουμ που είχε μια δραστηριότητα, δεν ξέρω τώρα αν είναι ακόμα ενεργό. Μπορείς να ζητήσεις εκεί κάποιο ταίρι, αν και η εποχή είναι δύσκολη.
http://colourcanary.forumotion.net/
 
Στον φαινότυπο τα πουλιά αυτά θα δείχνουν σαν αχάτες κόκκινου μωσαικού... Και ενδέχεται να είναι και καλοί, χωρίς φαιομελανίνη.
Αν οι γεννήτορες είναι αξιόλογα πουλιά των μεταλλάξεών τους, θα υπάρξουν απόγονοι, πολύ καλοί Αχάτες κ. Μ και όχι μόνον με καθαρό μανδύα (απουσία φαιομελανίνης), αλλα και με πολύ ωραιότερο σχέδιο πλάτης (ρύζι). Το μόνο κακό είναι, οτι πρόκειται για μια διαδικασία αναπαραγωγής για "προχωρημένους" στο χόμπυ. Πρέπει κανείς, να έχει απόλυτη γνώση των γενετικών παρακαταθηκών των γεννητόρων, της συμπεριφοράς των μεταλλάξεων και να τηρεί ένα καλό αρχείο ζευγαρωμάτων με παρατηρήσεις και... Ερωτηματικά.
 
Back
Top