Ασθένειες Κόκκινο μάτι σε σκαθάκι

Εγγραφή
30 Δεκ 2007
Μηνύματα
1.810
Πόλη
Κιλκίς
Έχω ενα σκαθάκι εδω και 3 Χρόνια. Πάντα ηταν Καλα χωρίς κανένα πρόβλημα.Απο χτές Βράδυ πρόσεξα πως η γωνια του ενος ματιου του είναι κοκκινη. Σημερα ειδα πως κοκκινησε ακομα περισσοτερο. Μηπως θα μπορούσατε να μου δώσετε τα φωτα σας πανω σ'αυτο το θέμα; Το πουλάκι ειναι μια χαρα κελαηδάει και τρώει κανονικά.☹
 
για αρχη θα σου ελεγα να κανεις πλυση του οφαλμου με φυσιολογικο ορο η χαμομηλι να αλαξεις της πατηθρες με καινουργιες αφου της ζεματισης με καυτο νερο και γενικο καθαρισμα του κλουβιου εαν μεσα σε 48 ωρες δεν βελτιωθη κανεις πλυσης κανονικα 2 φορες την ημερα και μετα βαζεις fucidin οφθαλμικη αλοιφη το πολυ μεχρι 7 ημερες επισης 1 σταγονα ιβερμεκτινη στο δερμα αναμεσα στης φτερουγες σε περιπτωση οφθαλμικης ελμινθιασης τελος αποφευγε ρευματα αερα και δωσε και πολυβιταμινες στο νερο γιατι ελλειψη της Α ειδικα δημιουργει προβληματα στους οφθαλμους
 
Χίλια ευχαριστώ Φίλε. Μου έφτιαξες την ημέρα. Πηγαίνω αμεσως να του κανω πλύσεις με φυσιολογικό ορο, όσο για το κλουβί χτες του εκανα γενική. Θα του Βάλω και βιταμίνες στο νερό του. Να σαι καλά
 
οχι διαφωνω με ον αγαπητο μου λη,θα πας να παρεις κολλυριο τομπεξ χωρις κορτθιζονη κα ιθα του βαλεις 1σταγονα πρωι,1 μεσημερι,1 βρααδυ, σε 2 μερες θα ειναι οκ το πουλι αλοιφη μην βαζεις γιατι ολες οι αλοιφες ειναι αποστειρωμενες και μολις την πιασεις με ο δαχτυλο τσουπ ξεαποστειρωνεται και μεταδιδεις κα ιαλλα μικροβια οποτε οσο δεν ειναι μεγαλη αναγκη κολλυριο
 
Ευχαριστώ Λευτερη αν και λίγο μπερδέυτικα. Θα το πλένω προς το παρον το ματι και Θα του βάλω αν ειναι τομπρεξ για αρχη και βλέπουμε πως παει το πουλι και πρατω αναλόγος.
 
ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΙΛΚΙΣ είπε:
όσο για το κλουβί χτες του εκανα γενική.
Γιώργο, να έχεις δύο σετ πατήθρες και να τις αλλάζεις καθημερινά για όσο διάστημα θα διαρκεί το πρόβλημα. Να απολυμαίνεις αμέσως αυτό που αποσύρεις και να το αντικαθιστάς την επόμενη μέρα. Είναι σημαντικό σε αυτές τις περιπτώσεις.
 
Χίλια ευχαριστώ και σε σενα Στάυρο. Θα ακολουθήσω την συμβουλη σου που ειναι πολυ πολυτιμη οσο και των άλλων παιδιών.
 
σιγουρα ισχυει το ιδιο και για τα κολυρια αφου και αυτα με το χερι θα τα πιασεις τωρα η fusidin πλεονεκτη της τοβραμυκινης ουσια του κολλυριου που αναφερεις στο οτι λογο οτι ειναι ημιγελη μπορει να χορηγειται και 1 μονο φορα εξασφαλιζοντας μακρα δραση της ουσιας στον οθφαλμο λιγοτερο στρεσαρισμα στο πουλι! το fucidin φουσιδικο οξυ μειονεκτη ως προς το φασμα δρασης ειναι μονο κατα gram θετικων βακτηριων και κυριως staphylococcus δεν εμφανιζει τοξκοτητα και αλεργιογονο δραση η τοβραμυκινη τωρα ειναι δραστικη κατα θετικων και αρνητικων κατα gram προτιματε σε πολυ σοβαρες λοιμωξεις! Πηγη των πληροφοριων κτηνιατρικο συνταγολογιο
 
Back
Top