Αναπαραγωγή Κόκκινο με λευκό υπολειπόμενο βγάζει λευκό

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Xristos44
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Xristos44

PB New Member
Εγγραφή
30 Ιαν 2022
Μηνύματα
48
Πόλη
Kavala
Καλησπερα παιδια σε εκτροφη γνωστου κοκκινο αρσενικο με λευκη υπολοιπομενη του εβγαλε ενα καταλυεκο καναρινι...κανοντας μου εντυπωση γιατι εγω περιμενα πως θα βγαλει κοκκινο (φορεα λευκου υπολ...) τι μπορει να παιζει εδω;
 
@mgerom αυτό ψιλιαστικα και εγώ...το μικρό τι θα είναι όμως μπορούμε να ξέρουμε;καθαρά λευκό υπολοιπομενο;
 
Ο γενότυπος δεν είναι απλό να αναλυθεί. Εν τέλη όμως, ο φαινότυπος είναι εκείνος που ενδιαφέρει. Ενα "καθαρό" πουλάκι, απο λιπόχρωμα και μελανίνες, χαρακτηρίζεται Λ.Υπολοιπόμενο. Για να είναι αξιόλογο φυσικά, πρέπει να έχει και όλα τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά. Μέγεθος, κεφάλι, κεράτινα, στάση, πτέρωμα, καθαρότητα λευκού κ.λ.π -κ.λ.π
 
@mgerom δηλαδή δεν είναι στάνταρ ότι ένα βάζοντας έναν φορέα υπολοιπομενου με ένα λευκό υπολοιπομενο θα μας βγάλει λευκό υπολοιπομενο... όπως δηλαδή θα μας έβγαζε αν βάζαμε λευκό υπολοιπομενο με λευκό υπολοιπομενο
 
Καλησπέρα,τελικά βάζοντας κόκκινο με λευκό υπολοιπομενο μου έβγαλε (ένα λόγο θέματος που είχα) λευκό μεν με ελαφρός κίτρινο ψηλά στις φτερούγες δείχνει να έχει και κοντά στην ουρά όμως τώρα άρχισε να φαίνεται το κίτρινο είναι 20 ημερών...τι μπορεί να βγήκε αυτό τώρα; Κάτι από τα δύο δεν είναι " καθαρό" γιατί λογικά θα έβγαζε κόκκινα ..αν ο κόκκινος είναι φορέας υπολοιπομενου όμως; Δεν θα έβγαζε υπολοιπομενο; Πως μπορούμε να χαρακτηρίσουμε το μικρό; Κοινό; ...
 
Απο την στιγμή που εμφανίζει λιπόχρωμα, είναι λιποχρωμικό. Στην περίπτωσή σου κόκκινο. Θα είναι σίγουρα φορέας Λευκού. Δεν πρόκειται να δείς κόκκινη απόχρωση αν δεν αλλάξει πτέρωμα κι' αν δεν ταίσεις χρωστική. Φυσικά θα είναι φτωχό σε χρώμα, ιδιαίτερα αν είναι χιονέ. Το εισαγωγικό πόστ δηλαδή, απ' ότι μας λές, πλέον δεν ισχύει. Ισως μάλιστα το λευκό σου δεν είναι κάν υπολοιπόμενο και τότε το "μπέρδεμα" είναι μεγαλύτερο. Θα περιμένεις την αλλαγή πτερώματος ώστε να ντυθεί με το κανονικό του πτέρωμα το πουλάκι για να δείξει τον φαινότυπό του. Τότε, και με τις φωτό των γονιών ταυτόχρονα θα κάνεις μια παρουσίαση ώστε να μπορεί να βγεί συμπέρασμα.
 
Το εισαγωγικό πόστ δηλαδή, απ' ότι μας λές, πλέον δεν ισχύει. Ισως μάλιστα το λευκό σου δεν είναι κάν υπολοιπόμενο και τότε το "μπέρδεμα" είναι μεγαλύτερο.
@mgerom , και είχα σπάσει το κεφάλι μου πως είναι δυνατό να υπάρχει ο συγκεκριμένος απόγονος. 🤪
 
Καλησπέρα,τελικά βάζοντας κόκκινο με λευκό υπολοιπομενο μου έβγαλε (ένα λόγο θέματος που είχα) λευκό μεν με ελαφρός κίτρινο ψηλά στις φτερούγες δείχνει να έχει και κοντά στην ουρά όμως τώρα άρχισε να φαίνεται το κίτρινο είναι 20 ημερών...τι μπορεί να βγήκε αυτό τώρα;
@ianos όταν λες συγκεκριμένος απόγονος;
Εννοώ ότι αναρωτιόμουν πως μπορεί να βγήκε απόγονος με κίτρινο στα συγκεκριμένα σημεία από λιποχρωμικό κόκκινο και λευκό υπολειπόμενο.
 
@ianos αρχικά υποπτεύθηκαμε ότι ο κόκκινος είναι φορέας υπολοιπομενου...αλλά το ότι το μικρό βγάζει κίτρινα στα φτερά συμπληρώνοντας σχεδόν ένα μήνα ζωής το απορρίπτει...τον έχω δυόμισι χρόνια τον κόκκινο το είχα πάρει με θυληκια που από την χρωστική ήταν λες και τα έβαψες με μπογιά και τα δύο...η θυληκια έγινε κίτρινι ο αρσενικός ξεθώριασε αλλά κράτησε το κόκκινο όλον στις άκρες των φτερών που ασπρίζει.ενώ την υπολοιπομενη την πήρα φέτος από κάποιον που εκτρέφει μόνο τέτοια και κυρίαρχα μάλιστα πήγα εγώ να το πάρω στο μέρος του και είχε πάνω από 100 πουλιά...οπότε άντε βγάλε άκρη πιο από τα δύο είναι ότι να ναι
 
Εννοώ ότι αναρωτιόμουν πως μπορεί να βγήκε απόγονος με κίτρινο στα συγκεκριμένα σημεία από λιποχρωμικό κόκκινο και λευκό υπολειπόμενο.
To πτέρωμα της φωλιάς (των νεοσσών) δεν είναι ποτέ κόκκινο αν δεν έχει δοθεί καθαξανθίνη, ακόμα και αν οι γονείς είναι κόκκινου παράγοντα. Τα πολύ ποιοτικά κόκκινα έχουν λευκό πτέρωμα στην φωλιά σαν νεοσσοί. Τα πουλιά μεσαίου επιπέδου έχουν μια ελαφρά κιτρινίλα στον μανδύα και ιδιαίτερα στις περιοχές "σύμανσης" (μάσκα,ώμοι,γλουτοί). Το κόκκινο πτέρωμα εμφανίζεται μετά απο την παροχή χρωστικής κατα την αλλαγή πτερώματος. Για να βαφτούν κόκκινοι οι νεοσσοί πρέπει απαραίτητα να έχει αρχίσει η βαφή τους...πριν το αυγό !
 
Back
Top