Ασθένειες Κόκκινο σημάδι στο ράμφος νεoσσού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης GASDOX
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

GASDOX

PB New Member
Εγγραφή
16 Ιαν 2009
Μηνύματα
6
Πόλη
Θέρμη
Σε καναράκι 25 ημερών στο ρουθουνάκι του εχει κατι σαν κόκκινο σημαδάκι.
Τρώει μόνο του αλλά είναι λίγο αδιαθετο.
Φωτό δεν μπορεί να δείξει λεπτομέρειες.
Τι είναι;
 
αν ειναι μεταξυ ραμφους και τριχωτου (στην αμυχη) ισως και να ναι ξερη ευλογη (dry pox). Οπως και να χει απομονωσε το προς το παρον απο τα υπολοιπα. Αν συνηγορισουν και αλλοι σε αυτο που σου λεω(εχω διαβασει οτι εκτος απο τα ποδια εμφανιζονται εξογκομωτα και εκει οπως και στην ακρη του ματιου) τοτε πρεπει να απολυμανεις το κλουβι με διαλυμα χλωρινης σε νερο (αν θυμαμαι ειχα δει 1 προς 10)
 
Η ευλογια παρουσιαζεται σε διαφορες μορφες.Απο την ξηρη της μορφη που ειναι απλα ξηρο πρηξιμο στα ποδια εως και στη χειροτερη που ειναι κοκκινα εξογκωματα στα ποδια, κοντα στο ραμφος, πληγες κατω απο τις φτερουγες, γυρω γυρω απο τα ματια(οπως η ορνιθωση), πληγες στο τελειωμα των ποδιων εκει που αρχιζει το τριχωμα. Το κακο ειναι οτι το θεμα καραντινα δεν υφισταται μαλλον απομακρυνση ολων των υπολοιπων πουλιων απο το χωρο. Διαβαστε και εδω https://www.beautyofbirds.com/avianpox.html
φορτωσε φιλε μου μια φοτο αν αν μπορεις να δουμε τι εννοεις
 
θοδωρη εννοειται οτι αν εχει αλλο χωρο σαφως και θα βαλει εκει τα υγειη πουλια.σε αυτη την περιπτωση αυτο μενει στον χωρο αυτο, φυσικα σε καραντινα απο τα αλλα. Αλλα σε διαφορετικη περιπτωση η απολυμανση σκευων και εγκαταστασεων ειναι επιβεβλημενη

τα σημαδια στα ποδια και αλλου στην αρχη ειναι πιο ανοιχτοχρωμα (ροζ καφε κοκκινο ) και μετα σκουραινουν. Αν συνοδευονται βεβαια με εσωτερικα προβληματα (στον ουρανισκο κλπ) τοτε υπαρχει παραλληλα και υγρη μορφη που σε ελαχιστες μμερες οδηγει στο θανατο.η ξηρη αν δεν δημιουργηθουν δευτερογενεις λομωξεις μετα απο καποιες εβδομαδες
υποχωρει αλλα το πουλι παραμενει φορεας
 
Σε καναράκι 25 ημερών στο ρουθουνάκι του εχει κατι σαν κόκκινο σημαδάκι.
Τρώει μόνο του αλλά είναι λίγο αδιάθετο.
Φωτό δεν μπορεί να δείξει λεπτομέρειες.
Τι είναι;

Σ' ένα πουλάκι 25 ημερών, η κερατίνη στην βάση της μύτης, εκεί που σχηματίζονται
οι οπές της μύτης, είναι εντελώς μαλακιά και "άγουρη", έχοντας ένα ροζ-κρεμ χρώμα.
Ισως να μην υπάρχει τίποτε το ανησυχητικό σ' αυτό που βλέπεις.
Πάντως σίγουρα δεν μπορεί να σπάει ακόμη όλους τους σπόρους του μείγματος
καθώς κάποιοι απο αυτούς, είναι αρκετά σκληροί.Αν δεν υπάρχει κάποιος απο τους
γονείς στο κλουβί που να το ταίζει, είναι πολύ πιθανόν να υποσιτίζεται και να είναι πολύ αδύνατο.
Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο δώσε αυγουλάκι ή μαλακιά αυγοτροφήκαι μια
πολυβιταμίνη στο νερό του, αφού βεβαιωθείς πρώτα οτι πίνει μόνο του νερό απο την ποτίστρα.
 
Το πουλακι ηταν/ειναι μονο του στο κλουβι;
υπαρχει πιθανοτητα τραυματισμου του απο αλλο πουλι;
Δεν χρειαζεται πανικος αλλα σωστες και ηρεμες κινησεις.
Παντως μια απολυμανση στα σκευη και το κοτετσι μας ποτε δεν ειναι ασκοπη η αχρηστη το αντιθετο θα ελεγα
Ελπιζω να ειναι κατι ασημαντο και να μην σου δημιουργησει προβλημα σε αυτο η στα αλλα πουλακια σου
 
εχω το ιδιο ακριβως προβλημα σε 3 καναρινια μου. Διπλα στο ματι τους ακριβως και επανω απο το φριδι τους... Τα δυο θυληκα μου και ενας νεαρο πουλι 3μηνων... Τι μπορω να κανω για να γινουν καλα... Τα εχω χωρισει απο την πρωτη μερα που ειδα το σημαδι...υπαρχει φαρμακο; Ευχαριστω εκ των προτερω.



και δυστηχως εινε ιδια με αυτα που εχει στη σελιδα που παραθεσε ο theodoris 1982
 
Aν τα σημαδια ειναι ιδια τοτε τα πουλια σου πασχουν απο ευλογια.Απομακρυνε απο το χωρο ολα τα υπολοιπα. Σχολαστικη καθαριοτητα ολων των κλουβιων και σκευων που χρησιμοποιουν τα πουλια.Αυτα για να σωσεις τα υπολοιπα
 
Back
Top