Διατροφή Κόκκινο χρώμα σε καναρίνι με φυσικούς τρόπους

Barbara

PB New Member
Εγγραφή
13 Ιουν 2021
Μηνύματα
20
Πόλη
Πειραιάς
καλημερα σε ολη την παρεα!
θα ηθελα να κανω μια ερωτηση...
εχω ενα κοκκινο καναρινακι περιπου 3 μηνων...πως μπορω
να διατηρησω το κοκκινο χρωμα του χωρις χρωστικες?
δεν με ενδιαφερει το απολυτα τελειο κοκκινο...γιατι ξερω οτι
αυτο χωρις χρωστικη δεν γινεται..
ωστοσο πως μπορει να κρατησει εστω ενα κοκκινο ικανοποιητικο
με φυσικους τροπους που δεν θα του επιβαρυνουν τον οργανισμο του?
πιο πολυ με ενδιαφερει...να μην "κιτρινοασπρισει"... 🙄
 
@Vada βρασμενα κ το μπατζαρι κ το καροτο..κ μετα τα τριβουμε δλδ? κανουν καθολου δουλεια? γιατι καποιος λεει οτι ειδικα το μπατζαρι ειναι μυθος οτι "βαφει" τα πουλια?
 
  • Like
Αντιδράσεις: HxC
Μπορείς να κάνεις αυγοτροφή με κους - κους και αντί νερό, τον ζωμό απο βρασμένα παντζαρόφυλλα. Σ' αυτή πρέπει να προσθέσεις, αποξηραμένο σκουλίκι και γαριδάκι, σπιρουλίνα, καγιέν, σκόνη καρότου κ.λ.π καροτενοειδή. Το πουλάκι θα κάνει πτερρόροια στο αμέσως προσεχές διάστημα αν είναι 3 μηνών. Πρέπει να αρχίσεις άμεσα την παροχή μιας τέτοιας αυγοτροφής, αν θέλεις να έχει ένα ομοιόμορφο και κοκκινωπό πτέρωμα.
 
@mgerom ευχαριστω παρα πολυ ! υπαρχει καποια συνταγη με συγκεκριμενη δοσολογια απο ολα αυτα που λετε οτι πρεπει να περιεχει μεσα αυτη η αυγοτροφη? κ απο που μπορω να τα προμηθευτω ολα αυτα?
 
1μέρος κους-κους, 1 μέρος πατζαρόζουμο, 1 μέρος μιας ουδέτερης ξηρής αυγοτροφής, 1 μέρος απο ένα μείγμα όλων αυτών ( με ισόποσες αναλογίες.Δεν απαιτείται ακρίβεια) , αυγά με τον κρόκο απο κότες που τρώνε καλαμπόκι . Πολύ μικρές ποσότητες αρχικά , έως ότου βρεθεί η χρυσή τομή απο άποψη υφής. (Μαλακό - ελαφρα υγρό -αφράτο μείγμα.) Ενα τηλέφωνο στο https://www.petmat.gr/portal/
 
@mgerom ευχαριστω παρα πολυ! κους κους τον κανονικο που τρωμε κ μεις σωστα? στο πατζαροζουμο μονο τα φυλλα...οχι τους βολβους? απο το γαριδακι κ τη σπιρουλινα κ τη σκονη καροτου...μια κουταλια της σουπας ειναι αρκετη για παραδειγμα?
 
1μέρος κους-κους, 1 μέρος πατζαρόζουμο, 1 μέρος μιας ουδέτερης ξηρής αυγοτροφής, 1 μέρος απο ένα μείγμα όλων αυτών ( με ισόποσες αναλογίες.
Κύριε Μάκη, θέλω να δοκιμάσω αυτήν αυγοτροφη σας, απλα θέλω να βάλω 1 μέρος κους κους, 1 μέρος ουδέτερη αυγοτροφη, σκόνη παντζαριού και καγιεν+ 1 μέρος κεράσματα (όπως έχετε γράψει σε μια άλλη συνταγή σας), όπου 1 μέρος για μένα θα είναι 40gr, πόση σκόνη παντζαριού και καγιεν χρησιμοποιούμε? Ποια η αναλογία σκόνης(παντζαριού, καγιεν κτλ) στην αυγοτροφή (δεν βάζω παντζαροζουμο γτ δεν έχω φρέσκα παντζάρια).
 
Back
Top