Αναπαραγωγή Κόλλα για την τσόχα στις φωλιές

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης georgels
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

georgels

PB New Member
Εγγραφή
28 Ιουν 2011
Μηνύματα
105
Πόλη
Ηράκλειο
Κάπου είδα στο youtube εναν εκτροφέα ο οποίος την τσόχα την κολλούσε πάνω στην φωλια με μια κόλλα γιατι λεει οι κανάρες του μαδουσαν την κλωστή οταν τα έραβε. (εγω εως τώρα ραφτή την εβαζα). Μήπως ξερετε τι κολλα ειναι αυτη; στο βιντεο δεν καταφερα να καταλάβω. Εσεις ξερετε αλλον τρόπο πέραν του ραψίματος;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Αντιμετώπισες κάποιο πρόβλημα με αυτή τη μέθοδο;

η αλήθεια είναι οτι ετσι μια χαρά κανω την δουλειά μου και η κανάρα δεν φαίνεται να ενοχλείται απο την υπαρξη κλωστής περιμετρικα της φωλιάς για το ραψιμο. Μια κανάρα που της αποσπούσε την προσοχή η λευκή κλωστή με ανάγκασε να ράψω την τσόχα με πετονιά ψαρέματος 16αρα αόρατη και λύθηκε το θέμα. Απλα ρωτώ στο ενδεχόμενο που θα συναντήσω καμιά πιο ιδιοτροπή κανάρα και απο εμένα :)
 
Εμένα πάντως οι κανάρες μου, ακόμα κι αν κάποιες φορές μάδησαν την τσόχα ώστε να φτιάξουν νήμα και από μόνες τους, ούτε καν τη μετακινούν ή αν το κάνουν τη φέρνουν στη θέση τους μετά κι εγώ δεν το βλέπω. Και βάζω απλά την τσόχα. Ούτε ράβω, ούτε κολλάω...
 
Προσωπικά ποτέ δεν είχα πρόβλημα με τον τρόπο συγκράτησής τους μέσα στο καλαθάκι της φωλιάς.
Πάντα τις ράβω με λευκή διπλή κλωστή και ποτέ δεν είχα "παράπονα" από τα κορίτσια μου.
Η κόλλα πιστεύω θα δημιουργεί περισσότερα προβλήματα από αυτά που φαντάζομαι πως λύνει.
Αν μάλιστα μας ανεβάσεις και το video ίσως καταλάβει κάποιος και το είδος της κόλλας και να σου λύσει την απορία.

Ούτε ράβω, ούτε κολλάω
Γιάννη σε κάποιες φωλιές είναι άκρως απαραίτητη η ραφή της γιατί γλιστρούν και δεν προσφέρουν ασφάλεια σε κάθε περίπτωση.
Στα παλιά κλασικά καλαθάκια ίσως να μην χρειάζεται...
 
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
εδω! το μυστήριο λύθηκε (στο 2.20)! Εδώ ο κύριος λεει οτι οι κανάρες του πετούσαν την τσόχα εξω απο την φωλιά και γι αυτο πλεον την βάζει με pva κολλα. Ίσως σε εκτροφές με πολλά ζευγάρια και φωλιές να είναι λίγο πιο εύκολο απο το να ράβεις. Υποθέτω δε οτι μετα θα αποκολλάται εξίσου εύκολα.
 
Υποθέτω δε οτι μετα θα αποκολλάται εξίσου εύκολα.
Νομίζω πως ότι κι αν κάνει... Τα σημάδια της παρουσίας της κόλλας πάνω στο καλαθάκι πάντα θα υπάρχουν.
Ίσως σε εκτροφές με πολλά ζευγάρια και φωλιές να είναι λίγο πιο εύκολο απο το να ράβεις.
Δε χρειάζεται περισσότερο από λεπτό το ράψιμο... Εύκολη απομάκρυνση της φωλιάς και ασφαλώς ευκολότερο πλύσιμο.
 
PVA glue = Aτλακόλ
Ότι πιο αναμενόμενο δηλαδή. Την ευκολία της αρχής... Την πληρώνουμε στο τέλος.
Όταν βλέπεις Άγγλο με καναρίνια χρώματος, να κόβεις πέρα.

ΥΓ:το κλουβάκι της Ε είναι φερετζές
 
εκτος του ραψιματος, μπορεις να την στερεωσεις με κολλητικη ταινια διπλης οψης, η' με απλη ταινια, κολλας ενα κομματι κολλητικης ταινιας στην τσοχα και πανω σε αυτο αναποδα ενα αλλο κομματι, για να γινει ''διπλης οψης''
 

Σχετικά θέματα

Back
Top