Αναπαραγωγή Κόστος αναπαραγωγής ανά νεοσσό

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης GimDim
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

GimDim

PB New Member
Εγγραφή
11 Φεβ 2015
Μηνύματα
180
Πόλη
Αρμένιο
Ποιό είναι το κόστος αναπαραγωγής για κάθε νέο καναρίνι, μιλάμε πάντα για τον μέσο όρο, χωρίς δηλαδή ακρότητες φαρμακευτικές, διατροφικές και άλλες και με απόδοση ανά γέννα 4 (Μ. Ο.) νέα πουλιά.
Όπως λέγεται δύο γέννες απλά μειώνουν το κόστος και η τρίτη γέννα το ισοσκελίζει.
Αν είναι λοιπόν έτσι, όσοι επιδιώκουν κάποιο κέρδος (το οποίο δεν είναι κακό, αλλά ανταμοιβή των κόπων τους), πρέπει ουσιαστικά να προχωρούν σε τέταρτη - πέμπτη και ίσως παραπάνω γέννες...
Αν για μένα αυτό ισχύει καταρρίπτονται πολλές θεωρίες περί σωστής αναπαραγωγής, καθώς όποιος εκτρέφει-αναπαράγει πάνω από οκτώ(8) ζευγάρια είναι λογικό να θέλει και κάποιο κέρδος.
Μήπως κάποια πράγματα πρέπει να μας προβληματίζουν.
 
όσοι επιδιώκουν κάποιο κέρδος (το οποίο δεν είναι κακό, αλλά ανταμοιβή των κόπων τους), πρέπει ουσιαστικά να προχωρούν σε τέταρτη - πέμπτη και ίσως παραπάνω γέννες...
Μπορείς να διευκρινίσεις αν εννοείς από το ίδιο ζευγάρι;
 
Αν για μένα αυτό ισχύει καταρρίπτονται πολλές θεωρίες περί σωστής αναπαραγωγής, καθώς όποιος εκτρέφει-αναπαράγει πάνω από οκτώ(8) ζευγάρια είναι λογικό να θέλει και κάποιο κέρδος.
Είναι απλά η άποψή σου ή μπορείς να το τεκμηριώσεις;
 
Προφανώς αναφέρομαι στο ίδιο ζευγάρι, αλλιώς δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα.
Εγώ νομίζω ότι πρώτα πρέπει να διευκρινίσουμε αν μιλάμε για χομπι ή για επάγγελμα.
Στην περίπτωση του χομπίστα είτε ένα ζευγάρι έχει ή 50 ζευγάρια πάντα πληρώνει από την τσέπη του, δεν υπάρχει περίπτωση να έχει οικονομικό όφελος...
 
Εντελως "φιλολογικα" εάν δεν ξοδεψεις μετα για αγορα νεου εξοπλισμου και προσθηκες νεων πουλιων για βελτιωση του κοπαδιού και τυχον απώλειες με την πρωτη φωλια "ξεχρεωνεις"(4 πουλια στο κλαρι και μια νορμαλ τιμη πωλησης αναλογα την ρατσα)Αρα με τις επομενες γεννες βγαζεις και κερδος.Αρα οσοι ασχολιουνται με την εκτροφη εχουν θετικο προσημο;Επειδή η πραγματικοτητα όμως απεχει κατά πολύ από αυτό το ιδανικο σεναριο ο καθενας γνωριζει ποσο πραγματικα είναι το κοστος του κάθε νεου νεοσσου(και δεν μιλαμε μονο για χρηματικο)
ΥΓ φυσικα υπαρχουν και ατομα που εχουν βγαλει λεφτα από τα πουλια...
 
Είναι απλά η άποψή σου ή μπορείς να το τεκμηριώσεις;
Η τεκμηρίωση είναι απλή, η σωστή εκτροφή π.χ. 35 ζευγαριών απαιτεί πλήρη απασχόληση (με ότι απορρέει από αυτό), η οποία ξεφεύγει από τα όρια του χόμπυ... και δεν είναι εύκολη για ένα εργαζόμενο.
Πάντα υπάρχουν βεβαίως οι εξαιρέσεις, αλλά γίνεται λόγος για την πλειοψηφία.
 
χομπίστα είτε ένα ζευγάρι έχει ή 50 ζευγάρια
Αν υπάρχει χομπίστας με 50 ζευγάρια, θα ήθελα πολύ να τον γνωρίσω... σπάνια περίπτωση που αξίζει την ανάλογη προβολή.
 
Η τεκμηρίωση είναι απλή, η σωστή εκτροφή π.χ. 35 ζευγαριών απαιτεί πλήρη απασχόληση (με ότι απορρέει από αυτό), η οποία ξεφεύγει από τα όρια του χόμπυ... και δεν είναι εύκολη για ένα εργαζόμενο.
Πάντα υπάρχουν βεβαίως οι εξαιρέσεις, αλλά γίνεται λόγος για την πλειοψηφία.
Αν έχει 40 ζευγάρια και πάει για 5 γέννες ναι...
Αν σταματήσει στην πρώτη ή στη δεύτερη γέννα παραμένει στο χόμπι
Γίνεται τρόπος ζωής... ρ
Ρυθμίζεις τις υποχρεώσεις σου με μεθοδικότητα και πρόγραμμα και όλα γίνονται...
Έτσι κάνω εγώ...
Για τους άλλους δεν ξέρω και δεν θα πάρω θέση.
 
Παιδιά δεν ξέρω γιατί ενοχοποιείτε τους επαγγελματίες, εγώ θα προτιμούσα τον επαγγελματία, επαγγελματία, με το αξιοπρεπές του κέρδος να ζήσει και να κάνει αξιοπρεπείς αναπαραγωγές και όχι το χύμα που έχουν κάποιοι χομπίστες. Και η λέξη χόμπυ μου την δίνει όταν αφορά ζώα. Χόμπυ είναι η συλλογή γραμματοσήμων, τα τηλεκατευθυνόμενα όχι τα ζώα.
 
Αν έχει 40 ζευγάρια και πάει για 5 γέννες ναι...
Αν σταματήσει στην πρώτη ή στη δεύτερη γέννα παραμένει στο χόμπι
40 ζευγάρια επί 2 γέννες =300-330 πουλιά, πάρα πολλά πως να τα βγάλεις πέρα...
 
Καμιά ενοχοποίηση για τους επαγγελματίες... Εγώ τους κρινω από το αν κάνουν καλά την δουλειά τους ή όχι...
Κατά τα άλλα...υπάρχουν άνθρωποι που έχουν πολλά ζευγάρια αλλά δεν είναι επαγγελματίες... Μπορεί να πουλάνε κάποια πουλιά αλλά δεν έχουν την προβολή και τις διασυνδέσεις που έχει κάποιος επαγγελματίας. Όταν κάποιος σαν εμας βγάλει έστω και 20 πουλιά θα δυσκολευτεί να τα πουλήσει και τελικά θα τα χαρίσει, στην περίπτωση δε που καταλήξει σε πετσοπ, στην καλύτερη περίπτωση να τα πάρουν για κανα δεκάρικο... Και τελικά ανταλλαγή με τροφές γίνετε...
Όσο για τα πλάνα του τύπου... Αν έχω 10 ζευγάρια Χ.4 γέννες Χ 4 πουλιά... Ξεχάστε τα...
 
εγώ θα προτιμούσα τον επαγγελματία, επαγγελματία, με το αξιοπρεπές του κέρδος να ζήσει και να κάνει αξιοπρεπείς αναπαραγωγές
Συμφωνώ και νομίζω πως 3 γέννες αρκούν για το αξιοπρεπές του υπόθεσης.
 
Ποιος το λέει αυτό?
Όπως και να έχει, προκύπτει ένας πολύ μεγάλος αριθμός, το θέμα του κόστους (πιστεύω να το κατάλαβες) όμως, έχει να κάνει με αυτούς που ισχυρίζονται, ότι από 2-3 γέννες μπορεί να υπάρχει μόνο μείωση κόστους και όχι έστω και ένα μικρό κέρδος, χρησιμοποιόντας αυτόν τον ισχυρισμό ως άλλοθι για να προχωρούν σε πολύ περισσότερες γέννες.
Στο σημείο αυτό η ένσταση μου περί θεωριών περί σωστών αναπαραγωγών.
 
Έχεις τη δική σου λογική... Πιθανόν κάποιοι να σκέφτονται παρόμοια ακόμη και χειρότερα..
Στη ζωή μου γνώρισα πολλούς ανθρώπους που έκαναν παρόμοιους λογαριασμούς βάζεις 1 ζευγάρι Χ 4 γέννες Χ 40 ζευγάρια Χ τόσα ευρώ...=
Όλοι αυτοί... μηδενός εξαιρουμένου... μήνες μετά έγραφαν... Πωλείται εκτροφικός εξοπλισμός...
Κατά την άποψή μου δεν υπάρχει κέρδος... μόνιμα αρνητικό το πρόσημο...
Γι' αυτό και μόνο @maria p το βάζουμε (εσφαλμένα... επειδή υπάρχει ζωή) στα χόμπι..
Γιατί αν το πούμε διαφορετικά (π.χ λατρεία, αγάπη, τρέλα). Γινόμαστε γραφικοί και γελάνε μαζί μας.
 
Ποιος είπε αυτή την θεωρία;Βασικά μια θεωρία σωστής αναπαραγωγής δεν νομίζω να βασίζεται στον αριθμό απογόνων. Νομίζω ότι ξεκινάς με δικές σου παραδοχές και καταλήγεις σε δικά σου συμπεράσματα πράγμα το οποίο είναι άτοπο.
 
Στη ζωή μου γνώρισα πολλούς ανθρώπους που έκαναν παρόμοιους λογαριασμούς βάζεις 1 ζευγάρι Χ 4 γέννες Χ 40 ζευγάρια Χ τόσα ευρώ...=
Όλοι αυτοί... μηδενός εξαιρουμένου... μήνες μετά έγραφαν... Πωλείται εκτροφικός εξοπλισμός...
Τι δεν καταλαβαίνεις λέμε ακριβώς τα ίδια με διαφορετική αφετηρία.
 
Back
Top