Φροντίδα Κόστος φροντίδας Ζακό

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης johnny
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

johnny

PB New Member
Εγγραφή
24 Νοε 2008
Μηνύματα
76
Πόλη
Πειραιάς
Γειά σας,
Με λένε Γιάννη και έχω 2 Budgies. Θέλω όμως να πάρω και ένα ζευγάρι African Grey γιατί μου αρέσουν πολύ! Έχω διαβάσει πάρα πολλές συζητήσεις εδώ στο forum γι' αυτά τα πουλιά, καθώς επίσης και για άλλα και σχεδόν σε όλα αναφέρετε το κόστος του καθώς επίσης και τη φροντίδα και το χρόνο που θέλει αυτό το είδος.
Όσον αφορά στη φροντίδα και στο χρόνο δεν το συζητάω καθώς και τα 2 είμαι διατεθειμένος να τους τα δώσω άπλαιτα!
Θα ήθελα να σας ρωτήσω όμως πόσο κοστίζουν στη "συντήρησή" τους καθώς δεν θέλω να τους προσφέρω κάτι λιγότερο απ' το τέλειο γι' αυτά. Αν μπορείτε να μου πείτε πάνω κάτω τιμές για τα πάντα:
φαγητό, φάρμακα, γιατρός, παιχνίδια, βιταμίνες και ό,τι άλλο είναι απαραίτητο.

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων και συγχαρητήρια για το forum! 🙂
 
Τα θελεις για κατοικιδια η για αναπαραγωγη; Πως και σκεφτηκες να παρεις δυο μαζι; Εχεις ξαναφροντισει μεγαλο παπαγαλο; Ισως να επαιρνες πρωτα τον εναν ωστε να δεις και να μαθεις χωρις να χρειαζεται να ανταπερξερχεσαι σε δυο μεριες και μετα απο 1-2 χρονια και αφου του εχεις κανει τη βασικη εκπαιδευση να παρεις τον επομενο αν τον θελεις ακομη. Ετσι θα εισαι και καλυτερα προετοιμασμενος. Προφανως μιλας για μωρα ταισμενα στο χερι σωστα;

Σκεφτεσαι ενα η δυο κλουβια; Να ξερεις πως δυο πουλια μαζι ζευγαρι δεν θα εχουν εσενα ως προτεραιοτητα στο ενδιαφερον τους αλλα το ενα στο αλλο και ισως τα πραγματα ζορισουν οταν μετα τα δυο πρωτα χρονια αρχιζουν να ξυπνουν οι ορμονες τους. Μπορει να γινουν αρκετα επιθετικα σε σημειο που να μην ξερεις τι να τα κανεις αν δεθουν ως ζευγαρι και σκοπευουν στην αναπαραγωγη.

Ενα κλουβι για δυο πουλια λοιπον να το υπολογιζεις στα 300+ ευρω σιγουρα κατα την αποψη μου αν θελεις κατι καλο που να μπορει να κρατησει και να τα φιλοξενησει ανετα.
Οι τροφες με πελετς, σπορους, φρεσκα φρουτα και λαχανικα ειναι πανω απο 50 ευρω το μηνα για δυο πουλια.
Τα παιχνιδια που τους ειναι απαραιτητα και χρειαζονται ανανεωση για να μη βαριουνται και αρχισουν να αυτοκαταστρεφουν το φτερωμα τους να τα υπολογιζεις γυρω στα 50 ευρω επισης για δυο πουλια το μηνα.

Και ευχομαι να μη χρειαστει αλλα ισως καποτε ερθει η στιγμη που να χρειαστουν γιατρο, φαρμακα και περιθαλψη. Το ποσο ακριβως δεν μπορω να στο πω αλλα δεν θα ειναι μικρο και καθολου ευκαταφρονητο. :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Ανέστη σ' ευχαριστώ πολύ για την σύντομη απάντησή σου. Θα τα πάρω ένα ένα!
Με ενδιαφέρουν και τα 2 εξίσου (κατοικίδια και αναπαραγωγή). Δεν θα ήθελα ένα γιατί το θεωρώ λίγο βάρβαρο να μην έχει το παπαγαλάκι μου κάποιον άλλο "να τα πει" και να θεωρεί εμένα ταίρι του. Γιατί είναι φυσικό -και έτσι πρέπει- να έχει ένα ταίρι τόσο για παρέα όσο και για να ζευγαρώσει ακολουθώντας τη φύση του και όχι έναν άνθρωπο-ταίρι!
Το να πάρω ένα για 1-2 χρόνια και μετά να πάρω το άλλο το σκεύτομαι πολύ αλλά με προβληματίζει μήπως και δεν ταιριάζουν και τσακώνονται και μετά τι θα κάνω αφού θα θεωρεί εμένα ταίρι του!?☹
Όσο για το αν έχω ξαναφροντίσει μεγάλο παπαγάλο, είχαμε παλιότερα 1 κοκατίλ στην οικογένεια αλλά μια μέρα όπως του καθαρίζαμε το κλουβί μας έφυγε απ' το παράθυρο!☹
Κλουβί σκεύτομαι 1 το οποίο θα φτιάξω και μόνος μου, πράγμα που το έχω ξεκινήσει ήδη. 🙂
 
Το αν θα ταιριαξουν σαν ζευγαρι εξαρταται απο πολλα πραγματα τα οποια δεν μπορεις να τα ρυθμισεις ολα. Ειναι και θεμα ιδιοσυγκρασιας του καθε πουλιου. Επισης αν παρεις δυο μαζι ειναι πολυ πιθανον να σου πουλησουν αδερφια τα οποια δεν κανει να ζευγαρωσουν μεταξυ τους.
Μια γνωστη μου εχει δυο African Grey και τους εχει παρει με διαφορα 1,5 χρονου περιπου. Βγηκαν τυχαια διαφορετικου φυλου και τα πανε πολυ καλα μεταξυ τους, παρολα αυτα ειναι δυο ξεχωριστα πουλια σε ξεχωριστα κλουβια (τα οποια θεωρουν κεκτημενο χωρο τους και ενω ειναι πολυ αγαπημενα μεταξυ του δεν επιτρεπει το ενα στο αλλο να μπει στο κλουβι του) που απολαμβανουν την παρεα του αλλου αλλα και των ανθρωπων εξισου.
Το να εχεις ενα κατοικιδιο πουλι που το φροντιζεις οσο καλυτερα μπορεις και οπως του αξιζει δεν ειναι βαρβαρο κατα τη γνωμη μου. Θα ειναι ευτυχισμενο ακομη και με εναν ανθρωπο για ταιρι του. Βαρβαρο ειναι να μην εχει τη σωστη τροφη, φροντιδα, ενασχοληση και περιθαλψη. 😉
 
εγω σα μονο κοστος σημαντικο θαλεγα πως ειναι αυτη η ιδια η αγορα
ενος ζακο και το κλουβι του.. Τα αλλα τα καθημερινα θαλεγα πως για
ενα μεσο αστο δεν ειναι αξια λογου..φυσιικα εκτος της περιπτωσης που το
πουλακι εχει προβλημα οποτε θαχεις αυξημενα ιατρικα εξοδα..
μη ξεχναμε πως πληθος απ αυτα που τρωμε και μεις καθε μερα τα
τρωνε και οι παμφαγοι φιλοι μας(για υγιεινη διατροφη μιλω παντα)
 
Ναι δεν διαφωνώ μαζί σου, έχεις δίκιο οτι το σημαντικότερο είναι πόσο φροντίζει και αγαπά κάποιος το κατοικίδιό του, αλλά θεωρώ πιο σωστό και όμορφο να μεγαλώνει με μια παρέα, ένα ταίρι. Δεν το συζητώ, είμαι άσχετος σε πείρα από μεγάλους παπαγάλους μπροστά σε όλα τα μέλη που έχω διαβάσει εδώ. Εντάξει αλλά η περίπτωση της φίλης σου δεν μπορεί να με καθησυχάσει απ' το οτι σίγουρα και τα δικά μου θα καταλήξουν έτσι! Πότε θα φανεί αν ταιριάζουν τα 2 τους;Χρονικά...
Εσύ στη θέση μου τι θα έκανες;:)
 
το κόστος αγοράς δεν με ενδιαφέρει τόσο καθότι μια φορά τα διαθέτει κανείς πιστεύω και έχει σύντροφο για μια ζωή. Ευτυχώς, τα έχω μαζέψει τα απαιτούμενα χρήματα και για τους 2...
 
... Εντάξει αλλά η περίπτωση της φίλης σου δεν μπορεί να με καθησυχάσει απ' το οτι σίγουρα και τα δικά μου θα καταλήξουν έτσι! Πότε θα φανεί αν ταιριάζουν τα 2 τους;Χρονικά...
Εσύ στη θέση μου τι θα έκανες;:)

Σαφως και μια περιπτωση δεν αποτελει κανονα. 😉 Εγω πριν αναλαβω το Φοιβο αγχωνομουν αν θα τα καταφερω με εναν παπαγαλο του μεγεθους του καθως δεν ηξερα τι συμπεριφορα θα εχει σαν χαρακτηρας, τι συνηθειες και απαιτησεις παρολο που ειχα διαβασει αρκετα.

Το αν θα ταιριαξουν δεν ξερω να στο απαντησω ποτε θα φανει. Καλα ειναι ο μεγαλυτερος να βλεπει το μωρο να μεγαλωνει, να τον αφηνεις να ερχεται σε επαφη μαζι του καθημερινα παντα με επιβλεψη, να το αγγιζει να του περιποιειται τα φτερα κ. Α... Ετσι θα ερθει ομαλα και οχι ως εισβολεας στο σπιτι. 😉
 
Αλλά πάλι κάτι δεν μου εγκυάται το αν θα ταιριάξουν τα 2 τους, ε;
 
Παιδιά συγνώμη αλλά πρέπει να φύγω... Θα επιστρέψω αργότερα δρυμήτερος με νέες αποριές... ;-)
 
Κι εγω νομιζω ειναι προτιμωτερο να ξεκινησεις με ενα πουλι, να αποκτησεις πειρα με αυτους τους παπαγαλους, να δεις τι φυλλο θα σου βγη ο πρωτος και μετα βλεπεις για δευτερο. Και παλι αν ταιριαξουν οι δυο τους.
 
Αν προκύψουν ζευγάρι αφενώς μπορεί να τους είσαι μετά περιτός, αφετέρου ακόμη και αν είναι διαφορετικού φίλου και αν τελικά ζευγαρώσουν -που από ότι ξέρω οι συνθήκες είναι αρκετά απαιτητικές- δεν θα γίνουν καλοί γονείς καθώς δεν θα έχουν το ένστικτο για να ταίσουν τα μικρά.. Θα είσαι εσύ διατεθημένος να μοιραστείς με τόσους ζακό (γονείς και μικρά) και να ταίζεις με τη σύριγκα τα μικρά καθώς ειδικά ο πρώτος χρόνος στους ζακό είναι πολύ κρίσιμος για τη ψυχοσύνθεσή τους. Γιατί σε φοβίζει το να είναι μόνος του; Ακόμη και άλλα κατοικίδια με ευαίσθητη ψυχοσύνθεση (όπως ο σκύλος) σχεδόν πάντα είναι single σε μια οικογένεια.. 😉
 
Ο Johnny έχει δύο Budgies, σκέπτεται να αποκτήσει και δύο Αfrican Grey, και είναι διατεθειμένος να τους παρέχει άπλετα φροντίδα & χρόνο. Έστω ότι ταιριάζουν οι δύο Ζακό μεταξύ τους, και έστω (υποθετικά) δεν υπάρχει πρόβλημα συνύπαρξης - προσαρμογής τους. Απορία μου: Θα πάψουν να έχουν απαιτήσεις καθαριότητας, επικοινωνίας, πετάγματος, χώρου για πέταγμα & επίβλεψη, κουβέντας, παιχνιδιού, παρέας, εκπαίδευσης, ανανέωσης τροφής, φρούτων, λαχανικών, παρακολούθησης, μπάνιου; Στη φύση, ελεύθερα, επιβιώνουν χωρίς κάποια από αυτά, αλλά σαν οικόσιτα πρέπει εμείς να καλύψουμε αυτές τις ανάγκες τους ακόμα και αν είναι ζευγάρι! Τότε Χ2 . Να προσθέσω επίσης πως όταν είναι μικρά πρέπει να κάνουν εξετάσεις, καλλιέργειες, επισκέψεις σε γιατρό αν κτυπήσουν, ματώσουν, γδαρθούν, ραμφίζονται, εξετάσεις DNA για να διαγνώσουμε το φύλο, κόψιμο φτερών, νυχιών κ.ά. Πόσοι θα τα φροντίζουν, και πόσες ώρες; Υπολόγισε, επιπλέον, τα σχετικά με την αναπαραγωγή! Σου εύχομαι Καλές αποφάσεις!
 
θα σου αρέσει τόσο πολύ... ( τουλάχιστον πάρε ένα πρώτα) που δεν θα σε νοιάζει και πολύ για τα έξοδα του! Μπορείς και ορισμένα πραγματάκια για την απασχόληση του να τα κάνεις και μόνος σου.. Αν θέλεις ιδέες εδώ είμαστε
 
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σας. 🙂
Ναι, συμφωνώ μαζί σου parrotsmile, σίγουρα, μπορεί να μην ταιριάξουν και ποτέ, αλλά ο κανόνας τι λέει;:D
Σχετικά με τα posts 13 και 14 δεν έχω πρόβλημα με το χρόνο! Μπορώ να τους διαθέσω άπλαιτο, όπως κάνω και τώρα με τα Budgies μου! Το αν θα ταιριάξουν με προβληματίζει...
Μαλλον στο 1 για αρχή με βλέπω να καταλήγω...
Μπορείτε να μου στείλετε κανένα τηλ και γενικά τα στοιχεία εκτροφέων στην Αθήνα αν μπορεί κάποιος; Μίλησα και με τον κύριο από τη Ρόδο αλλά με προβληματίζει η μεταφορά του, δεν θέλω να ταλαιπωρηθεί...☹
 
Back
Top