Γενικά Κόψιμο σε μαύρα νύχια καναρινιών

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης xaxo4
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

xaxo4

PB Member
Εγγραφή
23 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.318
Πόλη
Ραφήνα
καλησπέρα. έχω ένα καναρινάκι, είναι σκουρόχρωμο και τα νύχια του το ίδιο. είναι πουλάκι του 2013. Παρατηρώ πως τα νύχια του μπερδεύονται λίγο στις πατήθρες και νομίζω θέλουν κόψιμό.. Πως να το κάνω με ασφάλεια; δεν το έχω ξανακάνει; Είναι σκούρο το χρώμα και φοβάμαι μην το τραυματίσω.. Επίσης γιατί κάποια πουλάκια έχουν μαύρα νύχια και άλλα όχι; Ευχαριστω.
 
Είναι λίγο πιο δύσκολο όταν δεν μπορείς να δεις μέσα από το νύχι τα αιμοφόρα αγγεία.
Γιώργο έχεις δίκιο να είσαι επιφυλακτικός αλλά θα ου πρότεινα να κάνεις το εξής...
Κοιτάς το νύχι του πουλιού και προσπάθησε να φανταστείς για το που βρίσκονται.
Για τα μεγάλα δάκτυλα η επικίνδυνη περιοχή σταματά μετά τα 6 περίπου χιλιοστά από την άκρη του πέλματος Και για τα μικρότερα κάπου στα 4.
Και επειδή τα λόγια είναι φτώχεια ο @mgerom έχει βάλει μια χαρακτηριστική φωτογραφία που απαντά στο ερώτημα Πώς να κόψω τα μαύρα νύχια του καναρινιού;
 
... Επίσης γιατί κάποια πουλάκια έχουν μαύρα νύχια και άλλα όχι; Ευχαριστω.

Eίναι η έκφραση της μελανίνης που έχουν όλα τα καναρίνια.
Σε κάποια απο αυτά, εμφανίζεται και στα κεράτινα μέρη, πόδια, μύτη, νύχια και μάλιστα πολύ έντονα. Σε ορισμένα επειδή ανήκουν σε κάποια συγκεκριμένη μετάλλαξη και σε κάποια άλλα τελείως κατά σύμπτωση, σ' αυτά τα σημεία. (παρδαλά - κοινά)
 
σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις..φόβάμαι ωστόσο. Θα ψάξω να βρω κάποιον έμπειρο φίλο μήπως αναλάβει εκείνος..
 
Αν αισθάνεσαι ανασφάλεια... Ναι.
Αυτό να κάνεις και να παρακολουθήσεις τις κινήσεις ώστε μελλοντικά να τις κάνεις μόνος σου.
 
Back
Top