Αναπαραγωγή Λάθος αρχή στο ζευγάρωμα, θα ζευγαρώσουν;

Yiannis292

PB New Member
Εγγραφή
23 Μαρ 2020
Μηνύματα
24
Πόλη
Πάτρα
Καλησπέρα,
Πριν τέσσερις μέρες απέκτησα ένα θηλυκό καναρίνι (διαβάστε αν θέλετε λίγα πράγματα για εμένα και τα καναρίνια μου σε άλλο άρθρο). Σκοπός ήταν να έχει παρέα ο αρσενικός μου μιας και το κλουβί είναι αρκετά μεγάλο και θεώρησα ότι μπορεί να φιλοξενήσει δύο πουλακια και να έβλεπα τους απογόνους του. Όμως δεν έχω ακολουθήσει κανέναν κανόνα από αυτούς που διάβασα αυτές τις ημέρες στα σάιτ και ιδιαίτερα εδώ σε ότι αφορά την διαδικασία ζευγαρώματος. Το μόνο που έκανα ήταν να βάλω το κλουβί δίπλα δίπλα να δω πως τα πάνε και αφού δεν ειδα κάποια κακή συμπεριφορά τα ένωσα και άρχισα να τα παρατηρώ. Είδα ότι δεν έχουν κόντρες και συμβιώνουν όμορφα. Μέσα στις πέντε μέρες που έχουν περάσει τώρα πια ταίζονται συνέχεια στο στόμα και εχθές είδα ότι προσπάθησε να την ξεμοναχιασει χωρίς επιτυχία όμως. Τους έχω πάρει τα απαραίτητα για την δημιουργία φωλιάς και θεωρώ πως έχουν μια καλή διατροφή. Η ερώτηση μου έχει ως εξής : Αφού δεν έχω ακολουθήσει την διαδικασία αυστηρά όπως πρέπει δεν θα ζευγαρώσουν;

Υ. Γ: δεν είναι αυτοσκοπός να ζευγαρώσουν δεν βιάζομαι, ούτε να πιέσω καταστάσεις και να στρεσαρω τα πουλιά θέλω! Πάμε και του χρόνου και του παρά χρόνου! Καλά να είμαστε!
 

Συνημμένα

  • IMG_20200323_134009.webp
    IMG_20200323_134009.webp
    49,7 KB · Προβολές: 23
Το άρθρο που διάβασες για την αναπαραγωγή είναι ένας γενικός μπούσουλας. Δε σημαίνει πως εάν κάποιος κάνει λίγο αλλιώς τα πράγματα δε θα έχει επιτυχημένη αναπαραγωγή.

Ούτως ή άλλως κάποια στιγμή το θηλυκό θα αρχίσει να κάνει αυγά ακόμα και μόνο του να είναι στο κλουβί.
Πλούσια διατροφή και σε λίγες μέρες βάλε φωλιά και υλικό να δεις πως θα αντιδράσει.

Εάν στο κλουβί μπαίνει χώρισμα βαλ'το μέχρι να κάνει φωλιά το θηλυκό και τα ενώνεις μετά.
 
Το κλουβί δεν δέχεται χώρισμα. Επίσης τους έχω βάλει κανονικά φωλιά μαζί με τσόχα και υλικά για να την δημιουργήσει αλλά δεν έχουν κάνει κάποια κίνηση παρά μόνο παιχνίδι με τα υλικά !
 
Το κλουβί δεν δέχεται χώρισμα. Επίσης τους έχω βάλει κανονικά φωλιά μαζί με τσόχα και υλικά για να την δημιουργήσει αλλά δεν έχουν κάνει κάποια κίνηση παρά μόνο παιχνίδι με τα υλικά !

Οκ. Οπότε συνεχίζεις με καλή διατροφή και περιμένεις. Υλικό βάζε λίγο για να μην πηγαίνει χαμένο και όταν δεις να ξεκινήσει τη φωλιά τότε να βάλεις παραπάνω.

Υπομονή.
 
Αφού δεν έχω ακολουθήσει την διαδικασία αυστηρά όπως πρέπει δεν θα ζευγαρώσουν;
Αφού τα έχουν βρεί και δεν τσακώνονται σίγουρα κάποια στιγμή θα ζευγαρώσουν.
Φρόντισε να έχουν πλούσια διατροφή, να υπάρχει σουπιοκόκκαλο στο κλουβί και δώσε υγρό ασβέστιο στο νερό για 5-6 ημέρες.

Μπορεί να ξεκίνησες λάθος όμως έχεις τον χρόνο να προετοιμαστείς για να συνεχίσεις σωστά διαβάζοντας τα άρθρα της ''Αναπαραγωγής''
Επίσης διάβασε το άρθρο που αφορά την ''καραντίνα''.

Καλή τύχη!
[automerge]1585155693[/automerge]
Το κλουβί δεν δέχεται χώρισμα
Θα σου πρότεινα να πάρεις μια ζευγαρώστρα για να μπορείς να τα διαχειριστείς όπως πρέπει και να μπορείς να δώσεις λύσεις εύκολα αν παρουσιαστούν προβλήματα.
 
Εχω
Αφού τα έχουν βρεί και δεν τσακώνονται σίγουρα κάποια στιγμή θα ζευγαρώσουν.
Φρόντισε να έχουν πλούσια διατροφή, να υπάρχει σουπιοκόκκαλο στο κλουβί και δώσε υγρό ασβέστιο στο νερό για 5-6 ημέρες.

Μπορεί να ξεκίνησες λάθος όμως έχεις τον χρόνο να προετοιμαστείς για να συνεχίσεις σωστά διαβάζοντας τα άρθρα της ''Αναπαραγωγής''
Επίσης διάβασε το άρθρο που αφορά την ''καραντίνα''.

Καλή τύχη!
Έχω βάλει και σουπιοκοκαλο, το υγρό ασβέστιο λιγο δύσκολο να το βρω αυτή τη στιγμή μιας και δεν βγαίνω από το σπίτι εύκολα αλλά θα κάνω ότι μπορώ !
 
Πάντως εφόσον τα πράγματα προς το παρόν δείχνουν να είναι σε πρώιμη φάση, ίσως θα μπορούσες διαδικυτακά ή έστω με ένα τηλέφωνο να παραγγείλεις τα απαραίτητα π.χ. ζευγαρώστρα και σταγόνες ασβεστίου ή / και σπόρους υψηλής ενέργειας π.χ. Περίλα, καμελίνα, καναβούρι, νίζερ, και να κάνεις ενισχυμένη διατροφή. Απλά για την περίπτωση της ζευγαρώστρας, αν το αποφασίσεις, έχε το νου σου να είναι εύκολη στο καθάρισμα, με άλλα λόγια να έχει αποσπώμενο ταψάκι και αποσπώμενη σχάρα, ώστε να μην χρειάζεται ούτε χέρια να βάζεις μέσα, ούτε να μετακινείς το κλουβί. Επίσης το άλλο που θα ήταν καλό να έχεις στον νου σου είναι το σημείο στο οποίο θα διαβιώνουν και θα ολοκληρώσουν την αναπαραγωγή τα πουλιά, να είναι κατάλληλο από πλευράς φωτισμού, όχλησης κλπ και να μπορεί να παραμείνει σταθερό.
Καλή επιτυχία και να τους χαίρεστε!
 
Back
Top