Γενικά Λάμπα Trixie 730lum για πουλιά.

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης crisam
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

crisam

PB New Member
Εγγραφή
16 Νοε 2020
Μηνύματα
186
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα. Έχω ένα νεαρό αρσενικό δύο μηνών παροτλετ Pacific blue. Επειδή το έχω μέσα στο σπίτι πήρα για το κλουβί μια λάμπα πλήρους φάσματος της Trixie 730 lum. Στο κουτί πάνω αναγράφεται ότι θα πρέπει να τοποθετηθεί το λιγότερο 10 εκατοστά πάνω από το κλουβί. Πόσο χρόνο να την έχω αναμένει; Όλοι την ημέρα κάνει; Την έβαλα σήμερα το μεσημέρι και την έκλεισα κατά τις 8 παρά το βράδυ. Αυτό που παρατήρησα είναι ότι ο μικρός μετά από λιγκ ήταν ποιο κινητικός ,λίγο στην τσίτα θα έλεγα και πήγαινε συνεχώς προς την πλευρά της λάμπας. Μάλιστα παρατήρησα ότι μετά από καμιά ώρα στο δωμάτιο χωρίς φως δεν κοιμόταν. Θα ήταν καλύτερα να την ανάβω προς το μεσημέρι για καμιά ώρα για να παίρνει τις ακτίνες uva uvb που χρειάζεται; Τον υπόλοιπο χρόνο θα του έχω αναμένει μια άλλη λάμπα απλή led ; Να είναι κοντά στο φάσμα 5000-6000 και πόσα lums;
 
Από τη στιγμή που δεν σε ενδιαφέρει η αύξηση της διάρκειας της ημέρας και δεν υπάρχει αυτόματο σύστημα προσομοίωσης ανατολής - δύσης για να γίνεται σταδιακά το άναμμα και το σβήσιμο του φωτός, τότε καλό είναι να ανάβεις τη λάμπα για μερικές ώρες, όταν υπάρχει ακόμη έντονο φως ημέρας στο χώρο. Να την ανάβεις ας πούμε κατά τις 10:00 και να τη σβήνεις κατά τις 14:00.

Περισσότερα για τον φωτισμό
 
Καλημέρα. Οπότε καλό είναι να ξεκινήσω με μια απλή λάμπα led γύρω στα 400-500 lumes και κατόπιν να την ανάβω για ξανά 4 Ώρο και κατόπιν ξανά την λάμπα μέχρι πριν πάει για ύπνο!
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
καλημερα @crisam
Το αρθρο αυτο ειναι ενα απο τα πολλα που εχει το pb οπως και συζητησεις περι full spectrum φωτισμο.

Αλλες αναγκες εχουν τα πουλια που ειναι σε σπιτι στην αθηνα που μπορει καποιες ωρες την εβδομαδα να το δει και ο ηλιος απευθειας αλλο για εκτροφη επαγγελματικη εσωτερικη σε χωρο στην αθηνα που δεν εχει και πολυ προσβαση εως καθολου σε φυσικο φως και αλλο σε πουλια που ζουν σε βορειες χωρες με περιεργες ωρες ηλιοφανειας.
Να πω οτι σε κανενα site δεν βρηκα πληρεις οδηγιες για την λαμπα που αγορασες ουτε καν απο την εταιρεια. μαλιστα στον πληρη καταλογο της στις λαμπες για τα ερπετα εχει πολυ καλη αναλυση και παρουσιαση ενω στην μονη λαμπα για πουλια δεν δινει καμια ουσιαστικη τεχνικη λεπτομερεια χρησης. Δευτερο μοντελο δεν ειδα
Δεν εχω εμπειρια χρησης αλλα απο αυτα που εχω διαβασει εδω ολα αυτα τα χρονια και απο δικη μου ερευνα δεν θα ελεγα οτι η δεν trixie φημιζεται κιολας.Δεν ειναι και το πρωτο ονομα δηλαδη
Τι θα προτεινα
επισκεψου το site της arcadia https://www.arcadiabird.com/ μελετησε απο εκει να δεις τι προτεινει μια εταιρεια που ειδικευεται , δες την γκαμα των προιοντων τις συνθηκες τι προτεινουν και πιστευω θα εχεις πολλαπλο οφελος απο την γνωση
Το site της trixie εχει τους τροπους επικοινωνιας αν θελεις να ρωτησεις πωλητη τους και οχι τον πωλητη του μαγαζιου που την αγορασες .
τελος ενα search εδω με τον ορο spectrum ισως σε βοηθησει να εντοπισεις χρησιμα Post σχετικα
Αλλο τα lumen αλλο η θερμοκρασια φωτος αλλο uva uvb .
[automerge]1702539652[/automerge]

[automerge]1702540279[/automerge]
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top