Φροντίδα Λέω να τα βάλω σε κλούβα να περάσουν την πτερόροια

giorgos6

PB New Member
Εγγραφή
21 Απρ 2014
Μηνύματα
257
Πόλη
Αγρίνιο
γεια σας παιδια... Θελω να σας ρωτησω κατι σχετικα με πτεροροια καναρινιων... Εχω μια πρασινη κλουβα και λεω να βαλω ολα τα καναρινια μου εκει για να περασουν τα πτεροροια.. Εχω 2 αρσενικα και 2 θυληκα... Αν τα βαλω ολα αυτα τα καναρινια στην κλουβα για πτερορια λετε να τσακονονται; Επειδη το ενα θυληκο ειναι 1 χρονων και το αλλο ειναι σχεδον 2 μηνων... Και αν βαλω τα αρσενικα μαζι στην κλουβα δεν θα τσακονονται;
 
πλατος 60cm και υψος 37cm... Αν βαλω τα αρσενικα μαζι δεν θα τσακοθουν;και τα θυληκα δεν θα τσακωθυν επειδη το ενα ειναι 1 χρονων και κατι και το αλλο ειναι 2 μηνων;
 
0.40*0.37*0,60= 0.0888 * 30 = 2.664

2 το πολύ 3 πουλάκια.. Και από τι βλέπω από τις διαστάσεις αυτό είναι ζευγαρώστρα και όχι κλούβα. Βάλε τα θηλυκά μαζί σ αυτή τη ζευγαρώστρα και τα αρσενικά σε ατομικά κλουβάκια.
 
οκ... Να ρωτησω... Αν εχω αρσενικα μαζι θα τσακωνονται ετσι δεν ειναι;
 
δεν εχω μεγαλη εμπειρια απο κλουβια και επειδη βλεπω στο ιντερνετ μεγαλα κλουβια να τα λενε κλουβες και επειδη και το δικο μου ειναι μεγαλουτσικο το ειπα και εγω κλουβα
 
Αναλόγως το χαρακτήρα και το πότε θα τα βάλεις. Υπάρχουν αρσενικά που είναι υποχωρητικά και μέσα σε λίγες μέρες έχουν βρει τις ισορροπίες τους και άλλα αρσενικά που είναι και τα δύο κυριαρχικά και συνεχίζουν τις μάχες μέχρι που μπορεί να γίνει και το μοιραίο! Μπορείς να δοκιμάσεις αλλά πρέπει να τα βάλεις σε μεγαλύτερο χώρο, όχι σε αυτό το κλουβί που έχεις..

Επίσης στην περίοδο αναπαραγωγής και σε κλουβάρα να τα έχεις θα τσακώνονται! Στην πτερόροια είναι πιο ήσυχα τα πράγματα.. Αλλά και πάλι έχει να κάνει με το χαρακτήρα του πουλιού..
 
αν βαλω εγω τα δυο μου τα θυληκα δεν θα τσακωνονται επειδη το ενα ειναι 1 χρονων και το αλλο ειναι 2 μηνων; Επειδη το ενα ειναι μεγαλο για αυτο το λεω μην πηγαινει να το πειραζει
 
Δεν νομίζω! Σπάνια τα θηλυκά μαλώνουν.. Περισσότερο στην περίοδο αναπαραγωγής και πάλι όχι με διαμάχες όπως τα αρσενικά.. Το μόνο που μπορεί να γίνει είναι το μεγάλο να θέλει να φτιάξει φωλιά και να μαδάει το μικρό. Με παρατήρηση και ανάλογες ενέργειες δε θα έχεις κανένα πρόβλημα!
 
αυτο με την φωλια μονο σε περιοδο αναπαραγωγης μπορει να γινει.. Ετσι δεν ειναι;
 
Εεεε τα θηλυκά και πριν την πτερόροια παραμένουν πυρωμένα και γενικότερα ξεπυρώνουν δύσκολα οπότε πρόσεξε μην το ξεμαλλιάσει. Αν δεις και του τραβάει φτερά απλά δώστης νήμα να ασχολείται! 😉
 
Back
Top