Γενικά Λαίμαργα καναρίνια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης kimi
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

kimi

PB Member
Εγγραφή
22 Δεκ 2007
Μηνύματα
619
Πόλη
Λαμία
Μερικά απο τα καναρίνια μου είναι πολυ λαιμαργα. Μπορεί σε ενα 24ωρο να αδειασουν την ταιστρα. Ετσι τους βαζω καθε μερα καθαρη τροφη. Τι να κανω; Καθε μερα καινουρια; Λετε στο τελος να τα κανω παχυσαρκα;
 
Είσαι σίγουρη ότι αδιάζουν την ταϊστρα επειδή τα τρώνε ή τα σκορπάνε έξω από την ταϊστρα;

Είναι πολύ δύσκολο ένα καναρίνι όσο λέμαργο και να είναι να καταναλώσει όλοκληρη ταϊστρα μέσα σε μια μέρα. Θα σκάσει.
 
Και ομως τρωνε. Και εξω απο το κλουβι βλεπω φλουδες. Τα λαχανικα τα τσακιζουν σε λιγη ωρα. Τοση λαιμαργια δεν εχω ξαναδει.
 
Tι ποσότητα τροφής βάζεις στην ταίστρα; Μια κουταλια της σούπας ή η ταίστρα ξεχειλιζει; Αν ισχύει το δεύτερο και οντως τρωνε τόσο πολύ και επιπλέον δεν γυμνάζονται, λυπάμια που στο λέω, αλλά ναι θα καταντήσουν παχύσαρκα!
 
Την ταιστρα σχεδον τη γεμιζω. Τι να κανω; Δεν ειμαι ολες τις ωρες στο σπιτι. Και μαλιστα τους εχω απο 2 ταιστρες. Αμα ειναι να τους βαζω λιγοτερη τροφη.
 
Eχω απο ενα. Ειναι ασενικα κ κελαηδανε. Και 2 κοπελες σε ενα κλουβι.
 
Τσεκάρισε για λίπος δεν βλάπτει και βάλε τα πουλιά σε κλουβιά τουλάχιστον 60cm αν μπορείς, με τις πατήθρες σε τέτοια απόσταση που να μπορούν να πετάνε και όχι να πηδούν από τη μια στην άλλη.
 
Θα κοιταξω αυριο. Τα κλουβια ειναι κανονικα, δεν εχω αλλα κλουβια, ουτε πολυ χωρο για μεγαλυτερο. :) Πρεπει να τα ασχισω γυμναστικη. Αμα ειναι θα του βαλω κουνια.
 
Δεν κάνεις τίποτα με την κούνια θέλουν χώρο να πετάνε και αν τα δεις λιπομένα δίαιτα αν και το χειμώνα λίγο λιπάκι το χρειάζονται.
 
Θα τους κανω διαιτα. Θα τους δινω λαχανικα κ φρουτακια. Καθε ποτε να τους αλλαζω την τροφη;
 
Καθε ποτε να βαζω καθαρη τροφη; Γιατι αμα ειναι να βαζω καθε μερα θα γινουν μπαλακια.
 
Θα τους κανω διαιτα. Θα τους δινω λαχανικα κ φρουτακια. Καθε ποτε να τους αλλαζω την τροφη;
kimi διάβασε αν θέλεις το άρθρο Η Διατροφή και η συμβολή της στην καλή υγεία των πουλιών και στη συνέχεια μάζεψε όλες σου τις απορίες και ρώτησε ό,τι θέλεις. Νομίζω πως αρκετές από τις πιθανές ερωτήσεις σου μπορούν να απαντηθουν από το άρθρο. :)
 
δώσε μείγμα σπόρων που δεν περιέχει κανναβούρι και θα παρατηρήσεις διαφορά η λαιμαργία θα αρχίσει να υποχωρεί.
 
πιστεύω πως σε καλιψε ο νίκος.
αν δεν βρεις στο εμπόριο από κάποια εταιρία αγόρασε μεμονωμένους σπόρους και κάνε το δικό σου μείγμα.
 
Εβαλα κ απο αυτος τους σπορος, αλλα η λαιμαργια συνεχιζεται. Παλι καλα που δεν εχουν λιπος. Εχω μαζι 2θυληκα κ το ενα εχει πολυ λαιμαργια, αφου να φανταστειτε πριν καν βαλω τη ταιστρα στο κλουβι εχει πεσει πανω στο αλλο κ του φωναζει.
 
Back
Top