Γενικά Λαθος ζευγαρωματα - διασταυρωσεις

Εγγραφή
18 Οκτ 2008
Μηνύματα
208
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλημερα σε ολους.
Εχω μια απορια, γιατι προσπαθουμε να κανουμε λαθος ζευγαρωματα με τελειως αντιθετες ρατσες καναρινιων μεταξυ τους;
Ακουω συχνα την εκφραση δεν κατεβαινω σε αγωνες και αναρωτιεμαι αν αυτη η φραση νομιμοποιει τετοιου ειδους διασταυρωσεις.
Η απορια μου οφειλεται στο γεγονος οτι τετοια ζευγαρωματα ειναι αδιεξοδα.
Δεν μπορουμε ουτε καταγραφη γενεαλογιας να κανουμε, ουτε μπορουμε να προσδιορισουμε στο περιπου τι θα βγαλουμε...Φυσικα ειμαι καθετα αντιθετος σε τετοια ζευγαρωματα και στο να καταστρεφω χρονια δουλειας και εκτροφης μεσα σε μια στιγμη...
Φανταστειται να ειμασταν ολοι οπαδοι αυτης της αποψης,τι τελικο αποτελεσμα θα υπηρχε.
 
Θοδωρη ο τροπος που αντιλαμβανεσαι εσυ, εγω, ο χ, ο ψ την εκτροφη δεν ειναι ο ιδιος. Μπορει για σενα η δικαιολογια δεν ασχολουμε με εκθεσεις διαγωνισμους και λοιπα να σου φαινεται παραλογη για καποιον αλλον δεν ειναι. Το πρωτο πραγμα που σκεφτεται ενας κατοχος 2 καναρινιων ειναι το πως θα τα ζευγαρωσει και απο αυτο το σταδιο εχω περασει και εγω και εσυ και ολοι μας. Σκοπος των διαφορων φορουμ της ορνιθοκουλτουρας ειναι να δωσει τα μελη του ολα εκεινα τα εφοδια που χρειαζεται ωστε να φροντισει το καναρινι του, τον παπαγαλο του ακομα και τις κοτες του οσο το δυνατον πιο σωστα.
Εσυ και εγω και ο οποιοσδηποτε μπορει να συμβουλευσει σε καποιον το σωστο ζευγαρωμα δε μπορουμε να του το επιβαλουμε ομως. Το απαγορευεται δεν υπαρχει στο λεξιλογιο τετοιων ανθρωπων.Αν για παραδειγμα καποιος εχει ενα κοκκινο καναρινι και ενα γκλοστερ εμεις μπορουμε να τον συμβουλευσουμε να μη προβει σε τετοιο ζευγαρωμα αλλα δεν μπορουμε να του το επιβαλουμε. Δικα του ειναι οτι θελει τα κανει. Δε μπορουμε να του πουμε πηγαινε αγορασε ακομα ενα κοκκινο και ενα γκλοστερ απλα και μονο για να κανουμε εμεις το κεφι μας
 
Φιλε Θοδωρη δεν εχεις αδικο,σιγουρα δεν μπορουμε να υποχρεωσουμε κανεναν, αλλα ανεφερα αυτο το θεμα θελοντας να δωσω το στιγμα της"εκτροφικης συνειδησης" γιατι καπως ετσι φτασαμε στο"σημερα"... και μπορουμε να επιλεξουμε αναμεσα σε διαφορες ρατσες... Αναλογα τα γουστα μας... Επισης θεωρω τελειο το να πηγαινεις μπροστα ενα βημα τη φορα. 🙂
 
  • Like
Αντιδράσεις: Yasmin
...

Καλησπέρα...
Εγώ θα πω κάποια πράγματα για τον εαυτό μου και θα θέσω κάποια ερωτήματα που μπορεί να ισχύουν και για άλλους πολούς...
Από μικρό παιδί νήπια η και δημοτικό ακόμα θυμάμαι να έχουμε κάποιο πουλάκι η οτιδήποτε κάποιο άλλο ζωάκι... Που με τα χρόνια μου άρεσαν τα αγάπησα και ήθελα να ασχοληθώ...
Έτσι όταν μεγάλωσα λίγο περισσότερο (δημοτικό ακόμα) είπα στον πατέρα μου να μου πάρει ένα καναρίνι μετά του άτυχου χαμού του προηγούμενου καναρινιού που είχαμε από επίθεση γάτας...
Πήραμε ένα κόκκινο καναρίνι αρσενικό το οποίο το κρατήσαμε μια εβδομάδα και το δώσαμε πίσω λόγω απογοητεύσεις δικιάς μας που δεν κελαηδούσε καθόλου...
Έτσι πήραμε ένα άλλο καναρίνι που μας είπε αυτός που το αγοράσαμε ότι είναι isabella με το όπιο μηνάμε πολύ ευχαριστημένοι σαν πουλί (σπαθάτο) και από το κελαΐδισμα του...
Και μετά από Κανά δύο χρόνια μου έδωσε ο παππούς μου (που ασχολείται και αυτός με πουλιά) μια κανάρα κίτρινη την οποία δεν ήξερα ράτσα, ένα πράγμα που δεν με απασχολούσε κιόλας σε αυτήν την ηλικία που ήμουνα...
Βγάλαμε μερικές γέννες και βγήκαν ωραία πουλάκια...
Τα αρσενικά που βγήκαν κελαηδούσαν σαν τον πατέρα τους και τα θηλυκά μετά από ένα διάστημα τα πουλήσαμε όλα….
Από τότε μέχρι σήμερα δεν έχω ξανά ασχοληθεί με την αναπαραγωγή καναρινιών και τα πουλάκια που είχα τότε τώρα δεν υπάρχουν πια και ούτε ξαναπήρα καναρίνια...
Ένας λόγος είναι ότι πλέον ασχολούμαι με άλλα πουλάκια που μπορείτε να δείτε στο προφίλ μου...
Μόνο που Κανά διό φορές μου χάρισαν κάποιοι φίλοι μου κανάρες για τον λόγω που φαντάζεστε αν δείτε τα πουλιά που έχω...
Τέλος το ερώτημα μου είναι και με μπερδεύει λίγο με τα λεγόμενα που αναφέρετε και εσείς πιο θα είναι το πρόβλημα σε ανάμιξη δύο διαφορετικών τύπου καναρινιών που έτσι κι αλλιώς όλα τα καναρίνια απ’ ότι ξέρω από διασταυρώσεις έχουμε τόσα πληθώρα τύπων...
Μήπως ότι θα έχουμε πουλιά που δεν θα επιθυμούμε και μας απογοητεύσουν...;
Αλλά και πάλι αυτό δεν είναι σίγουρο γιατί μπορεί να έχουμε και κάποια πολύ καλά αποτελέσματα και απ’ όσο ξέρω ακόμα και μέχρι σήμερα έχουν βγει καινούριες αφίξεις πουλιών...
Υπάρχουν κάποια standard τι τύπους καναρίνια μπορούμε να διασταυρώνουμε για να έχουμε καλά αποτελέσματα σε θέματα φωνής και εμφάνισης...:Con/sed:
Που και να σας πω την ηλίθια για μένα είναι κάποιες ράτσες πουλιών που εκτρέφουν και πολλοί και από το forum και εκτός αυτού άτομα… που δεν μου αρέσουν και άλλες πάλι της θεωρώ λίγο αποτυχημένες... ( Σημειωτέων μιλάω για ράτσες γνωστών καναρινιών και όχι σε διασταυρώσεις από εκτροφείς )
 
Εν μέρη έχεις δίκιο να λες ότι όλες οι ράτσες καναρινιών προήλθαν από διασταυρώσεις. Αλλά ξεχνάς μια λέξη: επιλεκτικές διασταυρώσεις. Όχι ο καθένας παίρνεις ότι καναρίνι θέλει και χωρίς κανένα σκοπό ή στόχο ξεκινάει την αναπαραγωγή. Σε αυτή την περίπτωση δεν έχουμε εξέλιξη. Το μόνο που θα καταφέρουμε θα είναι να μπερδέψουμε τις ράτσες και να μην έχουμε καθαρές γενιές.

Φυσικά όταν κάποιος είναι στο ξεκίνημα της εκτροφής του που έχει ένα ζευγάρι καναρίνια, δεν τον νοιάζει ή καλύτερα δεν ξέρει πολλές φορές ότι υπάρχουν διάφορες ράτσες και ίσως το πρώτο που τον ενδιαφέρει να είναι να έχει κάποιο αποτέλεσμα στην αναπαραγωγή. Από εκεί και πέρα όμως όταν κάποιος ασχολείται σοβαρά με την αναπαραγωγή καναρινιών (και δεν εννοώ απαραίτητα να πηγαίνει σε εκθέσεις) δεν μπορεί να λέει ότι δεν τον ενδιαφέρει τι ζευγαρώνει.
 
Back
Top