Γενικά Λαθος χρωμα δαχτυλιδιου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης andy1976
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

andy1976

PB New Member
Εγγραφή
23 Δεκ 2013
Μηνύματα
58
Καλησπερα και απο μενα και χρονια πολλα, αγορασα χτες ενα θυληκο καναρινι Gloster μου ειπε ο ανθρωπος οτι εινα με σκοπο να κανω μια προσπαθει για ζευγαρωμα με ενα αρσενικο σκουφατο που μου ειχε χαρισει ενας φιλος. Το θυληκο εχει βραχιολακι στο ποδι χρωματος χρυσαφι! Μετα απο διαβασμα στο φορουμ ειδα οτι το χρυσαφι σημαινει ετος γεννησης 2004! Υπαρχει περιπτωση να ειναι λαθος μιας και ημουνα σαφεστατος οτι το πουλακι θα προσπαθησω να το ζευγαρωσω. Να σημειωσω επισης οτι ειναι απο δικες του αναπαραγωγες απο οτι μου ειπε αρα το δαχτυλιδι το εχει βαλει αυτος!
 
Καλημέρα και χρόνια πολλά.

Το δακτυλίδι κανονικά θα γράφει πάνω: χρονολογία, αριθμό εκτροφέα, κωδικό συλλόγου, αύξοντα αριθμό πουλιού ….

Διάβασε τι γράφει το δακτυλίδι για να είσαι σίγουρος.
 
Το θυληκο εχει βραχιολακι στο ποδι χρωματος χρυσαφι! Μετα απο διαβασμα στο φορουμ ειδα οτι το χρυσαφι σημαινει ετος γεννησης 2004!
Τα χρώματα στα δαχτυλίδια επαναλαμβάνονται κατά περιόδους. Μιλάμε πάντα για δαχτυλίδια κλειστού τύπου. Κατά τα άλλα, κάνε αυτό που σου είπε ο Στέλιος για να δεις την ημερομηνία.

Το πουλάκι είναι χωρίς κορόνα, έτσι;
 
Τα χρώματα στα δαχτυλίδια επαναλαμβάνονται κατά περιόδους. Μιλάμε πάντα για δαχτυλίδια κλειστού τύπου. Κατά τα άλλα, κάνε αυτό που σου είπε ο Στέλιος για να δεις την ημερομηνία.

Το πουλάκι είναι χωρίς κορόνα, έτσι;
Το πουλακι ειναι χωρις κορονα και το δαχτυλιδι δεν ειναι κλειστου τυπου! Απο μια γρηγορη ματια δεν φαινεται να γραφει κατι.Αυριο θα το πιασω να δω αν και τι γραφει! Ευχαριστω για τις απαντησεις σας μερα που ειναι.
 
εαν δεν ειναι κλειστου τυπου δεν εχει νοημα να δεις τι γραφει. τα κλειστου τυπου το πουλι τα φοραει οταν ειναι μωρο και μενουν μια ζωη δεν μπαινουν μετα. το πουλακι μπορει να ειναι φετινο αλλα απο το δαχτυλιδι δεν μπορεις να το καταλαβεις
 
Μπορείς να το καταλάβεις από τα ποδια και τα νύχια. Στα φετινα πουλια τα νυχια ειναι πιο μικρα εως το κανονικο μεγεθος, αν δεις νυχια που θέλουν κοψιμο σιγουρα δεν ειναι φετινο. Επισης τα φετινα πουλια εχουν πιο καθαρό και λείο δερμα στα πόδια..Αλλος τροπος είναι τα μάτια πιο δύσκολο ομως να το καταλάβεις αν δεν εχεις εμπειρία..
 
Μπορείς να το καταλάβεις από τα ποδια και τα νύχια. Στα φετινα πουλια τα νυχια ειναι πιο μικρα εως το κανονικο μεγεθος, αν δεις νυχια που θέλουν κοψιμο σιγουρα δεν ειναι φετινο. Επισης τα φετινα πουλια εχουν πιο καθαρό και λείο δερμα στα πόδια..Αλλος τροπος είναι τα μάτια πιο δύσκολο ομως να το καταλάβεις αν δεν εχεις εμπειρία..
Είπες πολύ σωστή κουβέντα για τα νύχια, πριν απο ένα μήνα και περίπου πήρα ένα καναρίνι υποτίθεται του 13, όμως το παρέλαβα με κομμένα νύχια και μου έκανε εντύπωση. Παρόλα αυτά το πουλί είναι αστέρι και στο κελάηδημα αλλά πιάστηκα κορόιδο γιατί ενδεχομένως να είναι του 12.
 
Τα ποδια του εχουν καθαρο και λειο δερμα και τα νυχια του δεν ειναι μεγαλα ουτε κομενα. Παντως το δαχτυλιδι επειδη το τσεκαρα δεν λεει τιποτα. Ειναι ενα απλο χρυσαφι δαχτυλιδι ανοιχτου τυπου. Ποια η χρησιμοτητα του αν δεν ειναι κλειστου τυπου και δεν λεει κατι;
 
Για να "σταμπάρει" ο εκτροφέας τα πουλιά που θέλει να ξεχωρίζει από μακριά.
 
Ενας πετσοπας μου ελεγε οτι πουλι χωρις δαχτυλιδι μεγαλυτερο 3 ετων το καταλαβενεις απο τα νυχια και απο το ματι του, τωρα σχετικα με τον ματι εγω δεν μπορω να το καταλαβω ...
 
Αυριο παντως θα το τσεκαρω και για το φυλο, μη βρεθω προ εκπληξεως την ανοιξη και παει χαμενη η χρονια για τον αρσενικο!
 
Είπες πολύ σωστή κουβέντα για τα νύχια, πριν απο ένα μήνα και περίπου πήρα ένα καναρίνι υποτίθεται του 13, όμως το παρέλαβα με κομμένα νύχια και μου έκανε εντύπωση. Παρόλα αυτά το πουλί είναι αστέρι και στο κελάηδημα αλλά πιάστηκα κορόιδο γιατί ενδεχομένως να είναι του 12.
Τουλάχιστον πηρες ενα αστερι κ ας ειναι του 12 :)
 
Τουλάχιστον πηρες ενα αστερι κ ας ειναι του 12 :)
Το καλό είναι αυτό 😉 (οπότε τα αίματα που ήθελα να αλλάξω γενικά δεν νομίζω να έχω πρόβλημα), βέβαια είναι πολύ πιο εύκολο να την πατήσεις χωρίς δαχτυλίδι όπως στην δική μου περίπτωση.
Κάτι τελευταίο όποιος γνωρίζει και θέλει απαντά, ένα πουλί που δεν είναι φετινό μπορεί να αλλάξει το κελάηδημα του;
Γιατί είδα ό,τι υπάρχουν δαχτυλίδια κλειστού τύπου χρωματιστά χωρίς να γράφτουν τίποτα πάνω. Οπότε ο άλλος μπορεί να σου πει είναι φετινό και να είναι άλλης χρονιάς.
Είναι κριτήριο και το κελάηδημα στα αρσενικά; ή όχι;
 
Τα πουλιά κατά τη διάρκεια της πτερόροιας, η οποία είναι ετήσια, περνουν μια περίοδο αφωνίας κατά την οποία μπορούν θεωρητικά να εμπλουτίσουν ή να καταστρέψουν το ρεπερτόριό τους με βάση τα ακούσματα τους στη διάρκεια αυτής της περιόδου.

Ένα καναρινί με ηλικία μεγαλύτερη του ενός χρόνου δεν σημαίνει ότι θα κελαηδά χειρότερα από ένα άλλο που έχει ηλικία μικρότερη του ενός χρόνου. Το γεγονός ότι στους διαγωνισμούς συμμετέχουν καναρίνια ενός χρόνου είναι γιατί η ικανότητα μάθησης τους είναι μεγάλη και στην ουσία μοιάζουν με λευκό χαρτί που μπορεί ο εκτροφέας να γράψει επάνω τους όλες του τις γνώσεις.

Βασική προϋπόθεση είναι βεβαίως να υπάρχουν οι φυσικές ικανότητες του πουλιού για να εκφράσει με τον καλύτερο τρόπο αυτό που μαθαίνει. Αυτό είναι κάτι που δεν έχει να κάνει ούτε με το χρώμα του δαχτυλιδιού, ούτε με την ηλικία.
 
Back
Top