Ασθένειες Λαχάνιασμα καναρινιού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Popimet
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Popimet

PB New Member
Εγγραφή
9 Μαϊ 2020
Μηνύματα
14
Πόλη
Πειραιάς
Καλημέρα σας. Χαίρομαι που μπήκα στην παρέα σας και ειναι η πρώτη φορά που συμμετέχω σε φόρουμ για κατοικίδια. Ειχα σε όλη μου την ζωή διάφορα ζωάκια. Σκύλο, γάτες, καναρίνια, χάμστερ και διάφορα άλλα.
Δεν θελω όμως να σας κουράζω οπότε θα μπω στο πρόβλημα. Εχω ενα καναρίνι περίπου 5 χρονών. Παντα ηταν ευδιάθετος και τραγουδισταρας. Την τελευταία εβδομάδα ενω συνεχίζει να κελαϊδαει και να κανει βόλτες στο κλουβί του, σε τακτα χρονικά διαστήματα κάθεται στο καλαμι του και ειναι σαν λαχανιασμενος. Το στόμα του το εχει κλειστό. Δεν ξέρω αν κουράζεται επειδή του έχουμε κλουβί ζευγαρωστρα γιατι θέλαμε να εχει χώρο να πετά. Θα ήθελα την γνώμη σας γιατι ανησυχώ λίγο. Ευχαριστώ πολύ.
 
Το κάνει με τέτοιο έντονο τρόπο που σε κάνει να ανησυχείς; Εφόσον το κάνει με κλειστό το στόμα, μήπως είναι απλά λόγω κούρασης; Γενικά τα πουλια αναπνέουν πιο γρήγορα. Ένα βίντεο θα βοηθούσε. Κάνει και κάποιον ηχο ή μόνο ανασάνει γρήγορα;
 
@Giorgos_finches σήμερα θα τον κοιμησω μέσα για να μπορέσω να τον ακούσω το βράδυ γιατί εξω εχει λίγο θόρυβο. Η αλήθεια είναι οτι λόγο καραντίνας και του πρωινού μου καφε στο μπαλκόνι τον παρατηρησα καλύτερα αυτές τις μερες. Εχω βίντεο θα προσπαθήσω να το ανεβάσω
[automerge]1589012754[/automerge]
IMG_20200509_112509.webp
 
Τελευταία επεξεργασία:
Η αλήθεια είναι, χωρίς να ειμαι έμπειρος, μου φαίνετε λίγο άρρωστο ή αδύναμο. Θα σου απαντήσει κάποιος άλλος στα σίγουρα...
 
Αυτη η διατροφη οπως την περιγραφεις ειναι ακαταλληλη.

Στα πουλακια βαζουμε μονο επωνυμα και σφραγισμενα μειγματα σπορων και επισης δεν τους βαζουμε αυτο που πουλανε στα pet shop ως "βιταμινη".
Η "βιταμινη" αυτη ειναι μια παχυντικη, χαμηλης ποιοτητας και διατροφικης αξιας μαλακη τροφη που την πουλανε αντι αυγοτροφης.

Υπαρχει η περιπτωση να ειναι καποια ασθενεια αλλα υπαρχει και η περιπτωση το καναρινακι σου να ειναι υπερβαρο λογω κακης διατροφης.

Παντα εδω προτείνουμε την επισκεψη σε καποιον γιατρο.
Αν δεν υπαρχει τετοια δυνατοτητα θα μπορουσες με ελαφρως βρεγμενα δαχτυλα να παραμερισεις τα πουπουλα σε στερνο και κοιλια, να βγαλεις καποιες φωτο και να τις ανεβασεις εδω και να δουμε καποια πραγματακια απο την κατασταση του.
 
@Kostas tzk λαχανικα και φρούτα η αλήθεια ειναι οτι δεν του βαζω συχνά. Το κλουβί ειναι ζευγαρωστρα γιατι θέλαμε να εχει χώρο να πετάει.
[automerge]1589019887[/automerge]
@Tony Forpus θα του βγαλω σήμερα φωτογραφίες ακριβώς όπως μου λες και θα τις ανεβάσω.
[automerge]1589020117[/automerge]
@Tony Forpus θα ηθελα να μου προτείνετε καποιες κατάλληλες τροφές. Θα με βοηθούσε πολυ.
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Popimet

Σε μειγμα σπορων θα σου προτεινα αυτο

Και αν θες να του δινεις και αυγοτροφη αντι αυγου σου προτείνω αυτη

Μπορεις ομως αντι της αυγοτροφης να του δινεις καλα βρασμενο αυγο αν εχεις χρονο να το κανεις.
 
@Stavros Δυστυχώς αυτή την περίοδο μου είναι εξαιρετικά δύσκολο.
[automerge]1589040050[/automerge]
@Tony Forpus σ ευχαριστω πολυ.
Αν όντως ειναι απο πάχος, πώς μπορώ να ρυθμίσω την διατροφή του για να χασει βάρος; Τουλάχιστον μέχρι να μπορέσω να τον παω σε κτηνίατρο.
 
Αυτο δεν ειναι δυσκολο να γινει, με αλλαγη στη διατροφη.
Αλλα πρωτα θα πρεπει να δουμε αν αυτο οφειλεται σε παχος ή σε ασθενεια και μετα να ενεργησεις.

Η φωτο απο κοιλια και στερνο θα απαντησουν σε αρκετα ερωτηματα.
 
Λιπος ειναι και οχι πρηξιμο,το πουλακι ειναι υπερβαρο!
Του δινεις μονο το βασικο μειγμα σπορων στην παρουσα φαση.

Βαλε σε ενα πιατακι του καφε λιγες κουταλιες απο το μειγμα σου να δουμε τι περιεχει.
 
Back
Top