Διατροφή Λαχανικά και φρούτα που μπορουμε να δίνουμε στα καναρινια μας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης vabar
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

vabar

PB Member
Εγγραφή
13 Ιουν 2008
Μηνύματα
148
Πόλη
Ελευσίνα
Ειναι ευκολο να υπαρχει ενα θεμα με το τι φρουτα και λαχανικά
μπορουμε να δίνουμε στα καναρινια μας; .. Υπαρχουν παρα πολλα θεματα, και δεν ειναι εφικτο να τα παρακολουθουμε ολα..

Π.χ.

Κοκκινη πιπερια (Φλωρινης) ΝΑΙ
Πρασινη πιππερια (γλυκια) ΝΑΙ
Πρασινη πιππερια (καυτερη) ΝΑΙ
Μπροκολο ΝΑΙ
Κολοκυθακι ωμο (καθαρισμενο-ακαθαριστο) ΝΑΙ
Αυγο βραστο ΝΑΙ
Βασιλικο (φρεσκο κλωναρακι) ΝΑΙ
Ριγανη (φρεσκο κλωναρακι) ΝΑΙ

Λεβαντα (φρεσκο κλωναρακι) ; Ναι ή Οχι;
Πορτοκαλι-Μανταρινι (μονο ψυχα) ; Ναι ή Οχι;
Σταφυλι; Ναι ή Οχι;
Κρεμυδια ΟΧΙ

Πρασινο μηλο ΝΑΙ
Κοκκινο μηλο ΝΑΙ
Πεππονι (μονο ψυχα) ΝΑΙ
Καρπουζι (μονο ψυχα) ΝΑΙ
 
Πορτοκαλι-Μανταρινι (μονο ψυχα) ; Ναι ή Οχι;
εγω το μανταρινι και το πορτοκαλι το καθαριζω και το κοβω μικρα κιβακια η το τριβω.
Σταφυλι; Ναι ή Οχι;
το σταφυλλι κανει αλλα θελει καλο πλυσιμο γιατι μπορει να εχει φυτοφαρμακα.

*δες και εδω Απογορευμενα φρουτα και λαχανικα | PetBirds
 
Π.χ.


Λεβαντα (φρεσκο κλωναρακι) ; Ναι ή Οχι;
Πορτοκαλι-Μανταρινι (μονο ψυχα) ; Ναι ή Οχι;
Σταφυλι; Ναι ή Οχι;
αγγουρι ΝΑΙ
Καροτο ΝΑΙ
Μαρουλι ΝΑΙ
Αχλαδι ΝΑΙ
Ροδακινα ΝΑΙ
Ροκα ΝΑΙ
Ραδικια ΝΑΙ


ΚΕΡΑΣΙΑ,ΒΑΤΟΜΟΥΡΑ,ΜΟΥΡΑ,ΦΡΑΟΥΛΕΣ ΟΧΙ

Πορτοκαλια, μανταρινι, σταφυλι λιγα πουλια μπαινουν στην περιεργια να τα δοκιμασουν οχι ομως οτι δε κανουν καλο μπορεις να τους τα προσφερεις αλεσμενα στην αυγοτροφη

Αυτο για το κλωναρι λεβαντας πρωτη φορα το ακουω.Αλλα και παλι ποσο ευκολο ειναι να βρεις;Ψαξετο και πες μας γιατι εγω οτι ακουω λεβαντα μου ερχονται στο μυαλο μαλακτικα, καθαριστικα πατωματος αλλα και παπι τουαλετας
 
  • Like
Αντιδράσεις: nina 2
Ή Λεβάντα είναι ενα μυρωδικό όπως ο δυόσμος. ΝΑΙ και στα 2.
Θυμαρι,ΝΑΙ
Αντιδια ΝΑΙ
Σέσκουλα ΝΑΙ
Σπανάκι ΝΑΙ
Λαχανο ΝΑΙ

Βερύκοκα ΝΑΙ
Κορόμηλα ΝΑΙ
Ακτινίδιο ΝΑΙ αλλά Με μετρο( Προκαλεί διάρροια)
Μπανάνα ΝΑΙ αλλα με μετρο ( πολυ γλυκο φρούτο)

Εγω δίνω μαύρα μουρα απο δικές μας μουριές μή ραντισμένες και τα καναρινια το τσακιζουν.
 
τα πρασινα γενικοτερα προκαλουν ευκοιλιοτητα γι'αυτο καλο ειναι να αποφευγονται να χορηγουνται τακτικα... επισης γνωριζω για το μανγκο οτι ειναι επικινδυνο για τα καναρινια
 
τα παραπανω φρουτα και λαχανικα σε τι βαθμο επιτρεπεται και στα παπαγαλακια ή στα ζεβρακια;
 
τα παραπανω φρουτα και λαχανικα σε τι βαθμο επιτρεπεται και στα παπαγαλακια ή στα ζεβρακια;
ναι επιτρεπεται και στα ζεμπρακια και στα παπαγαλακια αλλα παντα με μετρο και καλο πλησιμο και στεγνωμα.
 
Εχω δώσει στα Budgie μου απο όλα σχεδόν, εκτός απο τσουκνίδα.Αλλοτε δοκιμαζουν και άλλοτε όχι ανάλογα με τις ορέξεις τους. :)
 
τζωρτζινα μου αφησες το καλυτερο για το τελος μου φαινεται :) οταν με το καλο ξαναφερουνε προς το χειμωνα στη λαικη να ειναι η πρωτη σου επιλογη😉
 
... Και στεγνωμα.
αυτο παλι δε το εχω καταλαβει με το στεγνωμα των λαχανικων. Εσυ τα στεγνωνεις πριν τα φας; Εχουν ενα καρο φαρμακο απανω δε νομιζω το νερακι να κανει κακο. Εγω χρονια ξεπλενω τα φρουτα και τα λαχανικα και τα προσφερω στα πουλια. Δεν υπηρξε ποτε προβλημα
 
κοιτα ουτε εγω το εχω καταλαβει απο τη ακουω λεω, εγω τα σκουπιζω με ενα χαρτι γιατι λενε οτι προκαλει υδαρη κουτσουλια αν εχει πολυ νερο πανω,τωρα δεν ξερω κατα ποσο ισχυει αυτο.
 
η υγρη κουτσουλια δε προκαλειτε αν δε στεγνωσεις τα λαχανικα αλλα οταν στουμπωνουμε τα πουλια με φρουτα, λαχανικα και αυγοτροφες επι μονιμου βασης. Δε πρεπει να ξεχναμε οτι η βασικη τροφη των καναρινων και γενικα ολων των σποροφαγων οικοσιτων πτηνων ειναι το μειγμα σπορων
 
η υγρη κουτσουλια δε προκαλειτε αν δε στεγνωσεις τα λαχανικα αλλα οταν στουμπωνουμε τα πουλια με φρουτα, λαχανικα και αυγοτροφες επι μονιμου βασης. Δε πρεπει να ξεχναμε οτι η βασικη τροφη των καναρινων και γενικα ολων των σποροφαγων οικοσιτων πτηνων ειναι το μειγμα σπορων

Θοδωρη και ομως ειδικα το βρεγμενο μαρουλι δημιουργει υγρη κουτσουλια.
 
Εισαι σιγουρος οτι η υγρη κουτσουλια προερχεται απο το βρεγμενο μαρουλι και οχι απο το μαρουλι;
Δομιμασες να το δωσεις βρεγμενο;
Εδωσες σε καποια βρεγμενο και σε καποια αλλα στεγνο και ειδες διαφορα;
Ποιος σας ειπε οτι η υγρη κουστουλια που δημιουργειτε ΑΝ δημιουργειτε απο τα υγρα λαχανικα ειναι κατι κακο;
Και το μηλο προκαλει υγρη κουτσουλια πρεπει να σταματησουμε να το δινουμε;
πρεπει απλα ολα να πλενονται καλα και να δινονται στα πουλια με μετρο
 
αυτο παλι δε το εχω καταλαβει με το στεγνωμα των λαχανικων. Εσυ τα στεγνωνεις πριν τα φας; Εχουν ενα καρο φαρμακο απανω δε νομιζω το νερακι να κανει κακο. Εγω χρονια ξεπλενω τα φρουτα και τα λαχανικα και τα προσφερω στα πουλια. Δεν υπηρξε ποτε προβλημα
Και εγω πλενω τα λαχανικα και τα βαζω, χρονια τωρα, χωρις στεγνωμα. Δεν εχουν παθει ποτε τιποτα τα πουλακια μου.



Εισαι σιγουρος οτι η υγρη κουτσουλια προερχεται απο το βρεγμενο μαρουλι και οχι απο το μαρουλι;
Δομιμασες να το δωσεις βρεγμενο;
Εδωσες σε καποια βρεγμενο και σε καποια αλλα στεγνο και ειδες διαφορα;
Ποιος σας ειπε οτι η υγρη κουστουλια που δημιουργειτε ΑΝ δημιουργειτε απο τα υγρα λαχανικα ειναι κατι κακο;
Και το μηλο προκαλει υγρη κουτσουλια πρεπει να σταματησουμε να το δινουμε;
πρεπει απλα ολα να πλενονται καλα και να δινονται στα πουλια με μετρο
Σωστος.
 
Εισαι σιγουρος οτι η υγρη κουτσουλια προερχεται απο το βρεγμενο μαρουλι και οχι απο το μαρουλι;
Δομιμασες να το δωσεις βρεγμενο;
Εδωσες σε καποια βρεγμενο και σε καποια αλλα στεγνο και ειδες διαφορα;
Ποιος σας ειπε οτι η υγρη κουστουλια που δημιουργειτε ΑΝ δημιουργειτε απο τα υγρα λαχανικα ειναι κατι κακο;
Και το μηλο προκαλει υγρη κουτσουλια πρεπει να σταματησουμε να το δινουμε;
πρεπει απλα ολα να πλενονται καλα και να δινονται στα πουλια με μετρο

Ναι εχω δωσει υγρο και στεγνο μαρουλι. Το υγρο δημιουργει ποιο νερουλι κουτσουλια.
Πρεπει ομως να επισημανω οτι εξαρτατε και απο το πουλι, αλλα εχουν ποιο νερουλι και αλλα
λιγοτερο. Το εαν πειραζει δεν ξερω, αλλα δεν μου φαινεται για φυσιολογικο.
 
Back
Top