Διατροφή Λαχανικά / φρούτα στη διατροφή των παπαγάλων και βιταμίνες

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης anatoly
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

anatoly

PB Member
Εγγραφή
18 Μαϊ 2008
Μηνύματα
1.341
Λαχανικά / φρούτα στη διατροφή των παπαγάλων και βιταμίνες
Ψάχνοντας μια μέρα στο ίντερνετ ποια λαχανικά ή φρούτα περιέχουν βιταμίνη Ε, για να τα εντάξω στη διατροφή των παπαγάλων μου και ιδιαίτερα των ζευγαριών, παρασύρθηκα και άρχισα να ψάχνω και για άλλα λαχανικά και φρούτα και σκέφτηκα να συγκεντρώσω αυτά που βρήκα και να τα μοιραστώ μαζί σας.

΄Εψαξα για το κάθε λαχανικό / φρούτο ξ ε χ ω ρ ι σ τ ά και προσπάθησα να διασταυρώνω κάθε φορά από 2 και 3 διαφορετικές πηγές τις πληροφορίες που έβρισκα, καταλαβαίνετε ότι είναι αδύνατον να παραθέσω όλες τις σελίδες, είναι πάρα πολλές. Ελπίζω να είναι χρήσιμα αυτά τα στοιχεία.

Λαχανικά

Ραπανάκι: Β2, Β6, C, ασβέστιο, μαγνήσιο
Ρεπάνι: βολβός: C, φύλλα : A, C, K , ασβέστιο
Καρότα : Α
Γλυκοπατάτες(μαγειρεμένες) : A, B6, C
Αντίδι: Α, Κ, Β9
Πικραλίδα: Α, Κ, ασβέστιο
Σέσκουλο: Κ, Α, C, E, ασβέστιο
Φασολάκια : Κ, C, A
Ντομάτα : C
Πιπεριές : C, A, ασβέστιο, σίδηρος
Κουνουπίδι : C, B9
Μπρόκολο : C, A, ασβέστιο, σίδηρος
Παντζάρι βολβός και φύλλα: C, A, Κ, Β1, ασβέστιο, σίδηρος
Μπιζέλια : C, A, Β
Μαρούλι όλα τα είδη : C, A,
Καλαμπόκι : Α, C, μικρές ποσότητες κάποιων Β, ίνες
Αγγουράκι : C, A, ασβέστιο
Λαχανίδα: C, A, Κ, ασβέστιο, σίδηρος
Σπανάκι : C, A, Κ, Ε
Λάχανο: C
Κολοκυθάκι: C, A

Φρούτα

Μήλο: C, A, Β9, Ε
Μούρα : C
Ακτινίδιο: C, Ε
Μάνγκο: C, A, σύμπλεγμα Β, ασβέστιο, σίδηρος
Πεπόνι : C, A, Β3, Β6, Β9
Ανανάς : C, A
Κεράσια : C, A
Μπανάνα: C, Β6
Αχλάδι : C, A, σίδηρος
Ροδάκινο : C, A, Β9, ασβέστιο
Πορτοκάλι : C, A, Β1, Β9
Ρόδι : C, A, Ε
Μανταρίνι : C, Β9, Β1, Β2, Β3
Γκρέιπφρουτ : C
Παπάγια : Β9, Β5
Δαμάσκηνο : A, Ε
Σταφύλι : Β6, Β1, C
Καρπούζι : A, C, Β6
 
Επίσης θα ήθελα να προσθέσω ότι όταν παρέχουμε συμπλήρωμα ασβεστίου ή τροφές πλούσιες σε ασβέστιο θα πρέπει να αποφεύγουμε το σπανάκι καθώς εμποδίζει την απορόφηση του ασβεστίου, ενώ τροφές πλούσιες σε βιταμίνη Α βοηθούν.

Λαχανικά πλούσια σε ασβέστιο

Φύλλα ρεπανιού, Mustard Greens*, λαχανίδα, πικραλίδα, μπρόκολο, Collard Greens*, Kohlrabi/ είδος γογγυλιού, αντίδι, κάρδαμο/φύλλα, Bok Choy*, λαχανάκια Βρυξελών



*διάφορα πράσινα λαχανικά
 
στα λαχανικά πιο πάνω δεν βλέπω πράσο-σε πρόφατη επίσκεψη στο zoo της βιέννης μικρά μεγάλα είχανε το καθένα πράσο-
απο Palm Cockatoo μεχρι τα πιο μικρα ρικνεκ
 
στα λαχανικά πιο πάνω δεν βλέπω πράσο-σε πρόφατη επίσκεψη στο zoo της βιέννης μικρά μεγάλα είχανε το καθένα πράσο-

προσωπικα δεν εχω δει σε καποια σελιδα ή βιβλιο να προτεινεται το πρασο προς καταναλωση απο παπαγαλοειδη, ουτε ομως κ να απαγορευεται, αλλα θα το ψαξω, κ αν καποιο μελος ξερει σιγουρα κατι σχετικο θα μπορουσε αν θελει να μας διαφωτισει!
 
πολύ ωραία θέματα Ανατολή και Αναστασία ευχαριστούμε πολύ.
θα ήθελα να ρωτήσω... στον αρακά αφαιρείτε τον φλοιό? καλαμπόκι δίνουμε και την κονσέρβα κι αν ναι πρέπει να το ξεπλύνουμε ή τι άλλο;
 
πολύ ωραία θέματα Ανατολή και Αναστασία ευχαριστούμε πολύ.
θα ήθελα να ρωτήσω... στον αρακά αφαιρείτε τον φλοιό? καλαμπόκι δίνουμε και την κονσέρβα κι αν ναι πρέπει να το ξεπλύνουμε ή τι άλλο;

αρακα δεν εχω δωσει φρεσκο, αλλα νομιζω δε χρειαζεται να αφαιρεσεις το φλοιο, καλαμποκι εχω δωσει φρεσκο ή κατεψυγμενο, κονσερβα δεν εχω δωσει, ενα καλο ξεπλυμα επιβαλλεται, να κοιταξεις τα συστατικα μηπως υπαρχουν προσθετα ή συντηρητικα
 
Το πράσο συγκαταλέγεται στις ασφαλές τροφές και υπάρχει σε μείγματα που αφορούν κυρίως αφρικάνικα είδη και αμαζονίου. Σαφώς το φρέσκο είναι ακόμα καλύτερο.

πολύ ωραία θέματα Ανατολή και Αναστασία ευχαριστούμε πολύ.
θα ήθελα να ρωτήσω... στον αρακά αφαιρείτε τον φλοιό? καλαμπόκι δίνουμε και την κονσέρβα κι αν ναι πρέπει να το ξεπλύνουμε ή τι άλλο;

Ο φλοιός δεν χρειάζεται να αφαιρεθεί μιας και μαλακώνει κατά το βράσιμο. Καλαμπόκι γιατί να δώσεις σε κονσέρβα την στιγμή που υπάρχει το φρέσκο;
 
ευχαριστώ πολύ, δεν πολυβρίσκω κοντά στο σπίτι μου γι αυτό ρώτησα για την κονσέρβα. το θέμα με τα φυτοφάρμακα πως το αντιμετωπίζετε; κάθε φορά που δίνω λαχανικά έχω ανησυχία
 
πράσο φρέσκο-εκτος αυτου στα μεγαλα ντοματα σε ολα ζακο-κακατουα-μακαο
 
ευχαριστώ πολύ, δεν πολυβρίσκω κοντά στο σπίτι μου γι αυτό ρώτησα για την κονσέρβα. το θέμα με τα φυτοφάρμακα πως το αντιμετωπίζετε; κάθε φορά που δίνω λαχανικά έχω ανησυχία

Καλαμποκι φρεσκο με τη ροκα μπορεις να βρεις στη μαναβικη των μεγαλων super markets. 😉 Εγω και αρακα φρεσκο με το λοβο του δινω οταν μπορω να βρω και τρελαινεται να τον κραταει με το ποδι και να τον καθαριζει αλλα ο παπαγαλος μου τρωει με διαφορετικο τροπο απ'οτι τα Budgies. Παρολα αυτα αν βρισκεις φεσκο με το λοβο μπορεις να τον πλυνεις καλα και τους το δωσεις ετσι να δεις αν τους αρεσει. :)
 
ευχαριστώ πολύ Ανέστη νομίζω αυτό που λές θα ισχύει για τις ροζέλλες και τα κοκατίλ αυτά τρών κάπως σαν μεγάλοι παπαγάλοι.
 
Back
Top