Αναπαραγωγή Λείπουνε πούπουλα από το σβέρκο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης glafkos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

glafkos

PB Member
Εγγραφή
11 Ιουν 2006
Μηνύματα
347
Πόλη
Αθήνα
Καλημέρα σε όλους
έχω 2 μικρά τα οποία είναι το ένα 25 ημερών και το άλλο 24 ημερών
στο μικρότερο εδω και 2 μέρες έχω παρατηρήσει ότι του λείπουνε πούπουλα στον σβέρκο ώς την ράχη.Δέν νομίζω να το τσιμπάνε για να φτοιάξουνε φώλια γιατί επίτηδες έχω αφήσει νήμα και την φώλια μέσα στο κλουβί. Το μεγαλύτερο είναι οκ δεν παρουσιάζει κάτι τέτοιο
Τί μπορεί να είναι; Μηπώς πτερρόρεια γιατί αρχίζω και βλέπω πουπουλα σιγα σιγα στο κλουβί αλλά και στο δωμάτιο που τα έχω

Ευχαριστώ
Άκης
 
Φιλε δεν ειναι ανησυχητικο αυτο..συνηθως τα τελευταια πουλια της αναπαραγωγικης περιοδου παρουσιαζουν αυτο το προβλημα.. Μου εχει τυχει πολλες φορες ακομα και τωρα εχω καποια.. Πιστευω λιγο η ζεστη λιγο πτερρορια οδηγουν σε αυτο.. Οταν αρχισει να παγωνει ο καιρος θα δεις την βελτιωση..
 
Ακη τα μικρά είναι στο ίδιο κλουβί με τους γονείς τους; Δεν εχουν ακόμα ανεξαρτητοποιηθεί;
 
ελεγα να τα βγαλω μονα τους μολις γινουνε 30 ημερων το ενα ειναι 25 και το αλλο 24 ημερων να τα βγαλω λες απο τωρα μονα τους;
 
Αν τσιμπολογάνε μόνα τους τροφή, αυγο, μηλαρακι, μπορείς να τα χωρίσεις. Ακόμα μπορείς να τα βαλεις μαζι με τον πατερα για να τα ταίζει εκείνος. Το ζευγαρι παντως χωρισέ το... Να ξεκουραστει η θηλυκιά για να περάσει ήρεμα την πτερρόροια. Ουτως η άλλως Αυγουστο μηνα, δεν νομιζω να εχει διάθεση για άλλες γέννες!
 
δεν θα την αφησω να γεννησει απλα εβαλα νημα για να μην τσιμπολογανε τα μικρα
 
Άκη το ευχαριστώ μπηκε καταλαθος οταν υπάρχουν μικρα παιδια στο δωματιο γινοντε αυτα. Τωρα στο θεμα μας κατσε και παρακολουθησε την καναρα αν το μαδαει εκεινη. Κάποτε μια καναρα μου παρ'ολο που της είχα νημα εκεινη προτιμουσε τα μαλακα φτερακια των νεοσσων για να κανει φωλεια.Χρησιμοποιησε χωρισμα καλυτερα. Η πτερόροια δεν ξεκιναει απο την ραχη άσε που 25ημερων τι πτερόροια να περάσουν προχτες έβγαλαν πούπουλα. Την πτερόροια θα την περάσουν αργότερα.
 
απο τις 18.00 που ειμαι σπιτι τα μικρα δεν τονε μονα τους αλλα τα ταιζουνε οι γονεις τους αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι ο αρσενικος ταιζει το μαδημενο και μετα απο λιγο παει και το τσιμπαει γιατι το κανει αυτο;
 
Χωρισε τον αμεσως, κπ' οτι φαινεται ο μαγκας γλυκαθηκε απο το υγρο που εκρινεται στη ριζα καθε νεου φτερου που φυτρωνει και θα του γινει κακια συνηθεια. Ευχομαι να κανω λαθος αλλα παρε τα μετρα σου καλου-κακου.
 
μάλλον πρέπει να χωρίσεις τα μικρά από τους γονείς.
 
καλημερα
να τα χωρισω αλλα δεν τα βλεπω να τρωνε μονα τους αυτο φοβαμε
 
καλημερα
να τα χωρισω αλλα δεν τα βλεπω να τρωνε μονα τους αυτο φοβαμε
Βάλε χώρισμα (πλέγμα) στη ζευγαρώστρα ή τοποθέτησέ τα σε ένα κλουβί κολλητά με αυτό των γονιών και παρατήρησε αν ταΐζουν ανάμεσα από τα κάγκελα. Βάλε σπόρους, αβγοτροφή και λίγο μήλο στα μικρά και να αντικαθιστάς τις νωπές τροφές κάθε έξι ώρες :)
 
Βρε Άκη αφού δεν θα τα βαλεις να ζευγαρώσουν τον αρσενικο γιατι τον έχεις μεσα στο κλουβι. Απο αυτα που έγραψες το συμπερασμα είναι οτι ο αρσενικος πειραζει το μικρο.Αντι να χωρισεις τα μικρα και να ρισκαρεις βγαλε τον αρσενικο. Εκτος και αν ξαναζευγαρωνουν...
 
Σωστα τι χαζος ειμαι αυτο δεν το σκεφτηκα αυτο θα κανω θα παρω τον αρσενικο
 
Το ίδιο πράγμα έπαθε πέρυσι και ένας φίλος μου, στο οποίο καναρινάκι του είχε βγάλει τα περισσότερα φτερά και μετά το σκότωσε. Κατά πάσα πιθανότητα ο αρσενικός τσιμπάει το μικρό και έχει γλυκαθεί,όπως ανέφεραν και παραπάνω τα παιδια.
 
Same thing to me

Σχεδόν το ίδιο συνέβει και σε μένα σήμερα. Εχω χωρίσει το ζευγάρι και έβαλα το μοναδικό νεοσσό της πρώτης γέννας μαζί με το αρσενικό μέχρι να μπορεί να φάει μόνο του. Αυτό έγινε την Παρασκευή το βράδυ. Παρατήρησα μόνο ότι το τάιζε, ησύχασα και άφησα τα ζωντανά μόνα τους. Σήμερα όμως που παραφύλαξα από το παράθυρο, χωρίς να με πάρουν χαμπάρι, είδα τον αρσενικό να τσιμπάει το μικρό συνέχεια, όχι όμως με κακία αλλά σα να γευόταν κάτι. Επίσης στην περίπτωσή μου δεν έλειπαν πούπουλα από το μικρό. Αμέσως τα χώρισα και έβαλα το μικρό στο δικό του κλουβάκι, όντας ήδη 30 ημερών. Το είδα ότι ψιλοτσίμπαγε τροφή, αλλά παράλληλα έκανε και τα τσιρίγματα που κάνει όταν θέλει να το ταϊσουν.
Τί να πω. Τα καναρίνια είναι όντως περίεργα ζώα σε ότι αφορά την κοινωνικότητα. Πιστεύω ότι θα τη βρει την άκρη. Ηδη τα άλματά του έχουν βελτιωθεί αρκετά μέσα σε 3 ημέρες. Εμένα με φοβάται πολύ. Δεν κάθεται με τίποτα να το ταϊσω. Μόνο αν κουραστεί πολύ από τις κινήσεις για να ξεφύγει από το χέρι μου, μπορεί να κάτσει λίγο στην παλάμη μου. Ο θεός βοηθός. 🙂
 
Μπορει να ειναι αυτο που λενε τα παιδια αλλα μπορει να εχει ψειρες και να το ξεψειριζει. Το ιδιο γινοτανε και με τα δικα μου τα δυο καθε μερα ελλειπαν πουπουλα απο την ραχη και το σβερκο μολις τα εβαλα αντιψηρριακο τα πουπουλα σταματησαν να λειπουν απο τη ραχη τους και γεμισαν ξανα. Καλου κακου παρατηρησε τα αν ξυνονται για ψειρες και αν οντως εχουν να παρεις τα καταλληλα μετρα.
 
Back
Top