Ασθένειες Λείπουν πούπουλα γύρω από το μάτι καναρινιού

bluespyros

PB New Member
Εγγραφή
3 Μαϊ 2017
Μηνύματα
222
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλημερα.
Κατι δεν παει καλα εδω αλλα δεν γνωριζω.
Ειναι κολλητικο για τα αλλα καναρινια;
Παρακαλω τη βοηθεια σας.

bb.webp
 
Αν υπάρχει γιατρός θα πρέπει να πας γρήγορα...
Γιατί αν οι υποψίες μου (ενός μη ειδικού) βγουν αληθινές και αυτό που βλέπουμε εξελιχθεί σε τριχομονάδα θα υπάρξει πρόβλημα για όλα τα πουλιά που συνυπάρχουν στον ίδιο χώρο...
Ο ειδικός λοιπόν θα δώσει λύσεις...
Εσύ απλά παρακολουθείς και σε περίπτωση επιδείνωσης.. μας ενημερώνεις.
 
Κατι δεν παει καλα εδω αλλα δεν γνωριζω.
Πόσον καιρό είναι έτσι; Υπάρχουν άλλα συμπτώματα εκτός από την έλλειψη πτερώματος γύρω από το μάτι;
 
Πόσον καιρό είναι έτσι; Υπάρχουν άλλα συμπτώματα εκτός από την έλλειψη πτερώματος γύρω από το μάτι;
Σημερα πρωι το ειδα.
Το πολυ να ηταν απο εχθες ετσι και να μου διεφυγε.
Αλλα συμπτωματα δεν εχει.

Το απομωσα αλλα ηταν μαζι με αλλες 2 καναρες.
 
Το απομωσα αλλα ηταν μαζι με αλλες 2 καναρες.
Αν είναι αυτό που φοβάμαι, ίσως χρειαστούν θεραπεία όχι μόνο αυτά τα τρία αλλά και τα υπόλοιπα πουλιά που ήταν σε απόσταση.
 
αυτην την καναρα την εχω 2 ημερες.
μου την εδωσε φιλος, την πιγε σε ειδηκο και του ειπε οτι δεν εχει τιποτα του εδωσε ομως αντιβιωση..
αλλα εμενα με προβληματιζει οτι μπορει να κολλησε απο αυτην.
jj.webp kkk.webp ooo.webp
 
την πιγε σε ειδηκο και του ειπε οτι δεν εχει τιποτα
Ως μη ειδικός νομίζω πως οι γυμνές περιοχές δείχνουν σοβαρό πρόβλημα...
Ο ειδικός που πήγες... Πόσο "ειδικός" είναι; Είναι γιατρός;
 
Ως μη ειδικός νομίζω πως οι γυμνές περιοχές δείχνουν σοβαρό πρόβλημα...
Ο ειδικός που πήγες... Πόσο "ειδικός" είναι; Είναι γιατρός;
Δεν το πιγα εγω ο φιλος το πιγε πριν κανα 20 μερες.
 
το πιγε σε στο κτηνιατριο pet smat βρισκετε ση Γεωργιου Παπαντρεου Θεσσαλονικη.
του ειπε οτι εγινε απο ανγος, στρες, τσιμπιματα των μικρων στο ταισμα και ελιψη βηταμινης D
 
τιποτα ουτε λεπτο.
πιγε παρεα με τις αλλες καναρες.
αλλα να κολληση κατι μεσα σε 2 ημερες;
 
τιποτα ουτε λεπτο.
πιγε παρεα με τις αλλες καναρες.
αλλα να κολληση κατι μεσα σε 2 ημερες;
Δεν ξερω αν κόλλησε κατι, και αν στην περίπτωση που κόλλησε, πότε εμφανίζεται αυτο. Όμως, ειναι κοινή πρακτική η διατήρηση και παρατήρηση των νεοεισερχομένων επι 40 ημερες, μακρυά απο τα υπόλοιπα πουλιά και επιπροσθετα αυτο που σου χάρισαν είχε ήδη ιδιαιτερότητα, αν όχι παθολογικά συμπτώματα, για αυτο στο ανέφερα.
 
Δεν ξερω αν κόλλησε κατι, και αν στην περίπτωση που κόλλησε, πότε εμφανίζεται αυτο. Όμως, ειναι κοινή πρακτική η διατήρηση και παρατήρηση των νεοεισερχομένων επι 40 ημερες, μακρυά απο τα υπόλοιπα πουλιά και επιπροσθετα αυτο που σου χάρισαν είχε ήδη ιδιαιτερότητα, αν όχι παθολογικά συμπτώματα, για αυτο στο ανέφερα.
Αυτο που μου χαρισαν επιστραφικε.
Το συμπερασμα μου με καθε επιφηλαξη μετα απο διαβασμα ειναι οτι εχει ακαραια.
Σημερα θα παω το ασπρο να το δουνε για το ματι.
Πολοι μου ειπαν να βαλε τομπρεξ μην δινεις λεφτα σε γιατρους.
Αλλα το συγκεκριμενο θηλυκο ειναι ασπρο κυριαχρο, ειναι πουλαρος, φετος μου εδωσε 9 νεοσσους,του αξιζει.

Δεν τα κραταω καραντινα για τη δεν εχω δευτερη προστατευτηκη κατασκευη.
Απλα απο εδω και στο εξης δεν θα ξανα παρω πουλια απο τον καθενα.
Ξερω δυο καλους εκτροφοις θα περνω απο αυτους και τελος, τα πουλια ειναι εγγυημενα.
Ο ενας ειναι μελος του φορουμ.
 
Δεν τα κραταω καραντινα για τη δεν εχω δευτερη προστατευτηκη κατασκευη.
Απλα απο εδω και στο εξης δεν θα ξανα παρω πουλια απο τον καθενα.
Όπως και να έχει, θα έλεγα να τα κρατάς καραντίνα, γιατι ποτε δεν ξέρεις τι μπορεί να συμβεί και τι συνέπειες θα εχει. Αν δεν μπορεις σε εξωτερική εκτροφή, κράτα τα μέσα στο σπίτι για οσο διάστημα χρειάζεται.
 
Πως είναι τα πουλάκια σου; Τι θεραπεία ακολούθησες τελικά; Τα πήγες σε κάποιον πτηνίατρο; Ακολούθησες αυτά που σου είπαν οι εκτροφείς;
 
Πως είναι τα πουλάκια σου; Τι θεραπεία ακολούθησες τελικά; Τα πήγες σε κάποιον πτηνίατρο; Ακολούθησες αυτά που σου είπαν οι εκτροφείς;
Η ασπρη καναρα εγινε καλα με τις συμβουλες απο κτηνιατρο που διατηρει μαγαζι με αξεσουαρ και φαρμακα.
Την αλλη την επεστρεψα αμεσα στον φιλο που μου την εδωσε.
Τον συμβουλεψα να την παει σε εναν πτηνιατρο για να μην κολλησουν και τα αλλα 2 πουλακια που εχει.
Επικοινωνησε με καποιον ειδικο και ρωτησε για την αμοιβη του.
Του ειπε οτι η επισκεψη και η εξεταση 30€ συν οτι αγωγη χρειαστη.
Μου λεει εγω το αγορα 15€ με τα χρηματα που θελει ο γιατρος περνω αλλα δυο και το ελευθερωσε.
Ο καθενας εχει τη δικια του οπτικη γωνια και το δικο του σκεπτικο πανω στο θεμα.
 
Μου λεει εγω το αγορα 15€ με τα χρηματα που θελει ο γιατρος περνω αλλα δυο και το ελευθερωσε.
Σοβαρά τώρα; Το καταδίκασε σε βέβαιο θάνατο;
Η ασπρη καναρα εγινε καλα με τις συμβουλες απο κτηνιατρο που διατηρει μαγαζι με αξεσουαρ και φαρμακα.
Πες μας, όταν θα έχεις τον χρόνο, τι είχε (διάγνωση) και πως αντιμετωπίστηκε σε παρακαλώ
 
Σοβαρά τώρα; Το καταδίκασε σε βέβαιο θάνατο;

Πες μας, όταν θα έχεις τον χρόνο, τι είχε (διάγνωση) και πως αντιμετωπίστηκε σε παρακαλώ
Στο πρωτο ερωτημα δεν μπορω εγω να απαντησω γιατι οπος προαναφερα(ο καθενας εχει το δικο του σκεπτικο).
Στο δευτερο ερωτημα.
Πιγα σε ενα καταστημα στο οποιο ειναι χρονια πελατησα η θεια μου που διατηρη 2 σκυλακια. (στη Γιαννητσων)
Δηλαδη πιγα σε γνωστο.
Του εδιξα την φωτογραφια και μου ειπε κατα λεξη.
Υπαρχει εξαρση ευλογιας.
Αλλα δεν κανει να του δοσουμε αντιβιωση χωρις να το συγουρεψουμε.
Μου εδωσε ενα απλο κολιριο (ντομπρεξ) μου ειπε να βαζω 3ης φορες την ημερα για 7 ημερες και στα δυο ματια.
Αν δεν εβλεπα βελτιωση σε 3ης ημερες τοτε θα μου εδινε κανονικη φαρμακευτικη αντιβιωση.
Πραγματικα το πουλακι εστρωσε γρηγορα και δεν ξαναεμφανισε τιποτα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Back
Top