Ασθένειες Λείπουν τριχούλες γύρω από τα μάτια της κανάρας μου

TeriAthens

PB Member
Εγγραφή
21 Μαρ 2008
Μηνύματα
184
Πόλη
Αθήνα
Σήμερα πρόσεξα πως της λείπουν τριχούλες γύρω από τα μάτια, ενώ πριν 2-3 μέρες δεν είχε πρόβλημα...

Να σημειώσω οτι κλωσσάει αυγά τώρα εδώ και 4 μέρες, κατά τ'άλλα δεν παρουσιάζει πρόβλημα, τρώει και πίνει νερό κανονικά...

τί μπορεί να έχει; 😕
 
Η γνώμη μου, έλληψη βιταμίνης Α.
Μπρόκολο, καρότο, ή για άμεσα αποτελέσματα
συμπλήρωμα(σκεύασμα) της BOGENA Βιταμινη-Α. (υπάρχει σκέτη)
 
κατ'αρχάς ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας!

έτσι ακριβώς είναι τα μάτια της κανάρας μου, το θέμα είναι οτι κλωσάει και δεν είναι εύκολο να την πιάσω, γίνεται χορήγηση βιταμινών τώρα; οι πατήθρες καθαρίζονται καθημερινά και το αρσενικό δεν παρουσιάζει πρόβλημα...

Ηλικία Πουλιού:ενός έτους
Φύλο: θηλυκό
Χώρος Εκτροφής (εσωτερικός ή εξωτερικός): εσωτερικός
Θερμοκρασία Χώρου: 25-27C
Ημερομηνία Απόκτησης του Πουλιού: 28/3/2008
Ημερομηνία Εμφάνισης Συμπτωμάτων:14/4/2008
Διατροφή:
Αξιολόγηση Περιττωμάτων: Κανονικά
Αναπνοή (συριγμοί, δύσπνοια κλπ):Μείγμα σπόρων, Vitakraft φρουτάκια, Orlux patee
Κινητικότητα: Κανονική
Τρέφεται Κανονικά:Ναι
Συμπτώματα (αναλυτική περιγραφή): χάνει πούπουλα γύρω από τα μάτια
Προηγηθείσα Θεραπεία:
Καραντίνα (έχει τεθεί ή όχι): όχι
Παρατηρήσεις:
 
Η γνώμη μου, έλληψη βιταμίνης Α.
Μπρόκολο, καρότο, ή για άμεσα αποτελέσματα
συμπλήρωμα(σκεύασμα) της BOGENA Βιταμινη-Α. (υπάρχει σκέτη)
Ότι είπε ο Μάκης κα αν δεν κάνεις χρήση έτοιμου σκευάσματος της Bogena βιταμίνη Α τότε πρόσεξε αν πάρεις μπρόκολο ΚΑΛΟ ΠΛΥΣΙΜΟ μην είναι ραντισμένο!
 
eευχαριστώ Λέλο!

να κάνω μια χαζή ερώτηση... Το μπρόκολο ωμό ή βρασμένο;

και τώρα που κλωσσάει κάνει να της δώσω βιταμίνη;
 
eευχαριστώ Λέλο!

να κάνω μια χαζή ερώτηση... Το μπρόκολο ωμό ή βρασμένο;

και τώρα που κλωσσάει κάνει να της δώσω βιταμίνη;
Η ερωτησή σου δεν είναι καθόλου χαζή, ωμό-φρέσκο και πολύ καλό πλύσιμο και ρώτα και τον μανάβη σου για την ποιότητα των λαχανικών αν τον εμπιστεύεσαι.
Προτίμησε αυγοτροφή ή φρέσκο αυγό ( βρασμένο εννοείτε) αν βρείς χωριάτικο -τι λεω τώρα- άσε το κίτρινο μείγμα με το νίζερ .
 
α ωραία, ευχαριστώ πολύ Λέλο!

το κολλύριο που αναφέρθηκε σε κάποιο πόστ πώς το χορηγείς στα πουλια;
 
Ειναι η πρωτη της γεννα, μηπως εχει ηδη μεγαλωσει μικρα κιεχασε τριχουλες απο το ταισμα;
 
Κατερίνα η φίλη μας λέει ότι η κανάρα της κλωσσάει, όχι ότι ταίζει
 
απ'όσο ξέρω είναι η πρώτη γέννα της... Τί να κάνω αν δεν τρώει το μπρόκολο;

να της δώσω βιταμίνη;
 
Τι να κάνεις; νομίζω πως σου είπαμε. Μην έχεις άγχος αυτό να κάνεις. Τώρα μην κολλάς και συ με το "μπρόκολο" (όχου και δεν μ'αρέσει) βάλε βιταμίνη Α το πουλούν σχεδόν όλα τα pet shop . 2 σταγόνες στην αυγοτροφή σε ημερήσια δόση για 4 ημέρες.
 
ευχαριστώ παιδιά, συγνώμη αν γίνομαι ενοχλητική, αλλά στεναχωρέθηκα που την είδα έτσι και ειδικά τώρα που έχει αυγά...
 
ευχαριστώ όλα τα παιδιά και ιδιαίτερα τον Λέλο για τις συμβουλές σας! Ήδη είναι καλύτερα το κοριτσάκι μου!
 
Back
Top