Ασθένειες Λειπει η ουρα του κοκατιλ μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Billy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Billy

PB Member
Εγγραφή
14 Απρ 2008
Μηνύματα
363
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Γεια σας παιδια στο κοκατιλ που εχω απο τον περασμενο αυγουστο λειπει η ουρα του που κανονικα θα επρεπε να ειναι μακρια και ωραια καθως επισης και τα φτερα του ειναι ψαλιδισμενα... Τι να κανω... Πολλοι μου ειπαν να περιμενω και θα ξαναβγουν, α και οσον αφορα το πεταγμα πεταει σχεδν κανονικα... Τι να κανω; θα ηθελα πολυ να τον δω με ολα του τα φτερα...
 
Για την ουρά του θα σου πουν οι εμπειρότεροι του forum μας. Αλλά για τα φτερά του μπορώ να σου πω, κάνε υπομονή και θα μεγαλώσουν!
 
πωσ θα μεγαλωσουν αφου ειναι ψαλιδισμενα... Ποσο να περιμενω ακομα... Περιμενω 7 μηνεσ σχεδον
 
πωσ θα μεγαλωσουν αφου ειναι ψαλιδισμενα... Ποσο να περιμενω ακομα... Περιμενω 7 μηνεσ σχεδον
αλλάζει με την πτερόρροια δεν μεγαλώνει το κομμένο φτερό 😉
υπομονή:)!
 
Κατά την πτερόρροια αλλάζει όλο το πτέρωμα, θα αναπληρωθούν όλα τα φτερά και η ουρά, μην ανησυχείς...υπομονή! 😉
 
με την πτεροροια θα πεσουν και τα ψαλιδισμενα; Ουρα γιατι δεν βγαζει;

Βεβαια θα πεσουν και τα ψαλιδισμενα. Ολα τα φτερα του θα τα αλλαξει. Θα βγαλει και καινουρια ουρα. Ξερεις μηπως τι ηλικια εχει το πουλακι; Αν φοραει δαχτυλιδι θα το γραφει πανω λογικα.
 
ναι το δαχτυλιδι γραφει 07 αρα ειναι γεννημενο το 2007... Οταν εγω το πηρα αυγουστο του 2008 μου ειπε οτι ηταν 10 μηνων σχεδον αρα τωρα ειναι περιπου 1 μιση χρονων... Ξερετε ποτε περναει πτεροροια;
 
ναι το δαχτυλιδι γραφει 07 αρα ειναι γεννημενο το 2007... Οταν εγω το πηρα αυγουστο του 2008 μου ειπε οτι ηταν 10 μηνων σχεδον αρα τωρα ειναι περιπου 1 μιση χρονων... Ξερετε ποτε περναει πτεροροια;

Tο πηρες αρχες η τελη Αυγουστου; Εαν δεν περασε μολις το πηρες τοτε μαλλον μολις την ειχε τελειωσει. Τωρα τελευταια παρατηρησες μηπως αυξημενη πτωση φτερων; Αν οχι μαλλον για τον επομενο Σεπτεμβριο υπολογιζω εγω.
 
λοιπον τον πηρα τελη αυγουστου και οχι απο τοτε που τον πηρα μονο δυο φορεσ ειδα δυο φτερα του να λειπουν οχι πολυ μεγαλα... Και αυτο πριν τα χριστουγεννα...
 
Ειναι ημερο κι εχει κομενα φτερα;
Παιδια ειναι πολυς καιρος 7 μηνες να του μεγαλωσουν τα φτερα...
Πες μας περισσοτερα για τη ζωη του,τη διατροφη του,τη διαμονη του...
 
Ειναι ημερο κι εχει κομενα φτερα;
Παιδια ειναι πολυς καιρος 7 μηνες να του μεγαλωσουν τα φτερα...
Πες μας περισσοτερα για τη ζωη του,τη διατροφη του,τη διαμονη του...


Νικη τα κομμενα φτερα δεν ξαναμεγαλωνουν αν αυτο εννοουσες. Πεφτουν και βγαινουν νεα, ολοκληρα.
 
Ναι Ανεστη δεν το διατυπωσα σωστα, ευχαριστω!
Οταν πηρα το δικο μου ειχε κομενα φτερα κα τον πηρα Ιουλιο!
Εδω και 2 μηνες τα εχει βγαλει πληρως ολα κα πεταει κανονικα!
Πιστευω καποιο προβλημα εχει το κοκατιλ του φιλου μας...
 
παιδια σορρυ που σας πρηζω αλλα τι να κανω τελικα για το παληκαρι μου;να περιμενω την πτεροροια;και αν ναι ποτε θα ερθει;αν οχι να παω σε κτηνιατρο να του βγαλει τα ψαλιδισμενα; Τι;
 
το πηρα με κομμενα τα φτερα. Αρχικα με φοβοταν αλλα πανω στη βδομαδα ανεβηκε στα χερια μου και τωρα ειναι μονιμα εκει... Μονο στο κεφαλι δεν με αφηνει να τον χαιδεψω... Μενει σε αρκετα μεγαλο κλουβι τρωει σπορουσ αυγο μαρουλι και στικς...
 
Αν ειναι ζωηρουλη, παιχνιδιαρικο, εξερευνητικο και με καλη διαθεση, με κανονικες κουτσουλιες δεν νομιζω να χει κατι σοβαρο! Αλλα αν δεν εισαι σιγουρος πηγαινε για καλο και για κακο σε πτηνιατρο να του ριξει μια ματια 😉
Σφυριζει καθολου;
 
Back
Top