Ασθένειες Λειπουν φτερα απο ενα θηλυκο καναρινι που αγορασα

george98048

PB New Member
Εγγραφή
25 Μαϊ 2009
Μηνύματα
32
Πόλη
Ιωάννινα
λειπουν πουπουλα στο σβερκο από ενα κιτρινο σκουφατο θηλυκο που αγορασα από pet shop. Το έχω ενα μηνα και δεν εχει καποια αρρωστια. Το δαχτυλιδι εχει χρονολογια 08. Τι παιζει;
 
Mπορεί να οφείλεται σε ένα σωρό παράγοντες, μερικοί εκ των οποίων παραθέτονται σε αυτο το πολυ σημαντικό άρθρο Παθολογική πτερόρροια πτηνών .

Μιας και αναφέρεις οτι το έχεις στην κατοχή σου μονο ενα μηνα, αυτό εξηγει πολλά. 😉
 
Τίποτα απολύτως. Θα τα ξαναβγάλει. Τωρα αν θες να το βοηθήσεις να τα ξαναβγάλει λίγο πιο γρήγορα το συζητάμε.
 
Κιεγώ είχα αγοράσει ένα πουλί(ζεμπράκι) που του έλειπαν φτερά στην πλάτη και μετά απο 2-3 βδομάδες βγήκαν όλα κανονικά.
Επί ένα μήνα που το έχεις δεν έχει βγάλει καθόλου;Είναι το ίδιο με την αρχη
?
Αλήθεια Απόστολε πως μπορούμε να το βοηθήσουμε να τα ξαναβγάλει πιο γρήγορα;
 
Εκτός από πολυβιταμίνες στο νερό που είναι πάντα απαραίτητες, χρειάζεται πρωτεϊνες και αμινοξέα που είναι η πρώτη ύλη για την κατασκευή των φτερών. Η αυγοτροφή είναι μια λύση. Τώρα, η TAFARM έχει ένα πολύ καλό σκεύασμα το Pterophen που έχει όλα αυτά που είπα πιο πάνω. Αν δε τα δώσεις αυτά, πάλι θα τα βγάλει τα νέα φτερά αλλά ίσως με πιο αργούς ρυθμούς. Δεν είναι δηλαδή αμάν και πως και αν δε τα δώσεις δε θα τα βγάλει. Απλά επιταχύνεις τη διαδικασία. Αυτά για τη διατροφή. Πάρα πολύ σημαντικό είναι το πουλάκι να κάνει μπάνιο. Αν κάνει από μόνο του τότε κάθε μέρα το μεσημέρι μπάνιο. Αν δε κάνει, παίρνεις ένα πεντακάθαρο ψεκαστήρι και αφού βγάλεις ταίστρες ποτίστρες και τα συναφή το ψεκάζεις από απόσταση 40 τουλάχιστον πόντων και το αφήνεις ήσυχο να περιποιηθεί τα φτερά του. Όλα αυτά πάντα με απουσία αέρα. Αλλιώς όχι μόνο φτερά δε θα αλλάξει, αλλά μάλλον θα αλλάξει τόπο διαμονής... Αν με καταλαβαίνεις.
Εγώ τουλάχιστον αυτά κάνω.

ΥΓ:Θεωρώ δεδομένο πως έχεις σε κάποια αυγοθήκη σπασμένα όστρακα και άμμο εκτός από κάποιο σουπιοκόκκαλο ίσως.
 
αρχιζει και βγαζει ενα χνουδακι σιγα σιγα. Αυγο του εχω δωσει και κοκκινες βιταμίνες.χτες εβαλα και αυγοτροφη και σταγόνες για πυρωμα. Προσπαθω εδω και ενα μηνα να τη ζευγαρωσω και τιποτα. Μηπως φταει και αυτο με τα φτερα;
 
Συνήθως πολλοί το ονομάζουν άμμο. Σε αντίθεση με το σουπιοκόκκαλο που για κάποιο λόγο ποτέ και κανένα πουλί μου δε το συμπάθησε και ούτε καν ασχολήθηκε μαζί του, αυτό που σου έγραψε ο Σταύρος είναι ιδιαίτερα αγαπητό στα πουλιά γιατί τα σπασμένα όστρακα μοιάζουν με σποράκια, δηλαδή με τροφή και το τρώμε μετά χαράς. Αποτελεί άριστη κατα τη γνώμη μου πηγή μεταλλικών ιχνοστοιχείων και ασβεστίου. Δεν ξέρω αν είναι πιο πολύτιμο από το σουπιοκόκκαλο αλλα τουλάχιστον αυτό το τρώνε...
 
Αναστασία πως δεν προσφέρει! Πάχυνση του πουλιού μέχρι σε σημείο να μπορεί να αποβεί μοιραία! Συσσώρευση λίπους κυρίως στην κοιλιακή χώρα με αποτέλεσμα τη λιπώδη εκφύλιση του ήπατος (αλλιώς αποκαλείται ηπατική στεάτωση)! Μπορούμε λοιπόν με αυτές τις άχρηστες πραγματικά βιταμίνες να δημιουργήσουμε το λεγόμενο φουά γκρα καναρινιού😱... φαντάζομαι ξέρετε τι είναι το φουά γκρα! Και αν δεν ξέρετε θα σας ενημερώσω! Πρόκειται για ήπαρ(συκώτι) πάπιας ή χήνας που τις ταΐζουν εξαναγκαστικά έως ότου γίνει το συκώτι τους υπετροφικό από την εναπόθεση λίπους! Τα άμοιρα ζωάκια ταΐζονται μέσω σωλήνων 20-30 εκατοστών που τοποθετείται στον οισοφάγο τους για να ταΐζονται με το ζόρι βρασμένο καλαμπόκι με λίπος προκειμένου να πετύχουν την μη ικανότητα μεταβολισμού του λίπους και την πλήρη εναπόθεση αυτού στο ήπαρ! Σε πολλές χώρες αυτό θεωρείται ως λιχουδιά! Το θέμα είναι ότι κανείς μάλλον δεν ξέρει πως αυτό έφτασε στο πιάτο τους! Αν αντέχετε δείτε και το βιντεάκι! Αμ πως.. Έτσι θα σας άφηνα;
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
στο πιο πάνω βίντεο ξέχασα να σας αναφέρω ότι αυτά που μπαίνουν μέσα στις μαύρες σακούλες σκουπιδιών για να ψοφήσουν και τα μικρά που ψυχοραγούν μέσα στους κάδους απορριμάτων είναι τα θηλυκά αφού αυτά δεν έχουν τη δυνατότητα λιπώδους εκφύλισης του ήπατος και τα αρσενικά μόνο παίρνουν το δρόμο της ντροπής και του αίσχους!
 
Tρομερο. Δεν το πιστευω αυτο που ειδα. Ειμαστε τερατα. Στο βωμο του κερδους τιποτα ουτε οι ψυχες δεν εχουν αξια. Σοκαριστηκα.
 
Δεν το είδα και δεν ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ να το δώ. Μου αρκεί να φαντάζομαι τι μπορεί να δώ αλλά είμαι σίγουρος ότι αυτό το βίντεο θα το ξεπεράσει.
 
Ουτε εγω Αποστολε μπορεσα να τω δω ολο. Και θελουμε να λεγομαστε ανθρωποι;
 
Παιδια το είδα ολο, αυτοι πραγματικά θέλουν βασανιστηρια.. Πριν 2 χρονια πλακωθηκα με 1 μπαρμπα 40χρονών κλωτσουσε 1 σκυλο που τον ταιζαμε στην γειτονια και μου κανε μαγκιες αναγκαστηκα τον έδειρα, αστυνομια με πηγαν.Αυτοί εκει θελουν μπουν μέσα 3 μαγκες καλοι με κουκουλες και ενα βουρδουλα... Να τους δερνεις μεχρι να ξημερώσει...+βασανηστηρια 😉
 
Ενα πράγμα που έχω μάθει εδω είναι οτι αν ενα πουλί έχει κάποιο πρόβλημα δεν πρέπει και δεν μπορεί να ζευγαρώσει και στην συγκεκριμένη περίπτωση
λόγω πτερόροιας. Εμένα επειδή παρουσιάζει πτερόροια μου δώσανε σε ένα
pet shop το Muta vit. Το ξέρεται;
:)Αλεξία
 
Είπαμε Γιώργο. Κρέμασμα απ τα @ σε δημόσιο χώρο για παραδειγματισμό. Ναι Αλεξία. Πολυβιταμίνες είναι. Μόνο καλό μπορεί να κάνει. Ακολούθα τις οδηγίες που γράφει το σκεύασμα.
 
Back
Top