Ασθένειες Λειπουν φτερα απο το κεφαλι κοκατιλ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης gismo_69
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

gismo_69

PB New Member
Εγγραφή
4 Μαρ 2008
Μηνύματα
6
Πόλη
Βόλος
Μολις σημερα αγορασα απο πετ σοπ ενα κοκατιλ αρσενικο. Μου ειπαν οτι ηταν εμβολιασμενο. Παλιοτερα ειχα παπαγαλακια και θυμαμαι οτι ειχαν κατι δαχτυλιδια στο ποδι τους.Αυτοσ δεν εχει. Οταν τον εβαλα στο κλουβι του παρατηρησα οτι πισω απ΄το κεφαλι σαν να του λειπουν φτερα.

Υπαρχει προβλημα ή ασθενεια;

Και αν δεν ειναι εμβολιασμενο υπαρχει προβλημα για τον ανθρωπο;
 
Γεια σου φιλε μου και καλως ηρθες!

Βαλε μια φωτο να το δουμε λιγο... Ειναι μωρο; Παρατηρησες κατι περιεργο; Τρωει κανονικα; Ξυνεται εκει πισω απο το κεφαλι μηπως; Το ειχανε σε κλουβι με αλλα; Ητανε καθαρα εκει που ητανε πριν... Μπορει να ειναι πολλα μπορει να μην ειναι και τιποτα.. Αν μπορεις βαλε μια φωτο...

Απο που το πηρες; γιατι και εγω απο Βολο ειμαι...
 
τον εχω τωρα κανα 3ωρο και δεν εχει φαει ακομα. Ξερει κανεισ πως θα μαθω αν εχει εμβολιαστ. Απο εκει που τον πηρα ηταν καθαρα και ηταν μαζι με κανα 2 αλλα αλλα τον πηρα απο την Μυτιληνη γιατι σπουδαζω εκει.

gismo.webp
 
Εγω δεν μπορω να καταλαβω και πολλα απο τη φωτο αυτη... Μπορει να εχει μαλωσει με τα αλλα που ητανε μαζι... μπορει να εχει και ακαρεα...

το δικο μου το ειχα βρει κυριολεκτικα στο πεζοδρομιο με κεφαλι αδειο απο φτερα μονο λοφιο ειχε μεινει. Ο κτηνιατρος ειπε ακαρεα μου εδωσε κατι αμπουλες και του εβαζα και μαζι με βιταμινες και καλη διατροφη εγινε κουκλα!

την ηλικα του την ξερεις;

αν εχει εμβολιαστει η οχι δεν μπορεις να το ξερεις αλλα εγω ξερω οτι οταν τα πουλια ειναι εισαγωγης μπαινουν στη χωρα με δαχτυλιδι εμβολιασμου. Αν αυτος γεννηθηκε εδω δεν ξερω αν εχουν γινει οι εμβολιασμοι. Αν ομως γινοτανε δεν βλεπω το λογο που δεν φορασε δαχτυλιδι οταν τους εκανε. εκτος και αν υπηρχε προβλημα και αναγκαστηκανε να το βγαλουνε...😕
 
το οτι δεν τρωει δεν ειναι φυσιολιγικο λογω αλλαγης περιβαλλοντος;
ετσι νομιζω.λαθος;αν του δωσω φαρμακο για ακαρεα θα ψωφισει αν δεν εχει;
 
το οτι δεν τρωει λογω αλλαγης περιβαλλοντος ειναι φυσιολογικο... εχε το νου σου αυριο το πρωι.. αν δεν κοιμηθηκε ακομη βαλτο καπου ησυχα να κοιμηθει θα ειναι κουρασμενο... Που εισαι στο Βολο τωρα. Αν θες σου προτεινω γιατρο... μην δωσεις τιποτα απο μονο σου...

αν εισαι Βολο εγω σε αυτον πηγαινω τωρα, ειναι καλος.. αυτον που λεει και ο d_mous(Δημητρης) στο τελευταιο ποστ.
παλι ξεχασα να βαλω λινκ... καλα που που υπαρχει και το edit... https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/
 
Φίλε καλώς ήρθες. Το ότι δεν έχει δαχτυλίδι σημαίνει ότι ο εκτροφέας δεν είναι οργανωμένος (γραμμένος σε σύλλογο). Το πιο πιθανό ο παπαγάλος να προέρχεται από ερασιτέχνη που πέτυχε ζευγάρι και μην έχοντας τι να τα κάνει τα πούλησε στο pet shop. Συνήθως αυτά τα πουλιά δεν είναι εμβολιασμένα αλλά ο μαγαζάτορας θα πει οτιδήποτε για να πουλήσει. Χωρίς αποδείξεις μην πιστεύεις κανένα. Το ότι δεν έχει εμβολιαστεί βέβαια δεν σημαίνει ότι είναι και άρρωστο και φυσικά είναι μηδαμινές οι πιθανότητες να κολλήσει κάτι σε σένα. Αν είχες και άλλα πουλιά θα υπήρχε πρόβλημα να τους μεταφέρει κάποια ασθένεια. Όσο για τα πούπουλα το πρόβλημα (όσο μπορώ να καταλάβω από τη φωτογραφία σου) δεν είναι εκτεταμένο και μπορεί να είναι και από καυγάδες με άλλα πουλιά. Πάντως καλό είναι ακόμη και προληπτικά να του δώσεις κάτι για τα παράσιτα (και επειδή είσαι άπειρος σε συνεννόηση με ένα κτηνίατρο).
 
εγω θα ελεγα να χαλαρωσεις και να μην κανεις τιποτα.

ηρεμισε και ασε και το πουλι να ηρεμισει και να προσαρμοστει!

και μετα με την υσηχια σου το παρατηρεις να δεις αν εχει κατι περιεργο στη συμπεριφορα του και οτι προσεξεις μας λες.
εδω ειμαστε δε χανομαστε.
και αμα εισαι βολο κανονισε με τον φοιβο να βρεθειτε και αμα το δει θα σου πει αν εχει κατι και χρειαζεται γιατρο.

οτι αλλο θες γραψε εδω και βλεπουμε. Αλλα προτα να προσρμοστει το πουλι αλλιως δεν μπορεις να δεις τη κανονικη του συμπεριφορα.
 
Back
Top