Ασθένειες Λειπουν φτερα στον "πισινο", ειναι φυσιολογικο;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης anatoly
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

anatoly

PB Member
Εγγραφή
18 Μαϊ 2008
Μηνύματα
1.341
Καλημερα!
Μολις σημερα προσεξα οτι η περιοχη στον πισινο ειναι "αδεια" κ κολανε κουτσουλιες! Το παπαγαλακι το εχω μολις 2 μερες, δεν ηθελα να το ενοχλω, ειναι αρκετα φοβισμενο ακομη, τρωει κανονικα, δεν καθεται φουσκομενο ή κατι αλλο, επειδη το εχω μονο 2 μερες δεν μπορω να ξερω τι ειναι φυσιολογικο στη συμπεριφορα του ή οχι, θελω να πω δεν κινειται πολυ, τρομαζει ευκολα, αλλα καθεται στις πατηθρες ή στην κουνια, οταν ακουει αλλα πουλια απο εξω ανταποκρινεται
Απο τη φωτο αν βλεπει κανεις κατι υποπτο...
Ευχαριστω
 

Συνημμένα

  • DSC02063.webp
    DSC02063.webp
    36,9 KB · Προβολές: 118
Aνατολη δε λειπουν μονο φτερα αλλα εχει και ιχνη διαροιας κολλημενα πανω στα φτερα του που το πιθανοτερο ειναι να μη λειπουν αλλα να ειναι κολλημενα μεταξυ τους απο τις υδαρες ακαθαρσιες. Τρωει κανονικα το πουλακι; Οι κουτσουλιες του πως ειναι σε σχεση με τα αλλα παπαγαλακια που εχεις;
 
Το πουλακι τρωει σπορους μονο, οι κουτσουλιες μου φαινονται πιο νερουλες σε σχεση με των αλλων, στο χρωμα ειναι σαν χακι με ασπρο, επειδη στο αρθρο για τη διαρροια λεει οτι κατω απο συνθηκες στρες τα πουλακια μπορει να ουρουν περισσοτερο, κ αυτο ειναι ακομη πολυ φοβισμενο, δεν ξερω, ειναι διαρροια; το πρωι που το προσεξα εσταζαν σταγονες😕
 
Ανατολη το πουλακι μαλλον ειναι αρρωστο. Τωρα τι ακριβως εχει μονο ενας ειδικος μπορει να σου το πει. Κρατησε το μεσα σε ζεστο χωρο, φροντισε την καθαριοτητα του λιγο παραπανω απ'οτι συνηθως και βρασε λιγο ρυζι και δωστου. Εχεις γιατρο να το δει;
 
Υπαρχει κτηνιατρος που ασχολειται με πτηνα, τον εχω επισκεφτει οταν ειχα τα μικρα προληπτικα, αλλα δεν ειχαν κατι, θελω να πω δεν αντιπετωπισε καποια ασθενεια για να ξερω σιγουρα αν μπορω να τον εμπιστευτω 100%, δεν ξερω στο πετ του ειπα οτι θα το εχω σε καραντινα 1 μηνα κ αν κατι δεν παει καλα θα το παω πισω κ μου ειπε ΟΚ, αλλα δεν ειναι μπλουζα να το αλλαξω, αρρωστο θα ειναι κ εδω κ εκει...
 
Εκτος απο το ρυζι, μπορω να δωσω κατι αλλο για τη διαρροια μεχρι να το παω στο γιατρο αυριο; καπου ειχα διαβασει για καρβουνο😕 μηπως ξερει κανεις;
 
Επικοινωνησα τηλ. με το γιατρο, θα το παω αυριο, μου ειπε να του δωσω amoxil στο νερο, ελπιζω να πανε ολα καλα☹ Εχω χασει 3 πουλια φετος...
 
Βρηκα το σχετικο με το καρβουνο ποστ κ το παραθετω για να μην δημιουργηθει παρανοηση σε καποιον που δεν ξερει οπως εγω! Δλδ δεν κανει το καρβουνο για ολες τις περιπτωσεις διαρροιας https://community.petbirds.gr/threads/grit-minerals-Όστρακα.6554/ ποστ 23
 
Το κάρβουνο δεν είναι φάρμακο, είναι ένα μέσον για να περιορίσουμε απλώς το σύμπτωμα. Το σύμπτωμα είναι η ίδια η διάρροια και μας δείχνει ότι υπάρχει κάποια ασθένεια που την προκαλεί και μάλιστα η ασθένεια αυτή βρίσκεται σε αρκετά προχωρημένο στάδιο. Θα πρέπει να θεραπευθεί η αιτία που την προκαλεί (ασθένεια), αυτός είναι ο σκοπός.

Αυτό που θα πρέπει να γίνει είναι να διαπιστωθεί με ακρίβεια ποια είναι η ασθένεια που προκαλεί τη διάρροια. Κάτι τέτοιο μπορεί να γίνει μόνο αν αναλάβει τη θεραπεία του πουλιού κάποιος ειδικευμένος γιατρός, ο οποίος πιθανόν να του κάνει εργαστηριακές - μικροβιολογικές εξετάσεις και καλλιέργειες για να του χορηγήσει στη συνέχεια ακριβώς την αγωγή που χρειάζεται. Η ασθένεια φαίνεται να έχει προχωρήσει αρκετά και χρειάζεται μεγάλη ακρίβεια για μειωθούν τα ποσοστά αποτυχίας της θεραπείας.
 
Καλημερα σε ολους
Μολις γυρισα απο τον γιατρο, εκρινε οτι οι κουτσουλιες δεν εμπνεουν ανησυχια, μου εδωσε βεβαια αντιβιωση(nifuramycin) για 3 ημερες κ την Δευτερα θα ξαναπαμε για να δει ξανα τις κουτσουλιες, μου ειπε οτι το πουλακι φαινεται μια χαρα απλα ειναι λιγο αδυνατο, του ζητησα να κανουμε εξετασεις κ μου ειπε να περιμενουμε κ τη Δευτερα θα δουμε τι θα κανουμε, αυτα!
Υ. Γ. Η αντιβιωση γραφει οτι ειναι για ταχυδρομικα περιστερια μονο...😱😕 τωρα το προσεξα
 
Aνατολή θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι: Το χρώμα του κλουβιού είναι χρυσό; Στην φωτογραφία φαινεται σαν να είναι σκουριασμένα τα κάγκελα. Αν όντως είναι έτσι νομίζω πως θα ήταν καλύτερα να το βγάλεις από αυτό το κλουβί και να το βάλεις σε ένα άλλο. Αν κάνω λάθος...:sorry
 
Ναι το κλουβι ειναι χρυσο, το εχω 3 χρονια, ειναι προσωρινη λυση για την περιοδο καραντινας, μετα αν ολα πανε καλα το πουλακι θα μετακομισει στην μεγαλη κλουβα μαζι με τα υπολοιπα
Εχει χασει τη γιαλαδα του δεν ειναι σκουριασμενο, αλλα καλα εκανες κ το ανεφερες, δεν χρειαζεται να ζητας συγγνωμη
 
Καλημερα!
Το πουλακι ειναι μια χαρα, οι κουτσουλιες ειναι φυσιολογικες κ η γυμνη περιοχη θα ξαναγεμισει σε κανα μηνα μου ειπε ο γιατρος
Αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι ειναι αδυνατο, δεν ξερω μπορει κ να χω συνηθισει να βλεπω τα αλλα που ειναι κ πιο μεγαλα αλλα κ λιγο "γομαρακια":D
Του βαζω bogena multi vit στο νερο, θα μπορουσα να κανω κατι επιπλεον; Λαχανικα φοβαμαι να του δωσω ακομη για να μην ξαναπαρουσιασει νερουλες κουτσουλιες
Συγγνωμη αν γινομαι κουραστικη, αλλα ανησυχω λιγο περισσοτερο οχι μονο για την υγεια του μικρου, αλλα κ για τα υπολοιπα μιας κ θα μετακομισει συντομα μαζι τους
Μηπως να του εδινα κανενα στικ?
Ευχαριστω:)
 
μου εδωσε βεβαια αντιβιωση(nifuramycin) για 3 ημερες κ την Δευτερα θα ξαναπαμε για να δει ξανα τις κουτσουλιες
Το πουλακι ειναι μια χαρα, οι κουτσουλιες ειναι φυσιολογικες κ η γυμνη περιοχη θα ξαναγεμισει σε κανα μηνα μου ειπε ο γιατρος
Ανατολή τα νέα στοιχεία που αναφέρεις τα διαπίστωσε ο γιατρός μετά τη δεύτερη επίσκεψή σου;
Αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι ειναι αδυνατο, δεν ξερω μπορει κ να χω συνηθισει να βλεπω τα αλλα που ειναι κ πιο μεγαλα αλλα κ λιγο "γομαρακια":D
Το σημαντικότερο είναι να έχεις μια αίσθηση σχετικά με το τι είναι φυσιολογικό βάρος για τα πουλιά σου και να συγκρίνεις με βάση αυτό και όχι με βάση το βάρος των υπολοίπων πουλιών σου. Εάν τα υπόλοιπα πουλιά σου είναι υπέρβαρα τότε το πρόβλημα βρίσκεται σε αυτά και όχι στο συγκεκριμένο πουλί. :)

Του βαζω bogena multi vit στο νερο, θα μπορουσα να κανω κατι επιπλεον; Λαχανικα φοβαμαι να του δωσω ακομη για να μην ξαναπαρουσιασει νερουλες κουτσουλιες
Η γνώμη μου είναι να μη του δώσεις ακόμη. Όταν είσαι σίγουρη ότι το πρόβλημα έχει περάσει πια, μπορείς σταδιακά να ξεκινήσεις να του δίνεις και λαχανικά
Συγγνωμη αν γινομαι κουραστικη, αλλα ανησυχω λιγο περισσοτερο οχι μονο για την υγεια του μικρου, αλλα κ για τα υπολοιπα μιας κ θα μετακομισει συντομα μαζι τους
Αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος μην το ρισκάρεις. Είναι καλύτερα να περιμένεις αρκετά πριν το βάλεις μαζί με τα αλλά.
Μηπως να του εδινα κανενα στικ?
Σχετικά με τα στικ και άλλα παρόμοια, επιτρέψτε μου την έκφραση, "σαβουροφάγια" ρίξε μια ματιά στο Ο Διαβήτης στα πουλιά
 
Ανατολή τα νέα στοιχεία που αναφέρεις τα διαπίστωσε ο γιατρός μετά τη δεύτερη επίσκεψή σου;


Το σημαντικότερο είναι να έχεις μια αίσθηση σχετικά με το τι είναι φυσιολογικό βάρος για τα πουλιά σου και να συγκρίνεις με βάση αυτό και όχι με βάση το βάρος των υπολοίπων πουλιών σου. Εάν τα υπόλοιπα πουλιά σου είναι υπέρβαρα τότε το πρόβλημα βρίσκεται σε αυτά και όχι στο συγκεκριμένο πουλί. :)



Η γνώμη μου είναι να μη του δώσεις ακόμη. Όταν είσαι σίγουρη ότι το πρόβλημα έχει περάσει πια, μπορείς σταδιακά να ξεκινήσεις να του δίνεις και λαχανικά

Αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος μην το ρισκάρεις. Είναι καλύτερα να περιμένεις αρκετά πριν το βάλεις μαζί με τα αλλά.

Σχετικά με τα στικ και άλλα παρόμοια, επιτρέψτε μου την έκφραση, "σαβουροφάγια" ρίξε μια ματιά στο Ο Διαβήτης στα πουλιά

Ναι, τη Δευτερα το ξαναπηγα κ μου ειπε οτι ειναι μια χαρα

Εχεις δικιο, δεν ξερω αν ειναι υπερβαρα ή καλοταισμενα, εγω τους δινω μονο σπορους κ λαχανικα κ κινουνται συνεχως, αλλα το οτι ειναι αδυνατο μου το ειπε κ ο γιατρος, βεβαια δεν πρεπει να ειναι πανω απο 3 μηνων αν παιζει καποιο ρολο

Στικ εχω παψει να δινω απο τοτε που εγινα μελος εδω κ ενημερωθηκα, απλα σκεφτηκα τι αλλο εκτος απο βιταμινες να του δωσω για να παρει τα πανω του
Ευχαριστω για το χρονο κ τις συμβουλες σου:)
 
Ανατολη κι εγω ειμαι της αποψης οτι καλυτερα να μεινει ως το τελος της θεραπειας του και για αλλες 20-30 ημερες (αν οχι και λιγο παραπανω) καπου μεσα στο σπιτι και μονο του, για να παρει τα πανω του αφενος και για σιγουρευετεις πως εχει θεραπευτει τελειως. Και συμφωνω με το Σταυρο πως για ενα διαστημα καλυτερα μονο ενα καλο μιγμα σπορων και ενα συμπληρωμα διατροφης. :)
 
Ο μικρος σημερα, δεν φαινεται να ειναι καλυτερα; Τον εβγαλα λιγο στον ηλιο, οταν εχει ηλιο εξω ειναι πιο ζεστα εξω απο οτι μεσα
 

Συνημμένα

  • DSC02079.webp
    DSC02079.webp
    63,9 KB · Προβολές: 59
  • DSC02077.webp
    DSC02077.webp
    31,8 KB · Προβολές: 73
Φαινεται αρκετα καλυτερα Ανατολη! Μπραβο σας, με το καλο να αναρρωσει τελειως!
 
Οντως ειναι φαινεται καλυτερα και μπραβο! Εχω μια παρατηρησουλα! Εκει που ειναι η ασπρη πορτουλα εχει ενα καγκελο κομενο! Προσεχε μην τραυματιστει εκει κι εχεις αλλα! Στο λεω εντελως φιλικα αυτο! 🙄
 
Όντως το πουλάκι είναι πολύ καλύτερα... Καμμία σχέση με τις πρώτες φωτογραφίες. Περαστικούλια :)
 
Back
Top