Φροντίδα Λετε να μη με παει ο παπαγαλος μου;

michaella

PB New Member
Εγγραφή
25 Μαρ 2009
Μηνύματα
9
Πόλη
Αθήνα
Ειλικρινά σας μιλάω η μεγαλύτερη χυλόπιτα της ζωής μου.
Με το που τον πλησιάζω γίνεται μπουχός. Μου γυρνάει την πλάτη κ φεύγει. Κ όταν είναι πάνω στο σταντ ή στο μπολακι του αρχίζει τα ακροβατικά αλά Τσακι Τσαν για να με αποφύγει. Όταν δε το πάρω στα χέρια μου ή ξεχαστώ λίγο κ αφήσω το δάχτυλο μου πολύ κοντά του με την ελπίδα μπας κ ανεβεί με ρίχνει κάτι δαγκώματα...άλλο πράμα! Μουδιάζω ολόκληρη αλλά δεν το παίρνω ούτε φωνάζω. (έτσι πρέπει να κάνουμε διάβασα σε κάποιο θέμα εδώ)
Τι "κάλο μου" τι "χρυσό μου" τι τραγουδάκια του λέω... Τίποτα αυτό!
Το μόνο που με παρηγορεί είναι ότι είναι πολύ νωρίς ακόμα (τον έχω μόνο 2 μέρες.)
Αλλα σοβαρά τώρα...υπάρχει περίπτωση ο παπαγάλος που θα πάρουμε να μην μας συμπαθήσει ποτέ?
Συγνώμη για το μεγάλο topic αλλά είμαι καταρακωμενη...🙁
 
Κατ 'αρχήν δεν χρειάζεται πανικός.. Πες λίγα λόγια για το πουλάκι, από που το πήρες, εκτροφέα ή κατάστημα; Γνωρίζεις την ηλικία του; Το δαχτυλίδι αν έχει τί αριθμό γράφει; Είναι λίγες δυο μέρες.. Πρέπει να δείξεις υπομονή και αγάπη.. Από όπου το πήρες είδες πριν αν ήταν φιλικό με κάποιον άλλον και αν ανέβαινε στο χέρι; Γνωρίζεις αν είναι ταισμένο στο χέρι; Η τιμή του ποιά είναι για να καταλάβουμε περίπου; Απάντησε σε αυτές τις ερωτήσεις για να καταλάβουμε κι εμείς τί παίζει.. Αλλά μη σε πιάνει πανικός προς Θεού!
 
Το πηρα απο pet shop, ειναι περιπου 4 μηνων, μου ειπαν οτι ειναι ταισμενο στο χερι, το τρελο ειναι οτι στο pet shop οταν τον πρωτοειδα μου το εδωσαν στο χερι μου κ οση ωρα το ειχα δεν με δαγκωσε καθολου κ γενικα ηταν παρα πολυ φιλικο, κοστιζε370e τον αριθμο δεν μπορω να τον δω γιατι δαγκωνει κ δεν καθεται να τον πιασω παρα μονο στην αναγκη αν χρειαστει θα το πιασω με γαντια αλλα δεν θελω να τον τρομαζω με δαυτα. Ξερω οτι ειναι πολυ λιγες οι μερες αλλα στεναχωριεμαι πολυ που δεν με αφηνει ουτε να το πλησιασω. Οταν λεω οτι δαγκωνειδεν εννοω οτι απλα τσιμπαει... Δαγκωνει κραταει το δαχτυλο κ κοβει κομματι, χωρις υπερβολες προσπαθησα να τον πιασω 7 φορες κ εχω στα δαχτυλα μου 5 τραυμαπλαστ)
 
Κατάλαβα.. Το πήρες από το pet στην Α8ηνάς μήπως; Είναι λίγες ημέρες που το έχεις πάντως.. Το κλουβί του και οι πατήθρες σε τί ύψος είναι; Αν είναι στο ύψος των ματιών σου ή πιο πάνω, κατέβασέ τες! Προσπαθεί να πάρει το πάνω χέρι και το ότι είναι πιο ψηλά το ανεβάζεις στην ιεραρχία! Μήπως όταν είσαι κοντά στο κλουβί του δαγκώνει; Αν ναι, προσπαθεί να προστατεύσει τον χώρο του. Ακόμη προσπάθησε να το δελεάσεις με κάτι που του αρέσει πολυ! Είναι κλασσικό κόλπο για να κερδίσεις την εμπιστοσύνη του 😉
 
Ναι απο Αθηνα το πηρα.
Το σταντ ειναι λιγο χαμηλοτερα απο το υψος των ματιων μου.
Δεν του εχω κλουβι. Του φτιαξαμε ενα σταντ με σκαλιτσες, παιχνιδια κρεμαστα κ ενα μερος σαν "σπιτακι" να το πω για να μπαινοβγαινει μιας κ παρατηρησα οτι του αρεσε να κουρνιαζει πισω απο τα μαξιλαρια του καναπε. Το κλουβι δηλαδη ειναι απαραιτητο;
Αυτο που λες να το δελεασω με κατι που του αρεσει το σκεφτηκα κ εγω αλλα δεν ειναι εφικτο! Ή θα απομακρυνθει απο οτι του προσφερω ή θα με δαγκωσει. Το πρωι κακοποιουσε μια μπανανα που του προσφερα, την πατουσε, ανεβοκατεβαινε πανω της, την δαγκωνε αλλα οχι για να την φαει... Προσπαθουσε να δαγκωσει εμενα αλλα δεν εβρισκε στοχο.
 
Εγώ λέω να του πάρεις ένα άνετο κλουβάκι που να έχει χώρο με πολλά παιχνίδια και να νιώθει και ασφάλεια.. Μπορεί να αντιδρά έτσι γιατί αφενώς δεν σε ξέρει, αφετέρου είναι νευρικό και νιώθει ότι δεν έχει καταφύγιο. Κλουβί επιγόντως! Νομίζω ότι λόγω ανασφάλειας έχει γίνει τόσο νευρικό, συν όλα τα άλλα.. Τώρα βέβαια, ας πει την γνώμη του και κάποιος πιο έμπειρος, αλλά εγώ αυτά αντιλαμβάνομαι από όσα γνωρίζω..
 
Συμφωνώ με την Έφη και απλά θα συμπληρώσω ότι δεν έχει να συνηθίσει μόνο εσένα! Μην ξεχνάς ότι ξαφνικά βρέθηκε σ' έναν χώρο που δεν γνωρίζει! Σαφέστατα είναι το πρώτο που πρέπει να δεχτεί (ότι εδώ θα ζει πλέον), να συνηθίσει τα αντικείμενα που υπάρχουν γύρω του και μέχρι τώρα δεν τα είχε ξαναδεί, έναν νέο άνθρωπο που θα τον φροντίζει και όλα όσα συνεπάγεται η αλλαγή στη ζωή του. Του πέσανε μαζεμένα... Δώστου χρόνο και χώρο! Και οπωσδήποτε κλουβί για να οριοθετήσει το "σπίτι" του. Έχε υπομονή μαζί του και κυρίως ΜΗΝ τον πιέζεις για κάτι που θέλεις ΕΣΥ! Όλα θα γίνουν με τον καιρό τους!
 
παρτου ενα κλουβι και σε λιγο καιρο ολα θα διορθωθουν.. Ετσι το πουλι νιωθει εκτεθειμενο ημαρτον
 
Μου ειπαν στο pet shop οτι αν του παρω κλουβι θα αγριεψει. Κ επεμεναν κιολας σε αυτο.
Κ για αυτο δεν πηρα οχι για κανενα αλλο λογο.Αν το ηξερα απο την αρχη 50 θα του ειχα παρει σε διαφορετικα χρωματα να αλλαζει.
Οταν δεν εχεις ιδεα οτι σου λενε οι "ειδικοι" το πιστευεις.
 
Μου ειπαν στο pet shop οτι αν του παρω κλουβι θα αγριεψει. Κ επεμεναν κιολας σε αυτο.
Κ για αυτο δεν πηρα οχι για κανενα αλλο λογο.Αν το ηξερα απο την αρχη 50 θα του ειχα παρει σε διαφορετικα χρωματα να αλλαζει.
Οταν δεν εχεις ιδεα οτι σου λενε οι "ειδικοι" το πιστευεις.
όλα τα είδη,έχουν ανάγκη απο δικό τους προσωπικό χώρο, πόσο μάλλον όταν είναι καινούρια σε ενα περιβάλλον,υπάρχουν νέα άτομα στο χώρο, κι αυτά, δεν έχουν που να σταθούν...
Λογικό βρίσκω να πανικοβάλλεται, προσπαθεί να προστατέψει το σταντκαι να το συνηθίσει κιόλας, σα σπίτι του...
Εγω,θα το έβαζα σε ένα κλουβί άνετοκαι στην αρχή θα τάιζα έξω απο τα κάγγελα, να μη γίνει και συνήθεια το δάγκωμακαι να μπορώ κι εγώ να προστατέψω τα δάχτυλά μου...
κάτσε δίπλα στο κλουβί, μίλησέ του, δώστου χρόνο να σε συνηθίσει, μπορεί να είναι μεγαλύτερο απο όσο σου έχουν πεί, μπορεί να μην είναι καν ήμερο, μια και δεν φοράει δαχτυλίδι που να αποδεικνύει οτι είναι εκτροφής...
Πάντως να ξέρεις όταν σε εμπιστευτεί, δεν θα έχεις καλύτερο φίλο για πολλά χρόνια, απλά,τώρα, θέλετε χρόνο κι οι δυό σας...
Καλή δουλειά... Ευτυχώς δεν είσαι μόνη σου,έχεις όλους εμάς, να σου λέμε τις εμπειρίες μας, να μαθαίνεις κι εσύ. 🙂, να μαθαίνουμε κι εμείς απο εσένα!
 
Μιχαέλλα και θα σε συνηθίσει και θα σε αγαπήσει, κάθε ώρα που περνά συνηθίζει εσένα, τη φωνή σου, το τραγούδι σου, κινήσεις κλπ. Απαραίτητη, όπως στη φύση, η φωλίτσα - κλουβί του, θα αναπαύεται σε μια κούρνια ψηλή το βράδυ, σκεπασμένο κλουβί για να νοιώθει ασφάλεια, εξασφάλιζέ του αρκετές ώρες ήσυχου ύπνου, τραγούδησέ του λίγο το πρωί πριν το ξεσκεπάσεις και θα δεις που θα σου απαντήσει, μόλις καταλάβει ότι απευθύνεσαι σ'αυτό! Θα έχει μέσα στο κλουβί τροφούλα κατάλληλη & το νερό για τις ανάγκες του, (και 1-2 παιχνιδάκια στην αρχή), που θα πλένονται συνέχεια! Και λέγε μας τις εξελίξεις από τη συγκατοίκηση!
 
όλα τα είδη,έχουν ανάγκη απο δικό τους προσωπικό χώρο, πόσο μάλλον όταν είναι καινούρια σε ενα περιβάλλον,υπάρχουν νέα άτομα στο χώρο, κι αυτά, δεν έχουν που να σταθούν...
Λογικό βρίσκω να πανικοβάλλεται, προσπαθεί να προστατέψει το σταντκαι να το συνηθίσει κιόλας, σα σπίτι του...
Εγω,θα το έβαζα σε ένα κλουβί άνετοκαι στην αρχή θα τάιζα έξω απο τα κάγγελα, να μη γίνει και συνήθεια το δάγκωμακαι να μπορώ κι εγώ να προστατέψω τα δάχτυλά μου...
κάτσε δίπλα στο κλουβί, μίλησέ του, δώστου χρόνο να σε συνηθίσει, μπορεί να είναι μεγαλύτερο απο όσο σου έχουν πεί, μπορεί να μην είναι καν ήμερο, μια και δεν φοράει δαχτυλίδι που να αποδεικνύει οτι είναι εκτροφής...
Πάντως να ξέρεις όταν σε εμπιστευτεί, δεν θα έχεις καλύτερο φίλο για πολλά χρόνια, απλά,τώρα, θέλετε χρόνο κι οι δυό σας...
Καλή δουλειά... Ευτυχώς δεν είσαι μόνη σου,έχεις όλους εμάς, να σου λέμε τις εμπειρίες μας, να μαθαίνεις κι εσύ. 🙂, να μαθαίνουμε κι εμείς απο εσένα!






Κι εγω θα συμφωνησω με οσα σου ειπαν τα παιδια! Αλλα ειδικα αυτο που ειπε η Σοφια για το οτι μπορει να μην ειναι καν ημερο, δυστυχως αυτα τα πετ εχουν πολλη ασχημη φημη και ειναι αληθεια! Εχω δει με τα ματια μου αγρια πουλια, που τους εχουν ψαλιδισει τα φτερα με μοναδικο σκοπο να στο πουλησουν ακριβοτερα για ημερο! Κανε υπομονη, να του φερεσαι γλυκα οτι κι αν κανει, οπωσδηποτε κλουβι και ξεχασε τελειως οτι συμβουλες σου εδωσαν απο κει και ξεκινα την μελετη στο φορουμ! Κι οτι αποριες εχεις μην διστασεις...
Καλη επιτυχια...
 
Ημέρα 4η κ όλα βελτιώνονται ευτυχώς! Δεν με αποφεύγει πλέον, ανεβαίνει στο δάχτυλο μου μετά από λίγες προσπάθειες βέβαια,έκοψε το πολύ δάγκωμα κ πλέον μπορώ να καταλάβω ποτέ ετοιμάζεται να δαγκώσει οπότε τον απασχολώ(Εντάξει υπάρχουν κ οι ξοφαλτσες αλλά προσπαθώ να μην φαίνεται ότι πονάω).
Σε κάποιες φάσεις που ήμουν στην κουζίνα κ δεν με έβλεπε έβγαλε μια διαφορετική φωνούλα απ'οτι συνήθως κ συνέχισε να φωνάζει έτσι για κανα λεπτό μέχρι που του μίλησα κ πήγα σε αυτόν κ τότε ηρέμησε.
Θεωρώ λοιπόν ότι είμαστε σε καλό δρόμο κ αυτό το οφείλω σε εσάς γιατί με ηρεμήσατε κ μου εξηγήσατε σαν γνώστες αυτών των θεμάτων ότι θέλει πολύ πολύ πολύ υπομονή.
Υ. Γ. Επειδή δεν το εξήγησα σωστά μάλλον δαχτυλίδι φοράει άλλα δεν μπορούσαμε να τον πλησιάσουμε για να δούμε τι γράφει γιατί τρόμαζε υπερβολικά. Σε λίγες μέρες που θα έχουμε κάνει κ άλλα βήματα ευελπιστώ να μου "επιτρέψει" να το δω χωρις να παθει καρδιακη προσβολη.
 
Συμφωνώ με όσα σου είπαν οι υπόλοιποι. Ακόμα είναι νωρίς για να δεις προοδευτικά βήματα. Βρέθηκε σε ένα νέο περιβάλλον και δεν ξέρει τίποτα και κανέναν, προσπαθεί να προστατευθεί γι' αυτό δαγκώνει και δεν σ' αφήνει να τον πλησιάσεις.

Το κλουβί είναι απαραίτητο αξεσουαρ, ναι. Αφενός για να έχει το πουλί τον χώρο του και να είναι άνετα και αφετέρου για να είσαι κι εσύ ήσυχη όταν λείπεις απ' το σπίτι. 😉 Το σταντ είναι καλό για όταν τον βγάζεις έξω απ' το κλουβί και όχι για μόνιμη χρήση... αφήνουμε το κλουβί και πιάνουμε το σταντ δηλαδή.

Προσπάθησε τώρα στην αρχή να μην κάνεις και πολλά πολλά εως ότου σε συνηθίσει, για να μην τον τρομάζεις κι έχεις και τις ανάλογες επιπτώσεις (δαγκωματιές). Όλα θα γίνουν σιγά σιγά και στην ώρα τους, δεν υπάρχει λόγος για άγχη και για βιαστικά πράγματα. :) Όσο κάνεις αυτά τα πράγματα μόνο τα επιθυμητά αποτελέσματα δεν θα' χεις. 😉
 
Μην τρελενεσαι. εχω εναν αφρικανικο. τις πρωτες δυο μερες εβλεπα στο φορουμ ατομα να λενε πως ο παπαγαλος τους τους αφηνει να τον χαιδευουν στο κεφαλι και με επιανε καταθλιψη. Ο δικος μου δε με ηθελε ουτε ζωγραφιστο μετα ομως απο την πρωτη βδομαδα αρχισε να γυριζει μονος του το κεφαλι για χαδια. τωρα ειμαι ο αγαπημενος του
 
Back
Top