Γενικά Λευκο μαλiνουα RAL 751 FOI 07, ειναι αρσενικο ή θηλυκό;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Aiwa
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Aiwa

PB New Member
Εγγραφή
13 Ιουν 2009
Μηνύματα
41
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα και απο εμενα, εχω ενα μαλiνουα λευκοκαι το εχω περιπου 3-4 εβδομαδες. Το αγορασα απο γνωστη αλυσιδα petshop και μου το πουλησαν για αρσενικο. Το πουλακι μεχρι σημερα δεν εχει κελαιδισει ακομα παρα ενα τσιρ τσιρ αρκετες φορες το πρωι και κατα διαστηματα το μεσημερι στο δαχτυλιδι του γραφει RAL 751 FOI 07 και τον αριθμο 50 . Επισης το δαχτυλιδι του ειναι χρωματος μαυρο αραγε ειναι οντως αρσενικο;(απο τον οδηγο αναγνωρισης το μεσαιο του δαχτυλο ειναι πιο μακρυ απο τα υπολοιπα) Παρακαλω τους ειδικους να μου δωσουν τα φωτα τους καθως νεος στον χωρο.
Ευχαριστω και καλος σας βρηκα στην ωραια σας παρεα
 
Το πουλακι σου γεννηθηκε το 2007. Το RAL 751 ειναι ο κωδικος εκτροφεα και το 50 ειναι ο αυξων αριθμος του πουλιου.

Πως εισαι σιγουρος οτι ειναι malinois?
 
Τα δακτυλίδια περνιούνται στα πόδια των πουλιών σε
ηλικία μερικών ημερών. Δεν είναι δυνατός τότε, ο διαχωρισμός τους
σε αρσενικά και θηλυκά. Ετσι επάνω στο δακτυλίδι δεν υπάρχει
κάποιο χαρακτηριστικό για το φύλλο του πουλιού.
Τώρα πλέον όμως αφού είναι ήδη 2ετών, εύκολα(κάποιος που έχει
κάποια, έστω μικρή εμπειρία) θα μπορεί να διακρήνει το φύλλο του φυσόντας στην αμάρα.
 
Αυτος που το αγορασα μου ειπε οτι ειναι malinois Τωρα εγω θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποια περιοδο που μπορει το πουλι να μην κελαιδαει; Αυριο μπορω να ανεβασω και μερικες φωτο για την αναγνωριση του
 
Ερώτηση του άσχετου,υπάρχει λευκό μαλινουα;

Υπάρχουν. Υπολείπονται αρκετά στην φωνή απο τα κίτρινου χρώματος
και έχουν μάλλον μειωθεί σε αριθμούς, γι' αυτό τον λόγο.
 
Τωρα εγω θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποια περιοδο που μπορει το πουλι να μην κελαιδαει;

Ένα πουλί μπορεί να μην κελαηδάει για πολλούς λόγους. Μπορεί να μην κελαηδάει γιατί μπορεί να έχει κάποια ασθένεια, να έχει μπει σε πτερόρροια, να είναι παχύσαρκο, λόγω ζέστης κ. Α.

RAL 751 FOI 07 και τον αριθμο 50

Και η προέλευσή του είναι από Ιταλία, τα υπόλοιπα στα είπε, πολύ σωστά, ο Φώτης. :)
 
Σας ευχαριστω πολυ ολους για τις απαντησεις σας στα ερωτηματα μου
 
Back
Top