Φάρμακα Ληγμένα φάρμακα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Georgina
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Georgina

PB Supporter
Εγγραφή
11 Σεπ 2006
Μηνύματα
6.134
Πόλη
Αθήνα
Προ ημερων χρειαστηκα να παρω απο πετ σοπ ενα φαρμακο- σκευασμα για ενα καναρινι μου. Διαπιστωσα ομως μετα λυπης μου, οτι το φαρμακο ειχε ληξει απο τον Νοεμβριο του 2006😱. 6 μηνες ληγμενο φαρμακο στο μαγαζι... 😡. Ουδεν σχολιο, απλα να επιστησω την προσοχη σε ολους τους ενδιαφερομενους να ελεγχουν σχολαστικα πριν την αγορα την ημερομηνια ληξεως των σκευασματων και οσους διατηρουν φαρμακειο για προληπτικους λογους, να προσεχουν ανανεωνοντας τα σκευασματα πριν την ληξη τους, ειδαλως ποιος ο λογος την υπαρξης τους.
 
Δυστυχως Τζωρτζίνα ειναι πολυ συχνό το φαινομενο να πουλιούνται ληγμένα φάρμακα, αλλα και συσκευασμέμες τροφές, στικάκια κτλ. Θέλει προσοχή από μας τους καταναλωτές, οταν παμε να αγοράσουμε οτιδήποτε για τα καναρινάκια από τα καταστηματα, μια και οι μαγαζάτορες δεν το κανουν και ισως να μην τους ενδιαφέρει και☹ πολύ
 
Το φενομενο με τα λυγμενα φαρμακα ειναι πολυ σιχνο, γιατι ο μαγαζατωρας που τα πουλεει θελει μονο να βγαλει λεφτα τα οποια θα του ερθουν απο εμας! Γιαυτο εμεις που παμε να παρουμε ενα φαρμακακι πρεπει να το ελενχουμε πολυ σχολαστικα ιδιετερα αμα βλεπουμε τον ημερομηνια ληξεως κολημενη με την μηχανη που βαζουν της τιμες! Τωρα γιαυτους που εχουν ενα φαρμακειο σαν προληπτικο πρεπει να προσεχουν πολυ ποιο πολυ γιατι ολλα τα φαρμακα δεν εχουν την ιδια ημερομηνια ληξεως:εγω πχ που εχω ενα τετοιο φαρμακειο κραταω σε ενα χαρτι μεσα στο φαρμακειο ποτε ληγει το καθε φαρμακο το οποιο το εχω κολυσει στην πορτα του φαρμακειου
 
Και βέβαια πρέπει να ελέγχουμε τα προϊόντα που αγοράζουμε είτε από pet shop είτε από οποιοδήποτε κατάστημα, αλλά τι γίνεται στην περίπτωση που κάποιος παραγγέλνει κάποια πράγματα για να τα παραλάβει ταχυδρομικώς και επειδή γνωρίζει τι θα ακολουθήσει, κάνει την επισήμανση: «μη μου στείλεις ληγμένα» και παρόλα αυτά «την πατάει»;

Προσωπικά μέχρι να βρω αξιόπιστους προμηθευτές μου συνέβαινε το εξής: Σε μια παραγγελία διαφόρων προϊόντων, υπήρχε κάθε φορά και ένα προϊόν ληγμένο (παρά την προειδοποίηση) του οποίου η αξία ήταν μικρότερη από τα ταχυδρομικά τέλη. Η κουτοπόνηρη τακτική είναι προφανής: Σιγά να μην το γυρίσει πίσω όταν πρόκειται να του κοστίσει ακριβότερα από το να το πετάξει.

πρεπει να το ελενχουμε πολυ σχολαστικα ιδιετερα αμα βλεπουμε τον ημερομηνια ληξεως κολημενη με την μηχανη
Αυτό είναι γεγονός. Όταν βλέπετε την ημερομηνία λήξεως να αναγράφεται σε αυτοκόλλητο, ξεκολλήστε το και πιθανόν να ανακαλύψετε ότι αγοράσατε προϊόν αντίκα.
 
Nα σου πω εγω τι κανεις! Το στελνεις πισω με κουριερ, χρεωση δικη του και σαββατο που ειναι και επιβαρυμενο!
 
Δυστυχώς αγαπητοί φίλοι, ζούμε στην χώρα που ευνοείται η ύπαρξη απατεώνων οι οποίοι καλύπτονται πίσω από την νομιμοφάνεια ή από την ανυπαρξία νομοθετικού πλαισίου και αισχροκερδούν εις βάρος μας!

Σε άλλες ευρωπαικές κοινωνίες δεν συμβαίνουν αυτά τα περιστατικά σε καμία περίπτωση, γιατί οι πολίτες είναι ιδιαίτερα ευαισθητοποιημένοι όσον αφορά τα ζώα αλλά και ο πέλεκυς του νόμου είναι ιδιαίτερα κοφτερός.

Ας μην ξεχνάμε βέβαια ότι σε αυτές τις κοινωνίες οι αρμόδιοι έχουν λύσει τα προβλήματα των ανθρώπων, συνεπώς ασχολούνται και με τα ζώα, στην δική μας; δεν έχουν ούτε κατά διάνοια λυθεί τα προβλήματα των ανθρώπων, με τα ζώα θα ασχοληθούν;

Για αυτό λοιπόν τα μάτια μας 44 και όχι απλά 14.
 
Back
Top