Διατροφή Ληγμένη τροφή ο λόγος που δεν έπαιρνε τα πάνω του το καναρίνι μου

Ελένη Σαμ

PB New Member
Εγγραφή
10 Σεπ 2023
Μηνύματα
73
Μέσα από το σάιτ κατάφερα να καταλάβω γιατί το πουλάκι μου τελευταία δεν έπαιρνε τα πάνω του..χίλια ευχαριστώ!!
Η τροφή συσκευασμένη μαρκας ληγμένη και ταγκισμενη μόλις πριν 3 εβδομάδες την είχα ανοίξει( την είχα στο ντουλάπι αγορασμενη τον Ιούνιο) δεν το πήρα είδηση απλά μέσω του φόρουμ διάβασα ότι υπάρχει περίπτωση το καναρίνι να τρώει πολύ Γκριτ και να υποσιτίζεται ( έτρωγε και το δικό μου μετά από κάθε σπόρο πολύ Γκριτ ) ,έδειχνε σαν να πονάει η κοιλιά του και ζούσε ουσιαστικά με το αυγό που του έβαζα για την πτεροροια... Σε κάθε άρθρο που διάβαζα εδώ διαπίστωνα ότι κάτι παρόμοιο συμβαίνει και στο δικό μου πουλάκι με βάση τα συμπτώματα ... Η πτεροροια του άργησε να φτιάξει ..ταλαιπωρήθηκε το καημένο χωρίς να το πάρω είδηση( νόμιζα ότι του δίνω το καλύτερο) ☹️... Πήρα από το σάιτ εδω μια Μανιτόμπα και βλέπω καλή αποδοχή πλέον ( αφού πέρασε το σοκ να δεχτεί ότι δεν έχει μέσα τα πράσινα ,κόκκινα ,κίτρινα μπισκότα της άλλης τροφής που έτρωγε με μανία και τα μπαλάκια της Μανιτόμπα δεν μπορεί να τα σπάσει να τα φάει ) κατάφερε να πάρει τα πάνω του 😊😊... Αν δεν ήταν το φόρουμ ακόμη θα έδινα την ληγμένη μέχρι να τελειώσει το σακουλάκι και το πουλάκι θα υποσιτίζονται 🥴...γράφω αυτό το άρθρο για να κοιτάξετε και εσείς την ημερομηνία λήξης ειδικά μετά το καλοκαίρι που πέρασε και είχε ζέστη και να ευχαριστήσω το φόρουμ για τις συμβουλές στους αρχάριους !!!
[automerge]1697562617[/automerge]
Να προσθέσω κάτι ... Η ζευγαρωστρα δεν ήταν με ταιστρες εξωτερικές με το καπάκι με το ελατήριο αλλά εσωτερικές μεγάλες ..είναι κατάλληλες για καναρίνι;; έμαθε να τρώει έτσι και δεν του αρέσουν οι κλειστές .. πειράζει που τρώει σε τόσο βαθιές και μεγάλες ταιστρες ;;
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Ελένη Σαμ οι ληγμένες τροφές δεν είναι απαραίτητα χαλασμένες. Απλά έχουν μια ημερομηνία ασφαλείας πρίν την οποία η τροφή σίγουρα δεν έχει αλλοίωση. Εμείς ας πούμε έχουμε πολλές τροφές που ενώ έχουν λήξει είναι κατάλληλες προς βρώση από λίγες μέρες έως και 1-2 μήνες μετά. Από εκεί και πέρα παίζει ρόλο και η θέση αποθήκευσης. Ένα τρόφιμο που δεν έχει περάσει η ημερομηνία λήξης είναι χαλασμένο αν τοποθετηθεί κοντά σε πηγή θερμότητας ή το βλέπει ο ήλιος. Άρα πρέπει να τα λαμβάνουμε όλα υπόψη. Η τροφή που αναφέρθηκες ποια ήταν, πότε έληξε και πότε την προμηθευτηκες; Την αγόρασες συσκευασμένη με ημερομηνία λήξης κοντά στην ημερομηνία αγοράς; Επίσης καλό είναι να παίρνεις τροφή ανάλογα με το πόσα καναρινάκια έχεις. Ένα καναρίνι ας πούμε καταναλώνει έως και 30% του σωματικού του βάρους. Αν είναι ας πούμε 22 γραμμάρια μπορεί να καταναλώσει έως και 6,6 γραμμάρια. Άρα ένα κιλό θα σε βγάλει περίπου 5 μήνες. Αν λάβεις υπόψη σου ότι τις μέρες που θα βάλεις αυγοτροφή η κατανάλωση σπόρων θα είναι πολύ μικρότερη τις μέρες αυτές βάλε 6 μήνες να είσαι μέσα. Άρα αγοράζεις τροφή με ημερομηνία λήξης όχι κάτω από 6 μήνες από ημερομηνία παραλαβής. Μια επικοινωνία με το κατάστημα για την λήξη του προϊόντος είναι η καλύτερη κίνηση. Τώρα σχετικά με τις ταΐστρες πρέπει να δούμε ποιες είχε πάνω το κλουβί. Αν το κλουβί είναι για καναρίνι και όχι για παπαγάλους δεν νομίζω να έχουν εσωτερική ταΐστρα μεγάλη για άλλο πουλί. Αν και η μεγάλη ταΐστρα δεν έχει θέμα όσο η μικρή κατά την άποψή μου γιατί έχω διαβάσει περιπτώσεις που καναρινάκια πέθαναν επειδή σφήνωσε το κεφάλι τους. Μια φωτογραφία καθαρή θα βοήθαγε. Αν όμως βλέπεις το πουλί να τρώει χωρίς πρόβλημα τότε είσαι εντάξει. Μόνο να κοιτάξεις αν είναι από ποιοτικά υλικά και δεν υπάρχει κάνα κομματάκι πλαστικό που να εξέχει και τραυματίσει τα ποδαράκια του. Αυτά.
 
Τελευταία επεξεργασία:
οι ληγμένες τροφές δεν είναι απαραίτητα χαλασμένες. Απλά έχουν μια ημερομηνία ασφαλείας πρίν την οποία η τροφή σίγουρα δεν έχει αλλοίωση. Εμείς ας πούμε έχουμε πολλές τροφές που ενώ έχουν λήξει είναι κατάλληλες προς βρώση από λίγες μέρες έως και 1-2 μήνες μετά
Έτσι είναι. Κάποιες χώρες μάλιστα χρησιμοποιούν το Best Before Date (the date of minimum durability) ως ένδειξη, εκτός φυσικά από τις τροφές όπως το γάλα το γιαούρτι κλπ. που χαλάνε πραγματικά (αλλοιώνονται) μετά από κάποιες μέρες, στα οποία χρησιμοποιούν το Expiry Date.

Το σημαντικότερο όμως είναι οι συνθήκες φύλαξης στους χώρους αποθήκευσης. Αν η θερμοκρασία πέφτει κάτω από 15 ή ανεβαίνει πάνω από 25 βαθμούς, αν υπάρχει υγρασία στο χώρο, αν χτυπάει ο ήλιος πάνω στα προϊόντα τότε αυτά γίνονται ακατάλληλα πολύ πριν την προτεινόμενη ημερομηνία κατανάλωσης ή την ημερομηνία λήξης τους.

Προσωπικά δεν θα είχα πρόβλημα να αγοράσω μία "κοντόληκτη" τροφή με κάποια σχετική έκπτωση στην τιμή, εφόσον ήμουν σίγουρος ότι είναι καλοσυντηρημένη.

Ελένη χαίρομαι που βρήκες την αιτία του προβλήματος, που το πουλάκι πηγαίνει καλύτερα και φυσικά που μας ενημέρωσες.
 
Δεν θα πω την μάρκα γιατί δεν φταίει η μάρκα προφανώς ..εγώ δεν ήξερα ότι έχουν και οι σπόροι ημερομηνία λήξης ( στο χωριό ποτέ δεν κοιτάξαμε ημερομηνία λήξης στις τροφές των ζώων στα σακιά ) και δεν μου πέρασε το μυαλό να κοιτάξω ένα χρόνο τώρα ημερομηνία σε κανένα σακουλάκι ..αυτήν την τροφή την πήρα έξτρα σακουλάκι τον Ιούνιο και την άφησα στο ντουλάπι ..με την ζέστη αλλοιώθηκε και βλέπω στην ομάδα αναφερόταν η ημερομηνία λήξης😳 λέω κάτσε να δω ..βλέπω ότι έληξε τωρα τον Σεπτέμβριο😒 .άρχισα να την δίνω γιατί λέω αποκλείεται να είναι χάλια ... Και εκεί άρχισε το πουλάκι να καταπεφτει ... Μαζί και η πτεροροια που ήταν έντονη ..δεν μπορούσα να καταλαβω.. έδινα αυγό να πάρει τα πάνω του...έτρωγε τα μπισκοτάκια μόνο από την τροφή και την επόμενη μέρα που είχαν τελειώσει τα πολύχρωμα έτρωγε κάθε σπόρο και για πέντε λεπτά στο Γκριτ ( διαβάζω ότι δεν κάνει να τρώνε τόσο πολύ Γκριτ κάτι συμβαίνει ) λέω για κάτσε να εξετάσω πάλι τη τροφή λες να έληξε στα αλήθεια ;; ανοίγω το σακουλάκι και μυρίζω ... Η μυρωδιά ήταν ταγκισμενου σπόρου έντονη ...λέω τι δίνω στο πουλάκι τον τελευταίο καιρό;; μου ήρθε να κλαιω ..φανταστικα να τρώω εγώ κάτι και να με πιάνει καούρα και λέω κρίμα το καημένο ... Ευτυχώς την τελευταία εβδομάδα σε ένα άλλο βαζακι έβαζα την Μανιτόμπα που πήρα από εδώ δοκιμαστικά για ενίσχυση στην πτεροροια σκέφτηκα και κατάφερε και την συνήθισε ( δεν την αγγίζει επειδή δεν έβλεπε τα πολύχρωμα μπισκότα ) πήρα το σακουλάκι με την τροφή και την πέταξα στα περιστέρια στην πλατεία και κράτησα μόνο την Μανιτόμπα που έχει ημερομηνία λήξης σε 1,5 χρόνο !!! Επίσης στην ληγμένη τροφη όταν φυσούσα τα σπορακια δεν ήταν οι σπόροι σπασμένοι όπως όταν φυσούσα παλιά σε μη ληγμένη ίδιας μάρκας τροφή ... όσον αφορά τα πιατακια μισό λεπτό να βρω εικόνα ..
[automerge]1697575752[/automerge]
Αυτή η ζευγαρωστρα είναι ... Με αυτά τα πιατακια ..
 

Συνημμένα

  • IMG_20231017_234808.webp
    IMG_20231017_234808.webp
    14,2 KB · Προβολές: 22
Τελευταία επεξεργασία:
@Ελένη Σαμ είναι από την ζευγαρώστρα της pet Camelot και η φωτογραφία τους δεν είναι καλή. Ανέβασε αύριο δική σου φωτό αφού την συμπιέσεις πρώτα. Καλές φαίνονται ως προς το άνοιγμα αν και έχουν αρκετό βάθος και η σίτιση με σπόρους είναι επαναλαμβανόμενη διαδικασία που μπορεί να κουράζει αν πρέπει να κρέμονται κάθε φορά για να φάνε ένα σπόρο. Επίσης μειώνουν αρκετά τον χώρο και δεν ξέρω αν το χείλος τους είναι κοφτερό για τα πόδια τους. Αν θέλεις ανοικτού τύπου μπορείς να βάλεις αυγοθηκες που τις βάζεις σε ότι ύψος θέλεις και να προσθέτεις κάθε μέρα 1,3 κουταλάκια του γλυκού σπόρους για μια μέρα διπλάσια ποσότητα για δύο κοκ. και πιάνουν και λιγότερο χώρο. Όπως παρακάτω.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Kostas Pyl δίκιο έχεις ..φαίνεται να του αρέσουν αλλά πάνω κάτω είναι πολύ βαθιά ταιστρα γιατί ρώτησα μην γίνεται και στην ταιστρα το λάθος !! Λες να μπορώ να βάλω τονπορτακι και να βάλω με ελατήριο ;;το έχει δοκιμάσει κανείς;; είδα πουλάει το σάιτ πόρτες με ελατήριο 🤔🤔🤔
[automerge]1697578459[/automerge]
@Kostas Pyl δίκιο έχεις ..φαίνεται να του αρέσουν αλλά πάνω κάτω είναι πολύ βαθιά ταιστρα γιαυτο ρώτησα μην γίνεται και στην ταιστρα το λάθος !! Λες να μπορώ να βγάλω το πορτακι και να βάλω με ελατήριο ;;το έχει δοκιμάσει κανείς;; είδα πουλάει το σάιτ πόρτακια με ελατήριο 🤔🤔
[automerge]1697578742[/automerge]
 
Τελευταία επεξεργασία:
Καλησπερα.
Να βαλω μερικες παραμετρους ακομα για τις συγκεκριμενες ταιστρες
με τις διαστασεις που εχουν και με την ταση που εχουν τα καναρια να καθονται οπου τα βολευει πανευκολα λερωνουν το φαγητο με περιττωματα.Υγρα αλλα και στερεα.ΘΑ το καταλαβεις οταν φυσας τα τσοφλια και διαπιστωνεις καποιες "μπαλες" τροφης.Κολλημενα σπορια το ενα πανω στο αλλο
Με τις διαστασεις που εχουν ανετα μπαινουν ολοκληρα μεσα αρα πατανε την τροφη τους και της μεταφερουν οτι εχουν πατησει με τα ποδια τους
Πολυ ευκολα ενα ζορικο καναρινι μπορει να την αδειασει ολη με αποτομες κινησεις του κεφαλιου του για να βρει τους σπορους της αρεσκειας του
Αν ειναι κοντα στην ποτιστρα του και εχει το συνηθειο να παιρνει το ντουζακι του το πρωινο με το νερο απο την ποτιστρα παιζει να την βρεχει την τροφη του
long story short το κλουβι αυτο δεν ειναι σχεδιασμενο , κατα την γνωμη μου , για καναρινια και κατ επεκταση ουτε οι ταιστρες του . Την γνωμη μου αναφερω που μπορει και να ειναι λαθος.

https://pethousemarket.gr/product/zeygarostra-poylion-kloyva-chorisma-60x41x41cm/ Αυτο δεν ειναι?
έμαθε να τρώει έτσι και δεν του αρέσουν οι κλειστές
Δεν χρειαζεται παντα να ερμηνευουμε με ανθρωπινα κριτηρια την συμπεριφορα ενος πτηνου.Και σε αυγοθηκη τρωει και σε ποτιστρα του νερου μπορεις να το μαθεις να τρωει και σε παπαγαλοταιστρα και σε πηλινο του γιαουρτιου και οπου θες. Δεν υπαρχει δεν του αρεσει. Εμεις το ερμηνευουμε "Ανθρωποκεντρικα"

έδειχνε σαν να πονάει η κοιλιά του
Τι σημαδια σου εδινε οτι ποναει η κοιλια του?



Το γκριτ ειναι μια τεραστια κουβεντα απο μονο του.Αν το χρειαζονται αφου δεν τρωνε ολοκληρο τον σπορο αλλα τον αποφλοιωνουν αν μπορουν να αποροφησουν καποια απο τα συστατικα του και ποια απο αυτα..Δεν ειναι ουτε κοτες ουτε περιστερια..Δυστυχως δεν ειναι πολλοι αυτοι που θα αξιοποιουσαν την νεκροψια για να δουν την ωφελεια η το αντιθετο του γκριτ. Και λιγοι φροντιστες αλλα και λιγοι γιατροι πιστευω διαθεσιμοι για τετοιες διαδικασιες..Εδω με το ζορι γραφουν κατι αλλο απο tafarm aviomycine και antistress στην πλειονοτητα των περιπτωσεων ..ποιες εξετασεις και διαγνωσεις. Παρε μια ευρεως φασματος και antistress και αν την βγαλει το εσωσα αν δεν την βγαλει ηταν ηδη αργα..win win κατασταση οι περισσοτεροι πτηνιατροι.Αν διαβασεις εδω 30 posts για ασθενειες καναρινιων και τι εδωσαν οι γιατροι χωρις εξετασεις θα καταλαβεις τι εννοω :-)
 
@Ελένη Σαμ καλημέρα κ χαίρομαι που ο μικρούλης έχει πάρει τα πάνω του.😊 Για το κλουβί όντως δεν είναι κ το επικρατέστερο για καναρίνι αλλά τουλάχιστον είναι 60 ρα Ζευγαρώστρα κ έχει χώρο να πετάει. Δεν ξέρω αν σου επιτρέπει να αλλάξεις τις υπάρχουσες πατήθρες με κάποιες που θα τις τοποθετήσεις έτσι ώστε να είναι παράλληλες με τις πλαϊνές πλευρές του κλουβιού. Δύο στις άκρες (8 mm διαμέτρου) κ μια (ίσως) διαμέτρου 10 mm, πιο κάτω στο κέντρο. Είναι το γνωστό ανάποδο τρίγωνο. Εγώ τουλάχιστον αυτό θα έκανα. Για την ταιστρα συμφωνώ με @Kostas Pyl , μπορείς να κάνεις μια χαρά δουλειά με αυγοθήκη. Από την δική μου πολύ μικρή εμπειρία κ συγκεκριμένα, το δικό μου καναρίνι που είχε μάθει στην ταιστρα της πόρτας που έχει ελατήριο, κ την αυγοθήκη στην οποία βάζω κ εκεί σπόρους, προτιμά ξεκάθαρα να τρώει από την αυγοθηκη. Όχι ότι δεν θα φάει από οπουδήποτε αλλού αν αναγκαστεί αλλά βλέπω ότι αν έχει κ τις δύο πηγές σπόρων, θα προτιμήσει τους σπόρους της αυγοθήκης. Θεωρώ ότι ο λόγος είναι απλός. Είναι ψηλότερα στο κλουβί, έχει καλύτερη ορατότητα του περιβάλλοντος χώρου κ μπαίνει λιγότερο το κορμάκι του μέσα στο δοχείο του για να φάει. Γι'αυτό πιστεύω ότι με αυγοθήκη θα κάνεις μια χαρά δουλειά. Πρόσεξε τον χώρο αποθήκευσης των σπόρων κ την θερμοκρασία του. Έχω διαβάσει ότι βοηθά από πάνω από τους σπόρους να βάλεις λίγα φύλλα δάφνης ως απωθητικό ζωυφίων.
 
Καλημέρα ! ούτε αυτό το ήξερα για τις ταιστρες 🥴.. σιγά σιγά θα αλλάζω μια μια ..το κλουβί το πήρα για την συμφέρουσα τιμή του ,στα 25 ευρώ και δεν κοίταξα προδιαγραφές δυστυχώς .. δεν ήξερα ότι δεν κάνει για καναρίνια ☹️.. και τις πατηθρες τις άλλαξα (ήταν χοντρές στα 12mm ) και τις έβαλα σε διάταξη όπως διάβασα σε άρθρο εδώ στο φόρουμ Mary58..έχει πέσει πολύ διάβασμα 😊...
Φιλομαθής!!Το πώς κατάλαβα ότι πονάει η κοιλιά του ;; μετά από κάθε σπόρο ανέβαινε στο κλαδάκι του και σήκωνε το πόδι του και πίεζε την κοιλιά του ...(εννοείτε αν συνέχιζε θα το πήγαινα στον κτηνίατρο ).
Με το που έβγαλα την ληγμένη τροφη σε μια μέρα άλλαξε το μοτίβο αυτό ...

Όντως το ερμηνεύουμε ανθρώπινα αλλά μερικά πράγματα που κάνουν τα ζωάκια δεν διαφέρουν από αυτά που κάνουν τα ανθρώπινα παιδιά και με λίγη παρατήρηση βλέπεις κατι πάει λάθος 😁..
 
Δεν χρειαζεται παντα να ερμηνευουμε με ανθρωπινα κριτηρια την συμπεριφορα ενος πτηνου.Και σε αυγοθηκη τρωει και σε ποτιστρα του νερου μπορεις να το μαθεις να τρωει και σε παπαγαλοταιστρα και σε πηλινο του γιαουρτιου και οπου θες. Δεν υπαρχει δεν του αρεσει. Εμεις το ερμηνευουμε "Ανθρωποκεντρικα"
Σε όλα τα ζώα υπάρχει έντονα το "αρέσει" όπως και σε εμάς. Δεν υπάρχει καμία ερμηνεία σε αυτό ανθρωποκεντρική. Οχι με την στενή βέβαια έννοια του αρέσει. Δηλαδή του αρέσει η ξύλινη περισσότερο από την πλαστική πάτηθρα γιατί είναι πιο όμορφη αλλά γιατί έχει καλύτερο γκριπ και την αισθάνεται πιο φιλική στα πόδια. Επίσης τους "αρέσει" να επιβλέπουν τον χώρο. Όχι από βίτσιο αλλά επειδή χρόνια τώρα έχει περάσει λειτουργία αυτοπροστασίας από τους επίδοξους θηρευτές τους. Το ίδιο συμβαίνει και στην τροφή. Πολύ συχνά αναφέρεται στο pb του αρέσει ο τάδε σπόρος αλλά δεν τρώει με τίποτα κάποιον άλλο. Εμείς όμως επειδή παρεμβαίνουμε σε αυτή την διαδικασία δεν αφαιρούμε τους σπόρους πριν φαγωθούν όλοι. Έτσι η ανάγκη για επιβίωση υπερτερεί της προσμονής για μια δόση ακόμα αγαπημένων σπόρων και τρώνε και τους υπολοίπους .
 
Έτσι η ανάγκη για επιβίωση υπερτερεί της προσμονής για μια δόση ακόμα αγαπημένων σπόρων και τρώνε και τους υπολοίπους .
Καλησπερα. οταν πω του ¨αρεσει" γιατι απλα παρατηρω οτι τρωει (οπως και τα παιδια μας :-) συνηθως το πιο λιπαρο και κακο για την διατροφη παρα το πιο υγεινο ) σημαινει οτι αποδεχομαι οτι το προτιμαει στην ουσια εναντι καποιου αλλου σπορου .Αν δεν παρεμβω και του επιτρεψω να προτιμαει οτι θελει και να πεταω/πληρωνω τσαμπα/σπαταλαω την υπολοιπη τροφη τοτε ερμηνευω ανθρωποκεντρικα και φοβαμαι μην το πληγωσω /στεναχωρησω / μην το αφησω να πειναει και του δινω αυτο που θελει. Εκει μπαινει η ανθρωποκεντρικη ερμηνεια και αντιδραση.
Την ευθυνη εχει αποκλειστικα ο φροντιστης του για την ευζωια του . Εν τελει αλλιως διαχειριζεσαι 1 αλλιως 6 αλλιως 20 αλλιως 200. Χαρακτηρα εχουν ολα ξεχωριστο. Αλλος ομως παιρνει τις αποφασεις αφου μελεταει και προσπαθει να τους προσφερει οτι καλυτερο μπορει. Ο φροντιστης τους .

Υ.Γ
έμαθε να τρώει έτσι και δεν του αρέσουν οι κλειστές.
Αυτο σχολιασα βασικα :-)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Το θέμα σχετικά με το τι τους αρέσει και την συσχέτισής του με ανθρωποκεντρική συμπεριφορά αναφέρθηκε αρχικά σε σχέση με τις ταΐστρες. Επαναλαμβάνω το τι τους αρέσει δεν είναι ανθρωποκεντρική συμπεριφορά αλλά πραγματική. Έχουν και αυτά όπως και εμείς προτιμήσεις. Δεν είναι θέμα ερμηνείας. Και εμένα τα καναρίνια άμα βάλω ανοικτό σκεύος ή ταΐστρα την προτιμούν από τις μικρές η αυτές με μικρή οπή χωρίς βέβαια το μέγεθος να είναι ο μοναδικός λόγος που το κάνουν αυτό. Το τι είναι οφέλιμο (στην ταΐστρα) είναι άλλο ζήτημα και έχει να κάνει με τις συνθήκες που τους παρέχονται από εμάς (εδώ είναι το ανθρωποκεντρικό της υπόθεσης). Αν δηλαδή έχεις για ένα καναρινάκι μια τεράστια κλούβα πτήσης και από την μία μεριά το νερό και από την άλλη το φαγητό δεν υπάρχει θέμα ούτε να βρέχει τους σπόρους ούτε τίποτα ακόμα και σε πήλινο να τους βάζεις. Γιατί ας πούμε η επιλογή να μην αφαιρούμε τους σπόρους μέχρι εξαντλήσεως και του τελευταίου δεν είναι ανθρωποκεντρική συμπεριφορά; Όπως είπες και εσύ αλλά και εγώ και όχι μόνο για τα παιδιά μας αλλά και για εμάς ποτέ δεν τρώμε ότι μας αρέσει αλλά και προϊόντα πού πρέπει να φάμε για την υγεία μας διαφορετικά δεν θα τρώγαμε (εγώ τουλάχιστον) ποτέ κάποια τρόφιμα (ψάρι στην περίπτωσή μου). Πάντως και η απόκτηση ενός καναρινιού ανθρωποκεντρική συμπεριφορά είναι Νίκο.
 
Παιδιά όλα σωστά όσα κουβεντιαζετε!!! Από την αγάπη μας πολλές φορές υπερισχύει η υπερβολή σε πολλά πράγματα !! Εννοείτε και θέλουμε το καλύτερο για παιδιά ,ζώα κτλ ... Και εννοείτε ότι θα υπάρχουν όρια ... Αν παρατηρούμε κάτι κακο και βέβαια θα το ψάξουμε ... Μου έλεγε για φίλη το πρωί για παπαγαλακια Μπάτζι και της λέω είχα παλιά ένα ζευγαρι αλλά πραγματικά όσο και να ήθελα να βελτιώσω την ζωή τους δεν ήξερα τι να κάνω και δεν υπήρχε η ενημέρωση από ίντερνετ κτλ οπότε έκανα ότι μπορούσα και μετά τα υπόλοιπα στην τύχη τους !!! Χαίρομαι που πλέον μέσα από εδώ μαθαίνω πράγματα και λύνονται οι απορίες μου σχετικά με το τι συμβαίνει σε ένα ζωντανό που πρώτη φορά είχα στην ζωή μου και παρολλο που φαίνεται εύκολο να το έχεις ,είναι δύσκολο στην σωστή φροντίδα !! Θέλουν πολύ μελέτη όλα !! Ευχαριστώ παιδιά !! Εφαρμόζω κατά γράμμα ότι διαβάζω εδώ μέσα γιατί εσείς έχετε εμπειρία ...
 
Επανέρχομαι στο θέμα του κλουβιου με τις ταιστρες που λέγαμε ότι είναι για παπαγάλο και όχι για καναρίνι .. μου έφερε μια φίλη δύο ταιστρες που μπαίνουν εσωτερικά αλλά και εξωτερικά στο κλουβί και κλειστές .. είναι ακριβώς όπως αυτές που έχουν τα κλουβιά οι εξωτερικές απλά έχουν κάτι πλαστικά γατζακια και τις τοποθετεις και από την μέσα πλευρά .. το αναφέρω γιατί η ζευγαρωστρα τώρα έγινε με σωστές προδιαγραφές για καναρίνι .. δεν κάθεται μέσα στις ανοιχτές ταιστρες ..δεν τις σκαλίζει κτλ ...

Το αναφέρω μήπως βοηθήσει κάποιον άλλον αν ψάχνει ταιστρες. Δεν τις βρηκα εύκολα αυτές ..έψαξα και μέσω ίντερνετ ..η φίλη μου τις βρήκε σε μαγαζάκι της γειτονιάς ... Θα σας βάλω λινκ ...

Α να αναφέρω ότι είναι αρκετά μαζεμένες ώστε και εσωτερικά δεν πιάνουν πολύ χώρο ..
[automerge]1706131012[/automerge]
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top