Ασθένειες Ληγμένη pulmosan

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ouzo
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

ouzo

PB New Member
Εγγραφή
7 Απρ 2017
Μηνύματα
248
Πόλη
Izmir
Είδα κάποια συμπτώματα την περασμένη βδομάδα που δεν μου άρεσαν, όπως διάρροια, συνεχές ξύσιμο και αυτό το τσικ τσικ χωρίς λόγο στο ράμφος του. Μια έρευνα που έκανα στο φόρουμ είδα ότι μάλλον πρόκειται για ακάραια στην τραχεία και μιας και ήμουν σε μεγάλη πόλη αγόρασα μεταξύ άλλων για το καναρίνι και pulmosan. Τώρα που γύρισα όμως βλέπω ότι οι σταγόνες έληξαν το Νοέμβριο του '16! Να τις επιστρέψω είναι σχεδόν αδύνατο αφού μένω 150km μακριά. Εδώ που μένω στο μοναδικό petshop δεν έχει τέτοια φάρμακα (έχει όμως φάρμακα καταπολέμησης κατσαρίδων και μυρμηγκιών)!
Να χρησιμοποιήσω τη ληγμένη ή δεν θα έχει κανένα αποτέλεσμα; Τη συσκευασία δεν την έχω ανοίξει ακόμα.
 
Τα ακάρεα της τραχείας ειναι εξαιρετικά σπάνια στα καναρίνια, και το φαρμακο που αναφέρεις εντονα τοξικό, οποτε και θα πρεπει να χρησιμοποιείται μονο όταν είμαστε βέβαιοι οτι προκειται για αυτην την πάθηση. Θα σου έλεγα να επικοινωνήσεις με το καταστημα και να τους πεις οτι όταν μπορέσεις θα το επιστρέψεις και θα παρεις κατι άλλο και φυσικά να μην το χρησιμοποιήσεις.
Άλλωστε τα συμπτώματα στα οποία αναφέρεσαι ειναι επισης και άλλων καταστάσεων όπως πχ αναπνευστικής λοίμωξης. Εννοειται οτι αυτά στα λέω με καθε επιφύλαξη, μια και δεν μπορώ να διαπιστώσω για ποιο πρόβλημα μιλάμε, αν ειναι πρόβλημα.
Τα συμπτώματα επιμένουν; Ή έχουν υποχωρήσει;
Μήπως να έδινες αφέψημα βοτάνων για λίγες ημερες;
 
Η ειρωνεία είναι ότι το pulmosan μου το είχαν συστήσει σε πετσοπάδικο στη Θεσσαλονίκη ως προληπτικό! Τα συμπτώματα συνεχίζονται ειδικά αυτός ο ήχος με το ράμφος.
 
Κρήτη είμαι, αλλά πηγαινοέρχομαι. Το ξέρω ότι είναι θεραπευτικό και έχω σαν αρχή, να μη δίνω προληπτικά φαρμακευτικες ουσίες.
 
ξύσιμο μάλλον από αλλαγη φτερών - διαρροιες μάλλον από διατροφή όπως πολλά λαχανικά ή πολλη αυγοτροφή - το τσικ τσίκ πιθανό από αναπνευστική δυσχέρια λογω αρκετού λίπους; - κακη καθαριοτητα - η πολλη σκονη στο φαγητο. Ακάρεα της τραχείας σε 5 νεκροψίες που έχω κάνει με συμπτώματα δεν έχω βρεί. Το ληγμένο φάρμακο πιθανό να μην κάνει τίποτε για δύο λόγους, ο ένας γιατί η δραστική ουσία θα έχει καταστραφεί και δευτερον αν το δώσεις στην σωστη ποσοτητα απλώς θα επιβαρύνεις λιγο το συκωτι του.
 
Back
Top