Αναπαραγωγή Ληξη αναπαραγωγικης περιοδου στη δευτερη γεννα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης thankar
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

thankar

PB New Member
Εγγραφή
21 Ιαν 2014
Μηνύματα
89
Πόλη
Αθήνα
Καλημερα στην παρεα, η καναρα μου διανυει τη δευτερη γεννα της και τα μικρα της ειναι 17-18 ημερων, σημερα την χωρισα με το καγγελο απο τα μικρα γιατι ειδα κατι υποπτες τσιμπιες για ξεπουπουλιασμα μαλλον,
Σε περιπτωση που θελω να σταματησω τις γεννες, τι ακριβως ενεργειες πρεπει να κανω
1)Οταν τη βαλω σε ξεχωριστο κλουβι να εχει οπτικη και ακουστικη επαφη με τον αρσενικο ή οχι;
2)Να της βαλω φωλια ή να την αφησω να τα γεννησει κατω;
3)Αν τα κανει στη φωλια την αφηνουμε να τα κλωσσησει; Ή τα αλλαζουμε με ψευτικα και πεταμε τα κανονικα;
4)Απο σημερα που τη χωρισα επειδη παρατηρησα οτι μεχρι και χτες τη βατευε ο αρσενικος υπαρχει περιπτωση τα επομενα αυγα να ειναι ενσπορα;
γιατι αν υπαρχει τετοια περιπτωση ειναι κριμα να στερησουμε καινουργιες ζωες να ερθουν στον κοσμο.
 
...
4)Απο σημερα που τη χωρισα επειδη παρατηρησα οτι μεχρι και χτες τη βατευε ο αρσενικος υπαρχει περιπτωση τα επομενα αυγα να ειναι ενσπορα;
γιατι αν υπαρχει τετοια περιπτωση ειναι κριμα να στερησουμε καινουργιες ζωες να ερθουν στον κοσμο.

Με σπόρο θα είναι! 🙂 Το θέμα λοιπόν, όπως λέω πάντα σε όσους θέλουν να "κόψουν" τις θηλυκιές τους, δεν είναι τα θηλυκά πουλιά αλλά εμείς. Αν εμείς πείσουμε τον εαυτό μας οτι ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΜΕ ΣΕ ΑΛΛΗ ΓΕΝΝΑ τότε όλα τα άλλα είναι απλά. 1)Απομάκρυνση απο την ζευγαρώστρα 2)τοποθέτηση σε σημείο με λίγο φωτισμό και σκίαση (αν είναι δυνατόν και χωρίς ακουστική επαφή με αρσενικά). 3) διακοπή αυγοτροφής και λιπαρών σπόρων και ταυτόχρονη απομάκρυνση όλων των πιθανών αυγών που γεννιόνται στο βάθος του συρταριού. Αν θέλουμε μια όσο το δυνατόν πιο ομαλή έξοδο 4) Δίνουμε φωλιά και κλωστές και αφήνουμε να "παίξει" για λίγο ή ακόμα και να κάνει φωλιά και αυγά. Αφαιρούμε καθημερινά τα αυγά αφήνοντας πάντα ΕΝΑ και ΜΟΝΟΝ, πλαστικό. 5) Δίνουμε συχνά μπάνιο και σε μια εβδομάδα αφαιρούμε και το πλαστικό. Συνήθως έτσι δεν υπάρχει συνέχεια και το θηλυκό είναι έτοιμο να πάει στην κλούβα πτήσης για ένα δροσερό καλοκαίρι και αλλαγή πτερώματος.
 
Η θηλυκια δεν πρέπει να έχει οπτική και ακουστική επαφή με το αρσενικό.. Θα μειώσεις τη συχνότητα αυγοτροφης, φρούτων και λαχανικών που της δίνεις και καθημερινά σχεδόν μπάνιο ώστε να ασχολείται με κάτι άλλο.
Βαλτης φωλιά και δώστης και νήμα. Προσοχή για δυστοκια! Δώστης ασβέστιο(τσόφλι και σουσάμι). Μετά την ωοτοκία αστην και να τα κλωσησει ώστε να κλείσει ο κύκλος της όσο το δυνατόν πιο φυσιολογικά. Αν έχει αντοχές αστην να τα κλωσησει 14 μέρες..

Τώρα όσον αφορά τα αυγά το πιο πιθανό είναι να είναι ενσπορα. Δικιά σου η επιλογή αν θα τα αφήσεις. Καλύτερα για τη θηλυκια να έχει τη βοήθεια του αρσενικού στο μεγάλωμα των νεοσσών.. Εσύ βλέπεις την κανάρα σου καλά; Αντέχει και για τρίτη γέννα και μεγάλωμα; Αν έχει γίνει σωστή προετοιμασία και με τη βοήθεια του αρσενικού σίγουρα θα τα βγάλει πέρα αλλά να σταματήσει στις 3 γέννες ακόμα κι αν η επόμενη ωοτοκία έχει όλα τα αυγά ενσπορα.. Η αλήθεια είναι νωρίς ακόμα για να ξεπυρωσει..
 
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας. Αλικη θα την σταματησω γιατι και δεν ξερω κατα ποσο θα μπορεσω να διαχειριστω και αλλα μικρα(ειχα ξεκινησει με την προοπτικη να δωσω μερικα απο τα μικρα σε γνωστους μου αλλα επειδη εχω δεθει μαζι τους μου ειναι δυσκολο να τα αποχωρηστω, το ιδιο νομιζω θα παθω και με τα επομενα μικρα αν την αφηνα)
Και το πιο σημαντικο ειναι οτι σαν αρχαριος δεν εχω κανει τελεια προετοιμασια και δεν θα ηθελα να την πιεσω και αλλο.
 
Μ' αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι Θανάση! Να χαίρεσαι τα πουλάκια σου!
 
Σε ευχαριστω Μαρια, απλα προσπαθω να υπαρχει οσο ειναι εφικτο μια ισορροπια μεταξυ συναισθηματος και λογικης.
 
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας. Αλικη θα την σταματησω γιατι και δεν ξερω κατα ποσο θα μπορεσω να διαχειριστω και αλλα μικρα(ειχα ξεκινησει με την προοπτικη να δωσω μερικα απο τα μικρα σε γνωστους μου αλλα επειδη εχω δεθει μαζι τους μου ειναι δυσκολο να τα αποχωρηστω, το ιδιο νομιζω θα παθω και με τα επομενα μικρα αν την αφηνα)
Και το πιο σημαντικο ειναι οτι σαν αρχαριος δεν εχω κανει τελεια προετοιμασια και δεν θα ηθελα να την πιεσω και αλλο.
Κι εγώ μαζί σου Θανάση, μιά από τα ίδια! Αν δεθείς μιά φορά μαζί τους, άντε να τα δώσεις! 😀
Εμένα είναι στην 3η γέννα, έχω ήδη 4+5=9 νέα πουλάκια & 2 αυγά στη φωλιά, διαφωνούμε με τη γυναίκα μου για το αν θα αγοράσουμε κι άλλα κλουβιά για να τα βάλουμε, αφού ποτέ δεν είχαμε τόοσα πουλιά μαζεμένα, αλλά άντε να με πείσεις να τα δώσω! Προτιμώ να αγοράσω κλουβιά και μετά... Βλέπουμε! Αλίκη & Μάκη, ευχαριστούμε για τις συμβουλές... Κι εγώ το ίδιο θα σας ρώταγα σε λίγες ημέρες!
 
Back
Top