Ασθένειες Λιποθυμια και ταχυπαλμια σε καναρινι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης brand13
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

brand13

PB Member
Εγγραφή
12 Αυγ 2011
Μηνύματα
825
Πόλη
Πειραιάς
Τελικα το πουλακι ειναι αρρωστο.Απο την μερα που ειχαμε την λιποθυμησε εχει συνεχως ταχυπαλμια,ξυπναει μονο για να φαει και ξανακοιμαται, ακομα και την μερα, εχοντας ακομα και στον υπνο ταχυπαλμια. Δεν θελω να το πιασω για να δω κοιλια και στερνο γιατι με τους παλμους που εχει σιγουρα θα μου μεινει στα χερια. Ρωτησα στο κτηνιατρικο πανεπιστημιο, μιας και ειμαστε στο χωριο και μου ειπαν οτι κατα πασα πιθανοτητα ειναι καποια καρδιακη παθηση που επιδυνοθηκε ή

καποιο αναπνευστικο προβλημα. Μου συνεστησαν aviomicyn και Ο Θεος βοηθος. Γιατι οπως και να εχει δεν μπορω, λενε, να κανω κατι αλλο.
 
Τελικα το πουλακι ειναι αρρωστο.Απο την μερα που ειχαμε την λιποθυμησε εχει συνεχως ταχυπαλμια,ξυπναει μονο για να φαει και ξανακοιμαται, ακομα και την μερα, εχοντας ακομα και στον υπνο ταχυπαλμια. Δεν θελω να το πιασω για να δω κοιλια και στερνο γιατι με τους παλμους που εχει σιγουρα θα μου μεινει στα χερια. Ρωτησα στο κτηνιατρικο πανεπιστημιο, μιας και ειμαστε στο χωριο και μου ειπαν οτι κατα πασα πιθανοτητα ειναι καποια καρδιακη παθηση που επιδυνοθηκε ή

καποιο αναπνευστικο προβλημα. Μου συνεστησαν aviomicyn και Ο Θεος βοηθος. Γιατι οπως και να εχει δεν μπορω, λενε, να κανω κατι αλλο.
Όταν μιλάνε αυτοί που γνωρίζουν... Οι ειδικοί... εμείς θα πρέπει απλά να παρακολουθούμε. Εύχομαι να αναρρώσει και η αντιβίωση να "χτυπήσει" την αιτία του κακού.
Αχιλλέα αν θέλεις μπορείς να μας ενημερώνεις και αν μπορείς να μας βάλεις και κάποιες φωτογραφίες... Καταλαβαίνω πως είναι δύσκολο... και αναγνωρίζω πως ίσως επιδεινώσει την κατάσταση. Γι' αυτό κρίνεις μόνος σου και πράττεις αναλόγως.
 
Εάν είναι αναπνευστικό μπορεί και να επανέλθει με την αντιβίωση, διαφορετικά ετοίμασε λάκκο.
 
Εγώ θα πρότεινα αντί για aviomycine, αντιβίωση για αναπνευστικά sivotine που έχει και βιταμίνες.
 
Θα σας ενημερωσω. Μου ειπαν αβιομισιν, αλλα αν δε βρω θα δωσω αυτο που λεει ο Νικος. Τι να πω, τρωει παντως κανονικα και πινει νερο αλλα φαινεται να κουραζεται ευκολα. Για φωτο θα δω γιατιεχει ταχυκαρδια και στον υπνο και καμια φορα οπως κοιμαται πεταγεται χωρις ομως να ξυπνα.
 
Αααχ βρε Αχιλλέα πολύ λυπάμαι! Από την άλλη όμως είναι τυχερό μες την ατυχία του γιατί είναι στα δικά σου χέρια και θα κάνεις ό,τι περνάει από το χέρι σου για να γίνει καλά ή για να μην υποφέρει μέχρι να "φύγει".. Εύχομαι ολόψυχα να είναι αναπνευστικό και να γίνει καλά με την αντιβίωση...
 
Ξεκινησαμε το aviomicyne απο χθες το απογευμα (ηπιε αρκετο νερο μεχρι να κοιμηθει) και σημερα απο το πρωι παρατηρησα οτι δυσκολευεται πολυ να ισορροπισει οταν πεταει αλλα ακομα και οταν ειναι σταθερα σε ενα κλαδι. Παντως καταφερνει και τρωει και πινει αρκετο νερο και μετα ξανακοιμαται.
 
Ξεκινησαμε το aviomicyne απο χθες το απογευμα (ηπιε αρκετο νερο μεχρι να κοιμηθει) και σημερα απο το πρωι παρατηρησα οτι δυσκολευεται πολυ να ισορροπισει οταν πεταει αλλα ακομα και οταν ειναι σταθερα σε ενα κλαδι. Παντως καταφερνει και τρωει και πινει αρκετο νερο και μετα ξανακοιμαται.
Ευχαριστούμε για την ενημέρωση... συνεχίζεις και τα δύο...
Και την προτεινόμενη θεραπεία... και την ενημέρωση.
Μήπως μπορέσεις και κάποιο video?
 
Ξεκινησαμε το aviomicyne απο χθες το απογευμα (ηπιε αρκετο νερο μεχρι να κοιμηθει) και σημερα απο το πρωι παρατηρησα οτι δυσκολευεται πολυ να ισορροπισει οταν πεταει αλλα ακομα και οταν ειναι σταθερα σε ενα κλαδι. Παντως καταφερνει και τρωει και πινει αρκετο νερο και μετα ξανακοιμαται.
Αν για κάποιο λόγο, το επίπεδο γλυκόζης στο αίμα πέφτει πολύ χαμηλά, αυτό μπορεί να οδηγήσει σε επιληπτικές κρίσεις, κώμα ή θάνατο.
 
απο το πρωι παρατηρησα οτιαλλα ακομα δυσκολευεται πολυ να ισορροπισει οταν πεταει αλλα ακομα και οταν ειναι σταθερα σε ενα κλαδι. Παντως καταφερνει και τρωει και πινει αρκετο νερο και μετα ξανακοιμαται.
Προτείνω για να το βοηθήσεις να κατεβάσεις χαμηλά τις πατήθρες και ταΐστρες, ακόμα ίσως να προσθέσεις μια ακόμα ώστε να μικρύνουν οι αποστάσεις για να μην πετάει και κουράζεται...
 
Συμφωνώ με τη Σίσσυ! Εγώ όταν είχα παρόμοια θέματα ισορροπίας με την Αννούλα μου είχα διαμορφώσει όλο το κλουβί.. Κάτω χαρτόνι, για να πατάει, γιατί με τα κάγκελα έμπαιναν μέσα τα ποδαράκια της και δυσκολευόταν πάρα πολύ, στην αρχή είχα βγάλει τις πατήθρες γιατί δεν είχε ισορροπία και έπεφτε και είχα βάλει μόνο μια αυγοθήκη στον πάτο με σποράκια γυρμένη για να μπορεί να φάει, και το νερό κάτω. Και μένα έτρωγε πάρα πολύ! Αυτό είναι πολύ καλό!

Επίσης η έλλειψη ισορροπίας μπορεί να είναι και κάτι νευρολογικό ή σαλμονέλα. Νομίζω η έλλειψη της βιταμίνης Β και συγκεκριμένα της Β12 δημιουργεί νευρολογικά προβλήματα.. Μπορείς να δώσεις πέρα από ζαχαρόνερο και νερό με ηλεκτρολύτες! Θα του κάνουν καλό! Εγώ στην Αννούλα έδινα almoral plus από ανθρώπινο φαρμακείο! Σε ένα μεγάλο ποτήρι νερό έβαζα ένα φακελάκι και ανακάτευα!

Εύχομαι περαστικά και καλή ανάρρωση!
 
Αν για κάποιο λόγο, το επίπεδο γλυκόζης στο αίμα πέφτει πολύ χαμηλά, αυτό μπορεί να οδηγήσει σε επιληπτικές κρίσεις, κώμα ή θάνατο.
Nα δω η δική σου γλυκόζη που θα φθάσει αν σωθεί το πουλάκι... Πεσιμιστή !

Αχιλλέα, όλοι ευχόμαστε να τη σκαπουλάρει! Το αξίζει και αυτό, αλλά και συ γιατί το παλεύεις!
 
Nα δω η δική σου γλυκόζη που θα φθάσει αν σωθεί το πουλάκι... Πεσιμιστή !

Αχιλλέα, όλοι ευχόμαστε να τη σκαπουλάρει! Το αξίζει και αυτό, αλλά και συ γιατί το παλεύεις!
Νικόλα το πουλί δεν την βγάζει σε 40 γιατρούς να πάει μετρημένες είναι οι μέρες του
 
Σπασμοί.
Επιληψία, καρδιακή ανεπάρκεια, ορνίθωση

ας μην πηγαίνει το μυαλό μας πάντα στα χειρότερα... εξάλλου δε λένε... αυτό που φοβάσαι αυτό σου'ρχεται;

Σπασμός: Οι λόγοι που προκαλούν τους σπασμούς μπορεί να διαφέρουν – μπορεί να είναι από φόβο, αλλαγή θερμοκρασίας, δυνατό φαγητό ή ανικανοποίητη σεξουαλική επιθυμία. Συνήθως, το καναρίνι θα αναστατωθεί, θα τρέμει και μετά θα πέσει στο έδαφος.
Μπορείτε να τον αντιμετωπίσετε εύκολα μεταφέροντας το καναρίνι σε ένα πιο ήσυχο μέρος. Επιπλέον, πρέπει να του δίνετε πιο ελαφριές τροφές και χαμομήλι αντί για νερό.
Πιστεύω οτι αν είναι καρδιακοί οι λόγοι και όχι σπασμός, η ελαφριά διατροφή θα βοηθήσει...
Καλό είναι κατά τη γνώμη μου να αποφεύγουμε να τα φορτώνουμε με φάρμακα αν δεν είμαστε σίγουροι για την πάθηση... αν μετά διαπιστώσουμε οτι κάτι άλλο έχει ο ασθενής, θα τον έχουμε ήδη επιβαρύνει και δεν ξέρουμε ποια θα είναι η αντίδραση...

Τι άλλα συμπτώματα έχει; Πχ. Ποιότητα πτερώματος - χρώμα ράμφους κλπ...
 
Back
Top