Διατροφή Λουγαράκι δεν τρώει

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Elf
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Κατάσταση
Κλειστό.

Elf

PB New Member
Εγγραφή
5 Νοε 2009
Μηνύματα
4
Πόλη
Χαλκίδα
Καλησπέρα στην κοινότητα, παιδιά έχω ένα λουγαράκι 6 μήνες. Το είχα σε ένα κλουβί περίπου 30 εκατοστά. Δεν έχει κάποιο πρόβλημα και κελαιδάει και όρεξη έχει. Το πρόβλημα είναι οτι απο χθές που του αγόρασα ένα μεγαλύτερο κλουβί (60x30), δεν πηγαίνει καθόλου στην τροφή του. Μέχρι σήμερα έφαγε μόνο απο το μήλο που του έβαλα στα κάγκελα.Λέω να του βάλω τροφή σε μια αυγουλιέρα αλλά μετά ίσως δεν ξαναπάει στις ταίστρες. Να περιμένω και άλλο;Γνώμες;
 
Θα βάλεις όσες περισσότερες ταΐστρες μπορεις με οσο το δυνατό μεγαλυτερη ποικιλία σπόρων.
Ίσως μια αυγοτροφη, ακομη και λίγο καλα βρασμένο αυγο.
Να βγάλεις για αρκετές ώρες το μήλο ωστε να κινηθεί προς τους σπόρους.
Ομως. Για να υπάρξει η σωστή βοήθεια θα πρέπει να μας πεις αν είναι εκτροφής.
Αν φοράει δηλαδή δαχτυλίδι στο πόδι του.
 
Θα βάλεις όσες περισσότερες ταΐστρες μπορεις με οσο το δυνατό μεγαλυτερη ποικιλία σπόρων.
Ίσως μια αυγοτροφη, ακομη και λίγο καλα βρασμένο αυγο.
.. Αυτή είναι και η δική μου θέση.. Αυτό έκανα πριν ένα χρόνο όταν άλλαξα τις εγκαταστάσεις μου και.. Ναι.. Δουλεύει!
το παν είναι να εντοπίσει τα σημεία!
 
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Μου το έδωσε ένας εκτροφέας που το κάνει ερασιτεχνικά δηλαδή έχει καναρίνια λουγαράκια καρδερίνες στο σπίτι του αλλά δεν τα πουλάει, τα δίνει δώρο στα παιδιά του και σε φίλους. Θα ανέβασα φώτο αλλά δεν κάθεται ήσυχος όταν βλέπει το κινητό κοντά του. Είναι αρσενικό. Έχω ήδη δύο ταίστρες θα του βάλω άλλες δύο.Απο τροφές δεν τρώει καθόλου το αυγό. Του έχω βάλει τρείς φορές αγορασμένα, βλαχάκη, χρυσά αυγά ούτε που τα πλησίασε.Λίγο έφαγε απο ένα χωριάτικο που μου έστειλε μια θεία μου. Τρώει πολύ μαρούλι σε βαθμό που νομίζεις θα σκάσει και μήλο και απο σπόρους,κελαιδίνη και μια βιταμίνη που μοιάζει σαν γαριδάκι τριμένο του δίνω. Έχω δοκιμάσει να του δώσω τροφή για άγρια πουλιά κάτι μαύρους σπόρους απο pet shop και είχε μείνει νηστικός τρεις μέρες τότε, δεν την έτρωγε.
 
Είναι μια τροφή που μυρίζει πολύ ευχάριστα σαν φρούτα, να τη βγάλω; Πήγα ν'ανεβάσω φώτο αλλά δεν μπορώ οπότε την ανέβασα εδώ
https://s12.postimg.org/lelwsmq3x/IMG_20161204_215807450.jpg

Εντωμεταξύ όσο γράφω άρχισε να τρώει επιτέλους! Του έβαλα άλλες δυο ταίστρες κάτω και πήγε! Στην αρχή με κοίταζε γιατί είναι και ντροπαλός δε θέλει να τον κοιτάζουν όταν τρώει. Μετά τον πήγα στο καθιστικό και τον παρακολούθησα και είχε χώσε το κεφάλι του στην ταίστρα.χαχα! Ευχαριστώ παιδιά για την ιδέα!
 
Αυτη την τροφη της φωτο να την βγαλεις. Εχει δικιο ο Δημητρης, αρτοπαρασκευασμα ειναι που το μονο του θετικο ειναι οτι μυριζει ωραια.

Επισης τετοια ωρα θα επρεπε να κοιμαται το πουλακι, με τη δυση του ηλιου κοιμουνται.

Να αναφερω οτι εαν το πουλι δε φερει δαχτυλιδι μεταλλικο κλειστου τυπου που αποδεικνυει και την εκτροφη του (μη αιχμαλωτιση) δεν θα ειμαστε σε θεση να βοηθησουμε περισσοτερο, καθως αντιβαινει στους ο ρους χρησης.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Αυτη την τροφη της φωτο να την βγαλεις. Εχει δικιο ο Δημητρης, αρτοπαρασκευασμα ειναι που το μονο του θετικο ειναι οτι μυριζει ωραια.

Επισης τετοια ωρα θα επρεπε να κοιμαται το πουλακι, με τη δυση του ηλιου κοιμουνται.

Να αναφερω οτι εαν το πουλι δε φερει δαχτυλιδι μεταλλικο κλειστου τυπου που αποδεικνυει και την εκτροφη του (μη αιχμαλωτιση) δεν θα ειμαστε σε θεση να βοηθησουμε περισσοτερο, καθως αντιβαινει στους ο ρους χρησης.


Εντάξει την έβγαλα την τροφή. Ο δικός μου είναι σε ήσυχο και σκοτεινό μέρος απο τις 7 αλλά αν δεν πάει 11 δεν κοιμάται.Απλά κάθεται στο κλαδάκι του. Δεν έχει δαχτυλίδι οπότε για να μην παραβαίνω τους όρους του forum θα σας ευχαριστήσω για τη φιλοξενία και τη βοήθεια. Καλές γιορτές σε όλους.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Να προσθέσω πως το συγκεκριμένο πουλί καλό θα ήταν να γυρίσει εκεί που ανήκει... Δηλαδή στη φύση.
Για αν γίνει σωστά τέτοια διαδικασία θα πρέπει να απευθυνθείς είτε στην ΑΝΙΜΑ https://community.petbirds.gr/threads/Παράνομο-Εμπόριο-Άγριων-πουλιών-Το-καθεστώς.22328/ είτε στο ΕΠΑΖ https://community.petbirds.gr/threads/Επανένταξη-άγριων-πουλιών-στη-φύση.21965/ που έχουν τις γνώσεις για τη σωστή προετοιμασία απελευθέρωσης...

Επίσης οφείλω να πω πως το θέμα παρέμεινε ανοιχτό εξ αιτίας του άμεσου κινδύνου για τη ζωή του πουλιού...
Εφ όσον το πουλί ξεπέρασε τον κίνδυνο... η μόνη συμβολή μας θα είναι οι παραπάνω νουθεσίες...
 
Κατάσταση
Κλειστό.
Back
Top