Γενικά Λουρί σε Άφρικαν γκρέυ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης vaniokk
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

vaniokk

PB New Member
Εγγραφή
30 Δεκ 2022
Μηνύματα
10
Πόλη
Ξάνθη
Δυσκολεύομαι πολύ να του βάλω λουρί δεν κάθεται με την καμία ..τον είχα πάρει 6μηνων και των έχω σχεδόν 7 -8 μήνες ... δοκίμασα να του βάλω και λουρί στο πόδι αλλά μάπα το λουρί το έσπασε ...δοκίμασα και το ολόσωμο δεν θέλει να το βάλει με την καμία....δεν ξέρω τι να κάνω ....
 
λουρί στο πόδι
καλησπερα @vaniokk
Θελεις να μας πεις ή μας δειξεις καλυτερα τι εννοεις με το παραπανω? Λουρι στο ποδι(!!)..το οποιο το εσπασε?
Απο τι υλικο ηταν? ποιος ηταν ο τροπος εφαρμογης στο ποδι του?


Το ολοσωμο που λες εννοεις κατι τετοιο? (σχεδιασμενο για το ειδος παπαγαλου που εχεις και φροντιζεις)
 
Ναι αυτό είναι το αλοσωμο....και το άλλο μην το ψάχνεις περίμενα ότι δεν θα έκανε δουλειά
 
@vaniokk
Πιστεύω ότι άδικα παιδευέσαι και στρεσάρεις και το πουλάκι.
Δεν πρόκειται να δεχτεί το harness, το πουλάκι είναι ήδη 14 μηνών.
Η εκπαίδευση συνήθως ξεκινά από πολύ μικρή ηλικία, περίπου 3-4 μηνών, και υπάρχουν πιθανότητες να αποτύχει.
Όσο για το λουρί στο πόδι είναι μία μέθοδος του προηγούμενου αιώνα, και μάλιστα αρκετά επικίνδυνη για τυχόν τραυματισμούς.
 
Όσο για το λουρί στο πόδι είναι μία μέθοδος του προηγούμενου αιώνα, και μάλιστα αρκετά επικίνδυνη για τυχόν τραυματισμούς.
@vaniokk Αυτο ακριβως εννοουσα και εγω πριν με την ερωτηση μου και τα θαυμαστικα για το λουρι. Δεν ηθελα να το μαθω για να το εφαρμοσω.Προφανως ειναι κατι που δεν θα επρεπε καν να δοκιμαστει.Οι κινδυνοι ειναι προφανεις.

Το Αρθρο που σου προταθηκε πιο πανω για το harness ειναι κατατοπιστικο αλλα αναφερεται οτι ειναι κατι που χρειαζεται να γινει η προσπαθεια νωρις νωρις. Δεν ειναι σκυλια να δεχονται το λουρι αυτοματα.Ειναι πολυ πιο συνθετες προσωπικοτητες και το ενστικτο τους ειναι να πεταξουν.
Το harness αν το ειχε μαθει και αποδεχθει πως σκεφτοσουν οτι θα το χρησιμοποιουσες αν επιτρεπεται? Σε τι επιπεδο εκπαιδευσης και εξοικείωσης μαζι σου ειναι ο παπαγαλος?
 
Από επίπεδο εκπαίδευσης δεν είναι και τόσα καλά ... αλλά σχέση μας μεταξύ μας είναι πολύ καλή του συμπεριφέρομαι λες και είναι μικρό παιδι ....άμα κατάφερνα να του έβαζα του harness θα τον πήγαινα βόλτα μαζί μου και γενικά να άραζε μαζί μου όταν πήγαινα σε κανένα φίλο
[automerge]1678360385[/automerge]
@vaniokk
Πιστεύω ότι άδικα παιδευέσαι και στρεσάρεις και το πουλάκι.
Δεν πρόκειται να δεχτεί το harness, το πουλάκι είναι ήδη 14 μηνών.
Η εκπαίδευση συνήθως ξεκινά από πολύ μικρή ηλικία, περίπου 3-4 μηνών, και υπάρχουν πιθανότητες να αποτύχει.
Όσο για το λουρί στο πόδι είναι μία μέθοδος του προηγούμενου αιώνα, και μάλιστα αρκετά επικίνδυνη για τυχόν τραυματισμούς.
Άρα δύσκολα να το μάθει οσο και να προσπαθώ σωστά
 
@vaniokk θέλει πολυυυυυυ υπομονή προσπάθεια και αρκετές ώρες ενασχολήσεις μαζί τους για οποία δηποτε εκπαίδευση …. Δεν θεωρώ ότι είναι αργά απλά θα του πάρει περισσότερο χρόνο να το συνηθίσει …. Εμένα είναι με τις μέρες του μια το βάζει μια δεν θέλει να το βλέπει
[automerge]1678453955[/automerge]
Εγώ αρχικά του το είχα κρεμασμένο έξω από το κλουβί για τρεις μέρες μετά όταν έβγαινε και ήταν στο πάρκο του του το έδινα να παίξει , έπειτα τον χάϊδευα λίγο στο κεφάλι μετά από λίγο του έβαζα μόνο το κεφάλι και τέλος του το έβαλα ολόκληρο … την πρώτη μέρα το δέχτηκε αμέσως μετά από δυο μέρες που πήγα να το βάλω δεν το ήθελε …τώρα όμως το φοράει 😂
 
Τελευταία επεξεργασία:
Και εσύ Αφρικαν γκρευ έχεις ....πόσο μηνών ήταν όταν δοκιμάσεις να του το βάλεις ;;και πόσο καιρω σου πήρε για να το μάθει;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
@vaniokk ναι αφρικαν έχω ….του το δοκίμασα 6 μηνών …μας πήρε μια εβδομάδα να το μάθει και να μην το φοβάται γενικά μετά την μια εβδομάδα προσπάθησα να του το βάλω και το δέχτηκε αμέσως …. Γενικά όμως είναι με τις μέρες του κάποιες μέρες με αφήνει να του το φορέσω κάποιες όχι … προσπαθώ και με το κλικερ … ακόμη δεν έχω φτάσει στο σημείο όπως βλέπω σε κάποια βιντεάκια να λένε έλα εδώ και να το φοράνε κατευθείαν…. Όταν δέχεται να το φορέσει είμαστε μια κίνηση ηλιόσπορος και χαδακι και πάμε πάλι απο την αρχή 😂 έχουμε 1.5 μηνα που κάνουμε την διαδικασία
 
Back
Top