Αναπαραγωγή Λούγαρο σχετικά με την αναπαραγωγή του

sophia pj.

PB Member
Εγγραφή
31 Ιαν 2007
Μηνύματα
968
Πόλη
Πειραιάς
Γεια σας! Θα ηθελα να μαθω αν η προετοιμασια για να ζευγαρωσει ενα λουγαρο ειναι ιδια με αυτη της καρδερινας; Αν ειναι σωστο να ζευγαρωσει με πουλι διαφορετικου ειδους(π.χ. καναρα).. Αν υπαρχουν επιπτωσεις στους νεοσσους..; Ειναι οντως μονογαμικα πουλια... Και τελος αν τα θηλυκα. (μουλοι) κελαιδανε; Πολλες ερωτησεις.. (το ξερω) ελπιζω και σε πολλες απαντησεις!:D
 
Σοφία καλησπέρα.Απ όσο είμαι σε θέση να γνωρίζω το λούγαρο ζευγαρώνει πιο εύκολα απότι η καρδερίνα. Η διαδικασία είναι η ίδια. Δηλαδή πρέπει να είναι και τα δύο πουλιά πυρωμένα, να είναι κάποιο διάστημα μαζί για να συνηθίσουν. Το λούγαρο ζευγαρώνει με κανάρα και οι νεοσσοί τους είναι απόλυτα υγιείς.Φωνητικά δεν νομίζω να φτάνουν τους μούλους από καρδερίνα αλλά γενικά κελαιδούν. Τόσο το αρσενικό λούγαρο όσο και το θυληκό πρέπει να ξέρεις ότι κελαιδούν. Όσο περισσότερο κελαιδούν τόσο πυρωμένα είναι.
 
Καταρχην να σε ευχαριστησω. Για την γρηγορη απαντηση! 🙂 Και θελω να ρωτησω.. Δηλαδη για να καταλαβω΄ αν το λουγαρακι μου ειναι πυρωμενο θα λαβω υποψην μου την συχνοτητα και την ενταση του κελαιδηματος; η' να περιμενω ασπρισμα της μυτης και τον ποδιων; Γιατι αν ισχυει το πρωτο.. Τοτε μαλλον τρελαμενο ειναι!
 
Στο πυρωμένο λούγαρο απόσο γνωρίζω δεν ασπρίζει η μύτη ή τα πόδια του.Από την δίαρκεια του τραγουδιού τουκαι την συχνότητα καταλαβαίνεις αν είναι πυρωμένο ή όχι.
 
λουγαρο

Καταρχην να σε ευχαριστησω. Για την γρηγορη απαντηση! 🙂 Και θελω να ρωτησω.. Δηλαδη για να καταλαβω΄ αν το λουγαρακι μου ειναι πυρωμενο θα λαβω υποψην μου την συχνοτητα και την ενταση του κελαιδηματος; η' να περιμενω ασπρισμα της μυτης και τον ποδιων; Γιατι αν ισχυει το πρωτο.. Τοτε μαλλον τρελαμενο ειναι!
τελικά κατάφερες να βγάλεις μούλους από λουγάρο;
 
Σοφία καλησπέρα.Απ όσο είμαι σε θέση να γνωρίζω το λούγαρο ζευγαρώνει πιο εύκολα απότι η καρδερίνα. Η διαδικασία είναι η ίδια. Δηλαδή πρέπει να είναι και τα δύο πουλιά πυρωμένα, να είναι κάποιο διάστημα μαζί για να συνηθίσουν. Το λούγαρο ζευγαρώνει με κανάρα και οι νεοσσοί τους είναι απόλυτα υγιείς.Φωνητικά δεν νομίζω να φτάνουν τους μούλους από καρδερίνα αλλά γενικά κελαιδούν. Τόσο το αρσενικό λούγαρο όσο και το θυληκό πρέπει να ξέρεις ότι κελαιδούν. Όσο περισσότερο κελαιδούν τόσο πυρωμένα είναι.

Sinfono me ton filo Isidoro kai thelo na prostheso afta pou gnorizo.
To lougaro zewgaroni kai me karderina kai me kokkino lougaro (Red Siskin)
ala kai me perisotera tou eidous Siskins.
Se esoteriko xoro sinithizete to zewgaroma apo arxas noemwriou.
Filika pappou Kostas
 
Γεια σου Σοφια, οντως το πυρωμα των πουλιων φαινεται απο το κελαιδιμα αλλα και απο κατι αλλο : τη σταση του πουλιου ανασηκωμενη την ουρα σε ανοιχτο V προς τα επανω και ελαφρως κρεμασμενα τα φτερα στα ποδια του πουλιου, ελπιζω να δεις τη συγκεκριμενη συμπεριφορα και θα καταλαβεις. Καλη επιτυχια
 
Back
Top